Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jakie zalety mają drewniane domy?

Minimalistyczny dom/Patenty
Aleksandra Nowak
Jakie zalety mają drewniane domy?

Artykuł sponsorowany

Mały, drewniany domek z bali na tle górskiego pejzażu – brzmi to jak sceneria z komedii romantycznej. Nic dziwnego, że dom z drewna marzy się wielu osobom. Pachnące żywicą ściany oraz klimat, jaki panuje w takiej chacie są nie do opisania. Nieważne, czy jest to tylko domek letniskowy, czy całoroczne miejsce zamieszkania, drewniane domy to wspaniałe lokum. Zobacz, jakie są ich zalety!   

Krótszy czas budowy   

Każdy, kto buduje dla siebie dom marzy o tym, by jak najszybciej odebrać klucze i wprowadzić się do nowego miejsca. Im bardziej przedłuża się budowa, tym bardziej niecierpliwi stają się przyszli lokatorzy. Domy drewniane w budownictwie wyróżnia właśnie krótszy czas budowy w porównaniu do domu murowanego. Drewno konstrukcyjne nie potrzebuje czasu na „związanie” ze sobą elementów. Nie stosuje się tutaj zaprawy murarskiej, betonu czy innych materiałów, które muszą schnąć i utwardzać się przez kilka dni, a nawet tygodni. Przy dobrej organizacji budowa domu murowanego trwa minimum rok, jednak zazwyczaj ten czas jest jeszcze dłuższy. Z kolei dom drewniany można postawić nawet już w około 3 miesiące. Ważnym aspektem jest także to, że budynki drewniane można stawiać zarówno w lecie, jak i zimą, ponieważ pora roku nie ma wpływu na sukcesywność budowy czy zachowanie materiałów budowlanych.    

Niskie koszty budowy   

Domy drewniane budowane są na zdecydowanie lżejszych fundamentach. Dla Ciebie oznacza, że koszt budowy takiego lokum będzie znacznie mniejszy w porównaniu z domem murowanym. Parterowe domy szkieletowe mogą być nawet kilkukrotnie tańsze w budowie niż inne budynki o podobnej powierzchni całkowitej. Zaoszczędzone pieniądze warto przeznaczyć na solidniejsze materiały, ponieważ będą one miały ogromne znaczenie dla jakości wykonania oraz trwałości domu.

Zdrowotne korzyści z mieszkania w domu drewnianym

W domach z drewna, z uwagi na wybór specyficznego surowca, panuje wyjątkowy mikroklimat. Można powiedzieć, że drewniane budynki żyją, a więc dbają o to, by nie pojawiało się w nich nic, co zagraża zdrowiu domowników. Dzieje się tak za sprawą samoregulacji wilgotności, do jakiej zdolne jest drewno, dobrej cyrkulacji powietrza i samoczynnego wytwarzania korzystnych dla zdrowia olejków eterycznych. Żywica pochodząca z drzew iglastych ułatwia oddychanie, dobroczynnie wpływa na drogi oddechowe i działa przeciwbakteryjnie. Częstym problemem domów murowanych jest wilgoć, która prowadzi do rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia pleśni i grzybów. W drewnianym domu nie spotkasz się z tym problemem!    

Dobra izolacja termiczna  

Drewniany dom to gwarancja dobrej termoizolacji. Drewno bardzo dobrze trzyma temperaturę, dlatego dom z drewna zachowuje się trochę jak termos. Oznacza to, że nawet po wyłączeniu ogrzewania w zimie, dom zatrzyma ciepło na naprawdę długi czas. Tymczasem w lecie gorące powietrze nie przedostanie się do wewnątrz pomieszczeń, więc chłodzenie domu nawet przy dużych upałach będzie efektywne. Dzięki tak dobrej izolacji termicznej, zarówno zimą, jak i latem możesz zmniejszyć wydatki związane ze zużyciem energii na ogrzewanie lub klimatyzowanie domu.

Zdj. główne: Michele Tardivo/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak przygotować niskokaloryczne desery?
Jak przygotować niskokaloryczne desery?
Chcesz zrzucić kilka kilogramów, ale przy okazji nadal móc cieszyć się słodyczami? Oto sposoby na to, by obniżyć kaloryczność swoich deserów.
Ostatnie wpisy