Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak dobrać armaturę do kuchni?

Urządzanie
Kinga Sobczak
Jak dobrać armaturę do kuchni?

Artykuł sponsorowany

Armatura jest bardzo zróżnicowanym akcesorium. Można dobrać ją w zależności od tego, w jakiej stylistyce aranżowane jest wnętrze. Czym jednak kierować się przy wyborze?

Zlew jedno- czy dwukomorowy?

W większości kuchni łatwo jest poradzić sobie bez dużego zlewozmywaka. Te posiadające więcej niż dwie komory zajmują dużo miejsca, a i tak w większości przypadków to zmywarka myje naczynia. Coraz częściej wybieranym rozwiązaniem są zlewy jednokomorowe. Te z dwoma komorami to lepsze wyjście dla domów, w których mieszka większa ilość osób.

Jak dobrać baterię do zlewu?

Aktualnie mamy bardzo duży wybór zarówno wśród zlewów, jak i baterii. Możemy również dowolnie wybierać sposób montażu. Dostępne są komory montowane równo z blatem, pod nim albo na nim. Coraz większą popularnością cieszą się także zlewozmywaki zintegrowane z materiałem, z którego wykonana jest zabudowa kuchenna.

Jeśli chodzi o armaturę, możemy wybrać najprostszą i najbardziej wygodną baterię jednouchwytową, która montowana jest w otworze zlewozmywaka. Z drugiej strony, zdecydować się można także na model ścienny z dwoma uchwytami, który spełnia bardziej funkcję dekoracyjną, niż praktyczną.

Zlewozmywak i baterię warto dopasować na zasadzie kontrastu kolorów albo dobrać podobne barwy. Ważne jest także to, jak będą one komponować się z umeblowaniem kuchennym. Ciekawie może się prezentować na przykład biały ceramiczny zlew postawiony na czarnej szafce z granitowym blatem. Takie rozwiązanie przyciąga spojrzenia.

Baterie naścienne i stojące

Baterie stojące montowane są w blacie albo w otworze zlewozmywaka. To najbardziej popularna aktualnie wersja baterii w kuchni. Pod zlewem do baterii podpinana jest ciepła i zimna woda. Taki montaż jest prosty, stąd też popularność tego rozwiązania. Z kolei baterie naścienne przykręca się do złączy zimnej i ciepłej wody wychodzących ze ściany.

Baterie jedno- i dwuuchwytowe

Baterie jednouchwytowe to takie, w których temperaturę wody i rodzaj jej strumienia wybieramy z użyciem jednego uchwytu. Woda jest ustawiana za pomocą głowicy znajdującej się wewnątrz baterii. Dwuuchwytowe baterie posiadają dwa pokrętła, które służą do mieszania wody. Intensywność strumienia wody reguluje się każdym z nich. W kuchni lepiej sprawdzą się baterie jednouchwytowe, ponieważ można obsługiwać je jedną ręką, przez co są bardziej funkcjonalne od tych dwuuchwytowych.

Bateria z podgrzewaczem

To ciekawe rozwiązanie do kuchni. Taka bateria pozwala osiągać temperaturę wrzątku. Dzięki temu można zredukować koszty zużycia wody i energii. Baterie typu 2 w 1 posiadają podgrzewacz wody do zamontowania pod zlewozmywakiem oraz mieszacze wody zimnej i ciepłej po jednej stronie, a zawór z gorącą wodą po drugiej.

Baterie bezdotykowe

Działają, kiedy wykryją w pobliżu jakiś obiekt. Nie wymagają więc bezpośredniej obsługi wodą. Co ważne, automatycznie dozują wodę o odpowiedniej sile strumienia i temperaturze. To rozwiązanie idealne dla osób, którym zależy na oszczędnych sposobach, ponieważ woda nigdy nie będzie lała się bez potrzeby. Nie jest to jednak rozwiązanie dobre rozwiązanie, jeżeli często korzysta się z baterii w kuchni.

Jaki materiał?

Nowoczesne baterie kuchenne dostępne są najczęściej w trzech powłokach. Granitowa jest najbardziej odporna na zarysowania, natomiast chromowa, dzięki wysokiemu połyskowi, daje interesujący efekt wizualny. Ceramiczne baterie są najbardziej trwałe, jednak jednocześnie najdroższe. 

Zdjęcie główne: Max Vakhtbovych/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać doskonałe biuro do wynajęcia zgodnie z potrzebami twojej firmy?
Jak wybrać doskonałe biuro do wynajęcia zgodnie z potrzebami twojej firmy?
Poznaj kluczowe czynniki decydujące o wyborze idealnego biura do wynajęcia, zgodnego z indywidualnymi potrzebami twojego biznesu.
Ostatnie wpisy