Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zalety budowy własnego szamba

W ogrodzie
Aleksandra Nowak
Zalety budowy własnego szamba

Artykuł sponsorowany

Powodów, dla których trzeba wybudować przydomowe szambo jest wiele. Konieczność montażu przydomowej instalacji sanitarnej może wynikać na przykład z braku podłączenia działki do kanalizacji miejskiej. W takiej sytuacji pojawia się dylemat: szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków? Czy w ogóle warto budować dom na takiej działce? Przekonaj się, jakie są zalety budowy przydomowego szamba. 

Jeśli tylko masz ku temu warunki, a o te nie jest trudno na dużej działce, ścieki ze swojego domu możesz odprowadzać rurami do prywatnego szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. O ile decyzja ta nie jest podyktowana warunkami budowlanymi czy rodzajem zezwolenia, otrzymanego przy rozpoczęciu budowy, wybór między tymi dwiema możliwościami należy do Ciebie. Warto wiedzieć o tym, jakie są wady i zalety tych opcji, by podjąć świadomą i przemyślaną decyzję. 

Możliwość budowy domu na działce bez podłączenia do kanalizacji

Jeśli zależy Ci na konkretnej lokalizacji dla budowanego domu lub jesteś już w posiadaniu działki, która nie jest podłączona do centralnej kanalizacji miejskiej, budowa przydomowego szamba lub oczyszczalni jest konieczna. Dzięki budowie szamba, możesz wybudować dom na każdej powierzchni, na której dostaniesz na to pozwolenie. Przydomowe szambo uniezależnia Cię od wielu aspektów i daje wolność w wyborze lokalizacji działki, jej stanu oraz zastanych już elementów. Oczywiście budowa zarówno domowej oczyszczalni ścieków, jak i szamba, wymaga uzyskania odpowiedniego pozwolenia, którego wydanie uzależnione jest od kilku kwestii, jak na przykład powierzchnia działki czy odległość planowanego szamba od pól i terenów uprawnych. Są to jednak kwestie, w których łatwo można podjąć kroki, by rozwiązać problem. Ponadto, nie bez znaczenia jest rodzaj szamba, jaki chcesz wybrać. Jeśli postawisz na wytrzymałe szamba betonowe od szamborambo.pl, na pewno łatwiej będzie Ci uzyskać pozwolenie na budowę, niż w przypadku dużo bardziej awaryjnych i mniej trwałych szamb z tworzywa sztucznego. 

Kontrola nad zużyciem wody

Przydomowe szambo ma określoną pojemność, co sprawia, że nie można bezkarnie wlewać do niego setek litrów wody podczas długiego prysznica czy mycia naczyń przy odkręconym kranie. Szambo, za którego wywózkę musisz każdorazowo płacić, zmusza Cię niejako do oszczędzania wody, co jest wielką zaletą. Nie tylko oszczędzisz dzięki temu pieniądze z rachunków i wywożenia nieczystości, lecz także zadziałasz na korzyść planety. Musisz kontrolować średnie zużycie wody w domu, by szambo nie wybiło czy nie musiało być opróżnione przed czasem, dzięki czemu nie marnujesz wody i korzystasz z niej dużo świadomiej. W czasach katastrofy klimatycznej i globalnej suszy, która wisi nad Ziemią od kilku lat, to bardzo duża zaleta posiadania swojego przydomowego szamba.   

Szambo a przydomowa oczyszczalnia ścieków

Przydomowe szambo ma jedną cechę, która decyduje o jego przewadze nad konkurencją, mianowicie – cenę budowy i montażu. Koszt budowy przydomowej oczyszczalni ścieków to kilka, nawet do kilkunastu tysięcy złotych, podczas gdy za budowę szamba zapłacisz kwotę poniżej pięciu tysięcy. To ogromna różnica, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę ogromne koszty całościowe, związane z budową domu. Każda zaoszczędzona złotówka ma wtedy ogromne znaczenie, dlatego warto wziąć pod uwagę także cenę budowy szamba i porównać koszty swoich możliwości. 

Zdjęcie główne: analogicus/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jabłka dla urody. Podpowiadamy, jak na ich bazie zrobić świetnie działające kosmetyki
Jabłka dla urody. Podpowiadamy, jak na ich bazie zrobić świetnie działające kosmetyki
Jabłka są nie tylko pyszne i zdrowe, ale mają także zbawienny wpływ na naszą urodę. Można z nich przygotować wiele domowych kosmetyków – toników, maseczek do twarzy czy paznokci. Jak je zrobić? Poznaj najlepsze przepisy!
Ostatnie wpisy
Jakie zalety mają meble na wymiar?
Jakie zalety mają meble na wymiar?