Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jakie prace w ogrodzie wykonać jesienią?

W ogrodzie
Aleksandra Michaliszyn
Jakie prace w ogrodzie wykonać jesienią?

Artykuł sponsorowany

Jeśli chcesz, aby Twój ogród wyglądał pięknie, to prace jesienne są koniecznością. Mimo że zajmują one sporo czasu, warto je wykonać przed zimą, aby nieco uporządkować przestrzeń oraz ochronić rośliny przed zimnem. Dowiedz się, jakie konkretnie prace w ogrodzie warto wykonać jesienią.

Zadbaj o swój trawnik

Zacznijmy od porządków na trawniku, a konkretniej od skoszenia trawy. Pamiętaj, że jesienią trawę należy kosić rzadziej i wyżej niż w poprzednich miesiącach, a ostatnie koszenie wykonać na przełomie października i listopada (optymalna wysokość ostatniego koszenia to około 4 cm – niższa trawa po prostu zmarznie). Porządkując ogród przed zimą, trzeba także dokładnie oczyścić trawnik z opadłych liści, gałązek i warstwy obumarłych części roślin oraz mchów. Możesz użyć do tego tradycyjnych grabi lub dmuchawy do liści, która znacznie usprawni to zadanie.

Porządki na rabatach

W trakcie jesiennych porządków ogrodowych należy również pamiętać o rabatach. Z tych z roślinami jednorocznymi należy usunąć wszystkie resztki uprawianych roślin jednorocznych oraz wszystkie chwasty. Następnie konieczne będzie nawożenie kompostem albo obornikiem – jeśli jednak nie masz żadnego z nich, możesz zasilić swoją rabatę nawozami sztucznymi, na przykład mieszanką wieloskładnikową albo wybierając nawozy  potasowe, fosforowymi i magnezowe. Przed zimą rabaty należy również dokładnie przekopać, pozostawiając ziemię w tak zwanej ostrej skibie.

Jeśli zaś chodzi o rabaty z roślinami wieloletnimi, należy przyciąć i usunąć uschnięte części nadziemne bylin. Pozbądź się również wszystkich części roślin z objawami chorób. Z rabaty należy wygrabić dokładnie wszystkie opadłe liście. Ponadto przed pierwszymi mrozami, koniecznie podlej obficie rabaty.

W przypadku przekwitniętych roślin sezonowych uprawianych w donicach, skrzynkach czy misach konieczne zaś będzie usunięcie ich z pojemników oraz rozrzucenie ziemi na rabaty w ogrodzie. Pojemniki umyj dokładnie, wysusz i przenieś do pomieszczenia, w którym będą przez zimę przechowywane.

Przycinanie drzew i krzewów

Czasami podczas jesiennych porządków konieczne jest także przycięcie niektórych drzew oraz krzewów. Pamiętaj jednak, aby wykonać to wczesną jesienią, gdy na drzewach i krzewach są jeszcze liście – w ten sposób uniknie się wycięcia zdrowych gałęzi. Aby prawidłowo przyciąć gałązki, będziesz potrzebować sekatora zaś do grubszych gałęzi przydać się może piła ogrodowa. Ścięte pędy i gałęzie najlepiej rozdrobnić przy użyciu rozdrabniacza do gałęzi, a następnie składować na kompoście.

Jeśli podczas prac ogrodowych dokuczają Ci liczne owady, to koniecznie użyj ekologicznego preparatu zwalczającego, który znajdziesz na stronie https://vaco-retail.pl/.

Zabezpieczanie roślin przed zimowym mrozem

Podczas prac ogrodowych jesienią należy także zadbać o odpowiednie zabezpieczenie roślin przed mrozem. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy okryć rośliny, używając do tego specjalnej włókniny. Pamiętaj jednak, aby nie robić tego zbyt wcześnie  – powinny najpierw przyzwyczaić się do niższej temperatury. Najlepiej jest osłonić rośliny dopiero przy pierwszych przymrozkach.

Inne porządki ogrodowe na jesień

Podczas jesiennych porządków należy także zadbać inne rzeczy, na przykład o oczko wodne, jeśli je posiadasz. Przenieś do odpowiednich pomieszczeń te rośliny wodne, które nie przezimują na zewnątrz, a nad taflą wody rozepnij siatkę, aby liście zatrzymywały się na niej i nie wpadały do wody – łatwo będzie je później z siatki zebrać. Pamiętaj także o takich czynnościach jak obwiązanie sznurkiem rozłożystych krzewów, schowanie mebli ogrodowych oraz zaimpregnowanie desek tarasowych.

Zdjęcie główne: Pixabay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Domowe filtry do wody – sposób na ekonomiczność i ekologię
Domowe filtry do wody – sposób na ekonomiczność i ekologię
W sieci można znaleźć wiele artykułów na temat picia wody z kranu. Zarówno zakłady wodociągowe jak i osoby przygotowujące wspomniane artykuły zachęcają do picia tak zwanej “kranówki”. Nie ma w tym nic złego, jednak zanim zaczniemy pić wodę prosto z kranu powinniśmy mimo wszystko zbadać ją w swoim domu lub mieszkaniu, ponieważ o ile woda, wychodząca wprost z wodociągów może być zdrowa i zdatna do picia to niestety droga, którą przebywa może pogarszać jej właściwości.
Ostatnie wpisy
Jak wybierać naczynia do serwowania kawy?
Jak wybierać naczynia do serwowania kawy?