Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak zagospodarować przestrzeń przy domu?

W ogrodzie
Aleksandra Nowak
Jak zagospodarować przestrzeń przy domu?

Artykuł sponsorowany

Urządzanie domu to ogromna frajda dla nowych mieszkańców, jednak prawdziwą gratką, zwłaszcza dla osób przeprowadzających się z bloku, jest urządzanie ogrodu i przestrzeni wokół domu. Przydomowy ogródek może być świetnym miejscem do rekreacji, ale może także przerodzić się w warzywnik lub pełną kwiatów łąkę. Zobacz, jak można zagospodarować przydomową przestrzeń.

Trawnik i rabaty z kwiatami

Jednym z najbardziej popularnych metod zagospodarowania przydomowego ogródka, jest wysianie trawy i posadzenie kwiatów lub krzewów ozdobnych. Takie rozwiązanie bardzo cieszy oko, pozwala miłośnikom ogrodnictwa popisać się swoimi umiejętnościami i dać upust kreatywności. Zaprojektowanie rabatek, wytyczenie ścieżek i wybranie kwiatów, które posadzisz, może być świetną i niezwykle satysfakcjonującą zabawą. Trawa ozdobna stworzy piękny, gęsty trawnik, który będzie wspaniale otulał latem bose stopy. Kwiaty, zwłaszcza miododajne, będą nie tylko ozdobą, lecz także źródłem pokarmu dla pszczół, które są tak niezwykle ważne dla ekosystemu. Poranna kawa w pełnym kwiatów, owadów i ptaków ogrodzie smakuje o wiele lepiej niż w kuchni. 

Budowa tarasu

Taras to marzenie niejednego mieszczucha, który całe życie miał do dyspozycji tylko mały balkon. Wizja spędzania wieczorów przy lampce wina lub filiżance herbaty na oświetlonym świeczkami i lampkami tarasie, jest niezwykle kusząca. Zanim jednak zdecydujesz się na budowę tarasu przy domu, zastanów się, jak chcesz, by wyglądał. Tarasy z różnych materiałów będą miały nieco inny charakter. Wiele osób uważa, że najbardziej urokliwe są tarasy, wykonane z drewna. Mają one rzeczywiście swój wyjątkowy klimat, zwłaszcza latem, kiedy rozgrzane słońcem drewno wydziela piękny zapach. Jeśli zdecydujesz się na drewniane tarasy cena budowy takiego miejsca, w zależności od drewna, z jakiego budowany będzie taras, wyniesie mniej więcej od 100 do 350 zł/m2. Przy stawianiu tarasu, najlepiej jest zaufać specjalistom, którzy odpowiednio przygotują i wyrównają teren pod budowę oraz w umiejętny sposób zamontują deski tarasowe, tak, by mogły służyć przez długie lata. 

Dbanie o prywatność

Jeśli lubisz rano w piżamie wyjść sobie przed dom, zjeść śniadanie i wypić kawę lub szklankę soku, ale dzielisz płot z sąsiadami, zadbaj o swoją prywatność. Jest wiele sposobów na to, by osłonić się przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów, wszystko zależy od tego, co Ci się podoba i czego oczekujesz. Świetnym rozwiązaniem dla osób kochających naturę będzie umieszczenie na płocie bluszczu. Może to być prawdziwa roślina lub sztuczne przepierzenie, w zależności od tego, co bardziej Ci odpowiada. Innym, również naturalnym sposobem na ukrycie się przed sąsiadami są parawany wiklinowe. Są one składane i mobilne, przez co nie musisz decydować się na założenie stałego przepierzenia na płot, a jedynie kiedy potrzebujesz trochę prywatności, możesz rozstawić parawan i zasłonić nim siebie i swoją rodzinę podczas obiadu na dworze. Jeśli nie przeszkadza Ci odrobina sztuczności w ogrodzie, możesz postawić na plastikowe pergole lub płot betonowy.

Aranżowanie przestrzeni wokół domu może być świetną zabawą i okazją do zaprezentowania swoich umiejętności. Jeśli lubisz grzebać w ziemi i kochasz przyrodę, przemień ogródek w kwietnik lub warzywnik. Możesz także podzielić ogród na pół i uprawiać zarówno warzywa,jak i kwiaty. Dla miłośników rekreacji, grilla i odpoczynku na świeżym powietrzu, fenomenalną sprawą będzie piękny taras, na którym można nie tylko czytać książki i się opalać, lecz także przemienić go w letnią jadalnię. Jeśli cenisz sobie prywatność, nie zapomnij o przesłonięciu płotu w taki sposób, by nikt nie przeszkadzał Ci w cieszeniu się swoim ogródkiem.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*