Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czy warto montować klimatyzację w domu?

Minimalistyczny dom/Urządzanie
Aleksandra Nowak
Czy warto montować klimatyzację w domu?

Artykuł sponsorowany

Nad Polskę nadciąga kolejna fala upałów. Wysokie temperatury są bardzo uciążliwe, wpływają negatywnie na komfort życia, a nawet bywają niebezpieczne. Wiele osób w gorące dni próbuje przynieść sobie chwilę ulgi używając domowych wentylatorów, zasłaniając okna czy unikając ciepłych posiłków i napojów. Te metody nie są jednak skuteczne na dłuższą metę i zazwyczaj przestają działać przy najmniejszej zmianie. Najlepszym remedium na upały jest klimatyzacja. Przekonaj się, czy warto mieć w domu klimatyzator.   

Jak działa klimatyzacja?   

System klimatyzacji ma dwa główne zadania – ochładzanie i regulację wilgotności powietrza. Nagrzane powietrze z pomieszczenia jest zasysane przez klimatyzator, a następnie schładzane i filtrowane przed ponownym wtłoczeniem go do pokoju. Dzięki takiemu schematowi działania możesz cieszyć się w domu przyjemną temperaturą oraz czystym powietrzem. Prawidłowo działający klimatyzator rozwiązuje także problem wilgoci, który często pojawia się w starych domach i kamienicach.   

Jakie są koszty montażu klimatyzatora?   

Koszty urządzenia oraz jego montażu zależą w dużej mierze od powierzchni pomieszczenia, w którym ma znajdować się klimatyzator oraz jego mocy. W pokoju o metrażu od 15 do 20 m kw. klimatyzator i jego montaż będzie kosztował około 2,5 do 3,5 tysiąca złotych, od 25 do 30 m kw. około 4-5 tysięcy złotych. Cena za montaż klimatyzacji Wrocław będzie się także różniła w zależności od miasta i panujących w nim standardów. Zazwyczaj w dużych miastach usługi są droższe z uwagi na dojazd, cenę materiałów oraz samych urządzeń, jednak nie jest to reguła nie do złamania i zawsze można znaleźć przystępnie cenowo ofertę.   

Klimatyzacja kanałowa w domu to nieco droższe, ale dużo bardziej praktyczne rozwiązanie. Ten system pozwala na schładzanie powietrza w wielu pomieszczeniach za pomocą jednego źródła zewnętrznego. Koszty takiej instalacji również są zależne od powierzchni, jaką ma obejmować klimatyzacja, jednak jest to opcja bardziej opłacalna, niż montaż klimatyzatora w każdym pomieszczeniu z osobna. Klimatyzacja kanałowa jest też bardziej efektywna i zużywa mniej energii od tradycyjnych systemów, ponieważ po obniżeniu temperatury do pożądanego poziomu w całym domu, urządzenie musi tylko ją podtrzymywać. Podczas gdy klimatyzowane jest tylko jedno pomieszczenie, instalacja musi cały czas ochładzać powietrze dostające się do środka z innych pokojów. 

Zalety posiadania klimatyzacji    

Pierwszym i najbardziej oczywistym plusem jest komfort cieplny. Zimą mieści się on między 20 a 24 stopni Celsjusza, z kolei latem wynosi od 23 do 26 stopni. Nowoczesne klimatyzatory posiadają nie tylko funkcję schładzania powietrza, lecz także podnoszenia jego temperatury. W ten sposób możesz zapewnić sobie i pozostałym domownikom komfort termiczny przez cały rok. Regulowana temperatura powietrza to bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu możesz czuć się w swoim domu dobrze i swobodnie.   

Drugą zaletą montaży klimatyzacji w domu jest podniesienie jakości powietrza. Dzięki wbudowanym w instalację filtrom, powietrze wtłaczane z powrotem do pomieszczenia jest oczyszczone z niebezpiecznych substancji, pyłów i innych zanieczyszczeń. Filtracja powietrza z pewnością wpłynie korzystnie na Twoje zdrowie i samopoczucie.   

Fot. Rachel Claire/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak prawidłowo pielęgnować posadzki betonowe, aby służyły przez lata?
Jak prawidłowo pielęgnować posadzki betonowe, aby służyły przez lata?
Dowiedz się, jak skuteczna pielęgnacja betonowych posadzek ma bezpośredni wpływ na ich długowieczność. Podpowiadamy, jakie metody są najbardziej efektywne.
Ostatnie wpisy
Jak zamontować biokominek?
Jak zamontować biokominek?
Żaluzje zewnętrzne: kiedy naprawdę warto?
Żaluzje zewnętrzne: kiedy naprawdę warto?