Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jak dbać o porządek w piwnicy?

Minimalistyczny dom/Porządkowanie
Marta Marek
Jak dbać o porządek w piwnicy?

Artykuł sponsorowany

Piwnica to często zapomniana część domu, w której zalega sterta niepotrzebnych przedmiotów i warstwa kurzu. Przeczytaj wskazówki, jak przywrócić Twojej piwnicy dawną świetność. 

Oczyszczanie piwnicy z gryzoni i insektów

Zanim rzucisz się w wir odgracania i sortowania przedmiotów, upewnij się, że Twoja przestrzeń jest wolna od gryzoni. W przeciwnym wypadku konieczna  może być deratyzacja piwnicy. Warto o to zadbać, ponieważ myszy i szczury przyczyniają się do roznoszenia groźnych chorób zakaźnych, a także mogą dokonać poważnych zniszczeń instalacji elektrycznych. Niebezpieczne dla zdrowia jest również przebywanie w piwnicy, której powierzchnia wymaga oczyszczenia z grzybów, roztoczy czy różnego rodzaju insektów. Warto skorzystać ze specjalistycznych usług, takich jak dezynfekcja i dezynsekcja. Pozwoli to na oczyszczenie piwnicy ze szkodliwych drobnoustrojów oraz szkodników, m.in. prusaków, karaluchów, pluskiew, rybików, mrówek czy moli. Aby sprzątanie piwnicy było skuteczne, warto skorzystać z pomocy specjalistów albo bardzo uważnie stosować się do zaleceń opisanych na preparatach owadobójczych i dezynfekujących. 

Planowanie przestrzeni i właściwa organizacja 

Dla najlepszego wykorzystania przestrzeni należy szczegółowo zaplanować przechowywanie przetworów, starych ubrań i narzędzi. W tym celu warto wstawić do piwnicy regały, dostosowane do wielkości pomieszczenia. Wszelkie przedmioty, takie jak ubrania, książki czy zabawki, najlepiej przechowywać w szczelnie zamykanych, papierowych lub plastikowych kartonach. Pamiętaj o tym, żeby opisać pudełka zgodnie z ich zawartością. Odzyskaną przestrzeń możesz wykorzystać do przechowywania rowerów albo stworzyć kącik z narzędziami, który będzie służył do drobnych prac naprawczych oraz przechowywania urządzeń technicznych. Jeśli zależy Ci na oszczędności przestrzeni, wykorzystaj haki i uchwyty ścienne do przechowywania narzędzi. 

Przedmioty, które nie są Ci już potrzebne, podaruj innym, sprzedaj lub oddaj do recyklingu. Postaraj się prowadzić proekologiczny tryb życia i kupować mniej przedmiotów, a przynajmniej pozbywać się niepotrzebnych rzeczy na bieżąco, zamiast chować je do piwnicy. Dla utrzymania porządku warto sprzątać tę przestrzeń regularnie – zaplanuj w kalendarzu czas na kolejne porządki.

Zdj. główne: Toa Heftiba/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak pielęgnować szałwię?
Jak pielęgnować szałwię?
Słyszałeś o leczniczych właściwościach szałwii lekarskiej i postanowiłeś, że musi znaleźć się w Twoim ogrodzie lub w balkonowym ogródku ziołowym? Sprawdź, w jaki sposób ją pielęgnować!
Ostatnie wpisy