Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Oszczędzanie wody w ogrodzie – zadbaj o ekologię!

W ogrodzie
Karina Strzelińska
Oszczędzanie wody w ogrodzie – zadbaj o ekologię!

Marzysz o pięknym, zielonym ogrodzie, ale wiesz, że wiąże się to z dużym zużyciem wody? Jesteś zwolennikiem ekologicznych rozwiązań i chcesz wdrożyć je w każdej dziedzinie swojego życia? Zobacz jak skutecznie oszczędzać wodę i zapewnić roślinom odpowiednie warunki do rozwoju. 

W upalne dni należy zadbać o odpowiednie nawodnienie roślinności w ogrodzie. Niestety, nie możemy pomijać jednak takich kwestii jak racjonalne zużycie wody i jej magazynowanie. Wiele osób z niepokojem komentuje niefrasobliwe korzystanie z wody i nie zabieganie o jej oszczędzanie.

Warto więc dokładnie przemyśleć, w jaki sposób będzie wyglądał nasz ogród, by zapobiegać nadmiernemu zużyciu w nim wody. Idealnym rozwiązaniem, które sprawdzi się, jeśli chcemy zadbać o nawodnienie naszego ogrodu i jednocześnie o ekologię jest wybudowanie wydajnego systemu, który automatycznie będzie zapewniał wodę naszym roślinom. Jeśli jednak nie wdrożyliśmy wcześniej takiego patentu, należy zastanowić się, w jaki sposób jeszcze możemy mądrze nawodnić roślinność.

>> Zobacz też: Rośliny oczyszczające powietrze – fakty i mity

Sposoby na oszczędzanie wody w ogrodzie

  1. Magazynowanie wody deszczowej

Woda, która pochodzi z opadów deszczu, jest darem natury, który możemy wykorzystać właśnie do nawadniania naszego ogrodu. Dzięki jej magazynowaniu znacząco zmniejszymy rachunki i dostarczymy ją w okresie suszy roślinom. Jeśli mamy możliwości, czyli wystarczająco duży teren do dyspozycji możemy zorganizować otwarte, wykopane zbiorniki.

Niestety jest to kosztowne, więc bez problemu możemy odrobinę zmodyfikować ten pomysł. Ustawienie szczelnych pojemników lub beczek pod rynnami pozwoli nam na gromadzenie dużych ilości deszczówki. Niektórzy przenoszą to w pewien sposób do swoich domów – organizują i umieszczają miskę bezpośrednio w zlewie. Dzięki temu również, jak się okazuje, możemy zaoszczędzić w skali roku całkiem imponujące ilości wody. 

  1. Ściółka

Takie rozwiązanie z pewnością zaskoczy dużą grupę osób. Ściółka dzięki swoim właściwościom gromadzi wilgoć i uniemożliwia wyparowaniu wody z ziemi. Żeby stworzyć ściółkę na swoich terenach, wystarczy zorganizować materiały takie jak żwir, korę czy torf.

Z powodzeniem możemy je zakupić w sklepach ogrodniczych, więc ich dostępność nie jest ograniczona. Innym materiałem, który może być jednym z elementów naszej ściółki lub po prostu ją całkowicie zastąpić, jest kompost.

Materiał ten w większości składa się z rozłożonych resztek roślinności. Po tym, jak ulegną całkowitemu rozkładowi, zmienią się w próchnicę, która sprawi, że nasza ziemia będzie żyzna i idealna dla roślin. Wszystkie robaki i dżdżownice, które się w niej zadomowią, w krótkim czasie będą transportować wartościowe składniki kompostu w głąb ziemi. Co ciekawe, na skutek takiego działania insektów ziemia nabiera zdolność lepszego magazynowania wody. 

  1. Rozważne podlewanie

Nie wszyscy wiedzą o tym, że używanie sitka czy też zraszacza podczas podlewania zdecydowanie zwiększa zużycie wody. Podczas podlewania, nie należy kierować strumienia na roślinę, tylko na glebę wokół niej. Zraszanie liści i górnych partii rośliny jest czynnością zupełnie bezcelową, nie przyniesie to żadnych pozytywnych skutków, a w upalne dni może dodatkowo być przyczyną usychania rośliny, gdyż słońce przyciągnięte przez wodę poparzy ją. Poprzez świadome podlewanie zdecydowanie zaoszczędzimy kilka litrów wody przy każdym podlewaniu i nie przyczynimy się do rozwoju chorób roślinności w naszym ogrodzie. 

  1. Pora podlewania jest istotna

To informacja, która wielu zdziwi. Otóż pora podlewania ma ogromny wpływ na to, czy czynność ta ma w ogóle sens. Jeśli nawodnimy naszą roślinność o odpowiedniej porze, z pewnością zaoszczędzimy czas, pieniądze i wodę. Najlepiej podlewać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Dzięki temu woda nie wyparuje od razu z ziemi i rośliny zostaną dostatecznie nawodnione. Nie będziesz musiał też powtarzać tej czynności tak często, jak w przypadku podlewania przy ostrym słońcu i wysokiej temperaturze powietrza. Warto więc, byś zwrócił uwagę na to kiedy i jak podlewasz. 

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak chronić multimedia z polisy mieszkaniowej?
Jak chronić multimedia z polisy mieszkaniowej?
Multimedia są nieodłączonym elementem każdego domu. Bez nich nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania.
Ostatnie wpisy
Jakie zalety mają meble na wymiar?
Jakie zalety mają meble na wymiar?