Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Funkcjonalne rozwiązania dla domu z ogrodem

W ogrodzie
Marta Marek
Funkcjonalne rozwiązania dla domu z ogrodem

Artykuł sponsorowany

Właściciele posesji z ogrodem mogą skorzystać z wielu funkcjonalnych rozwiązań. W artykule prezentujemy wybrane pomysły na praktyczne zagospodarowanie ogrodu lub działki. 

Altana lub namiot ogrodowy 

Zadaszona altana lub namiot pozwoli ochronić Twoją rodzinę przed słońcem lub przelotnym deszczem podczas wspólnego grillowania. Drewniana altana zapewni latem upragniony cień, zagwarantuje więcej prywatności, a także będzie stanowić piękną ozdobę ogrodu. Jeśli planujesz postawić altanę w pobliżu domu, zadbaj o to, żeby dobrze komponowała się z elewacją budynku. Projektanci ogrodów zalecają, aby utrzymać ogród w jednej stylistyce. 

Kamienie ozdobne do ogrodu 

Dzięki kamieniom ozdobnym możesz wytyczyć ścieżki w ogrodzie, odgrodzić klomby i rabaty, a przy tym ściółkować rośliny. W asortymencie sklepów z akcesoriami ogrodowymi znajdziesz otoczaki, grys, kruszywa i kamienie ogrodowe, które są wydobywane zarówno w Polsce, jak i za granicą. Do ogrodu warto wybierać kamień naturalny o preferowanej barwie, odpowiednim uziarnieniu i gęstości nasypowej. Białe kamienie ogrodowe doskonale sprawdzą się w okolicach oczek wodnych i stawów, przy ścieżkach i podjeździe, a także między kwiatami i drzewami.

Przydomowa oczyszczalnia 

Jeśli dysponujesz dużym terenem, możesz zdecydować się na odprowadzanie ścieków do szamba lub budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Pamiętaj o tym, aby przed zakupem zbiornika na nieczystości zgłosić budowę szamba w starostwie. Pojemność zbiornika jest uzależniona od liczby domowników, ilości zużywanej wody oraz częstotliwości opróżniania szamba. Dla czteroosobowej rodziny wystarczy zwykle zbiornik o pojemności 10 m3, pod warunkiem, że ścieki będą wywożone co dwa tygodnie. Łatwe w montażu i trwałe zbiorniki betonowe 10 m3 możesz kupić z płytą najazdową pod auta osobowe lub ciężarowe. 

Oczko wodne 

Nawet niewielka dekoracyjna sadzawka czy fontanna w przydomowym ogródku jest miejscem życia dla wielu gatunków roślin i zwierząt. W upalne dni oczko wodne wpływa na obniżenie temperatury otoczenia, a parująca z niego woda tworzy przyjemną mgiełkę. Oczko wodne nadaje również ogrodowi wyjątkowy charakter i umożliwia uprawę pięknych roślin wodnych i nadbrzeżnych. 

Ogrodowy kompostownik 

Kompostowanie to doskonały sposób na pozbycie się biodegradowalnych odpadów z kuchni i ogrodu. Przynajmniej połowę bioodpadów, które zwykle trafiają na śmietnik, można z powodzeniem przerobić w cenny nawóz i wykorzystać ponownie w ogrodzie.

Zbiornik na deszczówkę 

Praktycznym rozwiązaniem, które warto zastosować w ogrodzie, jest także zbiornik na deszczówkę. Zgromadzoną wodę możesz użyć do podlewania roślin oraz mycia samochodu i podjazdu.

Zdj. główne: Marta Bibi/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zorganizować miejsce w szafie?
Jak zorganizować miejsce w szafie?
Jak zorganizować miejsce w szafie? Znajomość kilku prostych trików sprawi, że w Twojej garderobie zawsze będzie panował porządek!
Ostatnie wpisy