Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czy warto montować klimatyzację w domu?

Minimalistyczny dom/Urządzanie
Aleksandra Nowak
Czy warto montować klimatyzację w domu?

Artykuł sponsorowany

Nad Polskę nadciąga kolejna fala upałów. Wysokie temperatury są bardzo uciążliwe, wpływają negatywnie na komfort życia, a nawet bywają niebezpieczne. Wiele osób w gorące dni próbuje przynieść sobie chwilę ulgi używając domowych wentylatorów, zasłaniając okna czy unikając ciepłych posiłków i napojów. Te metody nie są jednak skuteczne na dłuższą metę i zazwyczaj przestają działać przy najmniejszej zmianie. Najlepszym remedium na upały jest klimatyzacja. Przekonaj się, czy warto mieć w domu klimatyzator.   

Jak działa klimatyzacja?   

System klimatyzacji ma dwa główne zadania – ochładzanie i regulację wilgotności powietrza. Nagrzane powietrze z pomieszczenia jest zasysane przez klimatyzator, a następnie schładzane i filtrowane przed ponownym wtłoczeniem go do pokoju. Dzięki takiemu schematowi działania możesz cieszyć się w domu przyjemną temperaturą oraz czystym powietrzem. Prawidłowo działający klimatyzator rozwiązuje także problem wilgoci, który często pojawia się w starych domach i kamienicach.   

Jakie są koszty montażu klimatyzatora?   

Koszty urządzenia oraz jego montażu zależą w dużej mierze od powierzchni pomieszczenia, w którym ma znajdować się klimatyzator oraz jego mocy. W pokoju o metrażu od 15 do 20 m kw. klimatyzator i jego montaż będzie kosztował około 2,5 do 3,5 tysiąca złotych, od 25 do 30 m kw. około 4-5 tysięcy złotych. Cena za montaż klimatyzacji Wrocław będzie się także różniła w zależności od miasta i panujących w nim standardów. Zazwyczaj w dużych miastach usługi są droższe z uwagi na dojazd, cenę materiałów oraz samych urządzeń, jednak nie jest to reguła nie do złamania i zawsze można znaleźć przystępnie cenowo ofertę.   

Klimatyzacja kanałowa w domu to nieco droższe, ale dużo bardziej praktyczne rozwiązanie. Ten system pozwala na schładzanie powietrza w wielu pomieszczeniach za pomocą jednego źródła zewnętrznego. Koszty takiej instalacji również są zależne od powierzchni, jaką ma obejmować klimatyzacja, jednak jest to opcja bardziej opłacalna, niż montaż klimatyzatora w każdym pomieszczeniu z osobna. Klimatyzacja kanałowa jest też bardziej efektywna i zużywa mniej energii od tradycyjnych systemów, ponieważ po obniżeniu temperatury do pożądanego poziomu w całym domu, urządzenie musi tylko ją podtrzymywać. Podczas gdy klimatyzowane jest tylko jedno pomieszczenie, instalacja musi cały czas ochładzać powietrze dostające się do środka z innych pokojów. 

Zalety posiadania klimatyzacji    

Pierwszym i najbardziej oczywistym plusem jest komfort cieplny. Zimą mieści się on między 20 a 24 stopni Celsjusza, z kolei latem wynosi od 23 do 26 stopni. Nowoczesne klimatyzatory posiadają nie tylko funkcję schładzania powietrza, lecz także podnoszenia jego temperatury. W ten sposób możesz zapewnić sobie i pozostałym domownikom komfort termiczny przez cały rok. Regulowana temperatura powietrza to bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu możesz czuć się w swoim domu dobrze i swobodnie.   

Drugą zaletą montaży klimatyzacji w domu jest podniesienie jakości powietrza. Dzięki wbudowanym w instalację filtrom, powietrze wtłaczane z powrotem do pomieszczenia jest oczyszczone z niebezpiecznych substancji, pyłów i innych zanieczyszczeń. Filtracja powietrza z pewnością wpłynie korzystnie na Twoje zdrowie i samopoczucie.   

Fot. Rachel Claire/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak udekorować ogród?
Jak udekorować ogród?
Marzy Ci się ogród jak z obrazka, ale dopiero zaczynasz przygodę z uprawą roślin? Podpowiadamy, o jakich kwestiach pomyśleć w pierwszej kolejności.
Ostatnie wpisy
Jak wybrać system grzewczy dla domu?
Jak wybrać system grzewczy dla domu?