Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Eko jest w modzie – o czym warto pamiętać?

Less waste
Tekst sponsorowany
Eko jest w modzie – o czym warto pamiętać?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Żyjemy w świecie pełnym sprzeczności. Z jednej strony rośnie świadomość ekologiczna, coraz więcej ludzi uznaje konieczność dbania o środowisko naturalne, dla siebie i dla przyszłych pokoleń. Z drugiej strony jednak żyjemy chaotycznie, zamawiamy dania na wynos, kupujemy zbyt dużo ubrań, marnujemy wodę i energię. Warto pokusić się o chwilę refleksji i zastanowienie się, co jeszcze możemy zrobić dla dobra planety? Styl ekologiczny jest modny, warto być trendy również w tej kwestii!

W jaki sposób szkodzimy środowisku na co dzień?

Twórcy kampanii środowiskowych mówią coraz bardziej dobitniechroń otaczające nas środowisko. Zadbaj o otoczenie, nie marnuj jedzenia, zmień swoje konsumpcyjne podejście do rzeczywistości. Segreguj śmieci, poddawaj recyklingowi, zużywaj mniej wody i energii. W praktyce często jednak w dalszym ciągu nie bardzo wiemy, jak wprowadzić te wszystkie zalecenia w życie. Staramy się segregować odpady, jednak ze względu na swoje chaotyczne, pełne pośpiechu życie, zamawiamy dania gotowe, pakowane w jednorazowe pudełka. Każdego dnia generujemy w ten sposób worek pełen śmieci.

Brakuje nam czasu, więc wszędzie, nawet po drobne zakupy w pobliskim sklepie, jeździmy samochodem. Nie zastanawiamy się wówczas nad zwiększeniem śladu węglowego, po prostu staramy się wygospodarować nieco czasu. Warto jednak zastanowić się przez chwilę, czy takie podejście do życia nie rujnuje nie tylko środowiska, ale również naszego zdrowia. Czasami mniej znaczy więcej i lepiej.

Czy moda może być ekologiczna?

Zmieniające się trendy modowe nakłaniają miliony ludzi do nieustannego kupowania nowych butów i ubrań, co z pewnością nie jest podejściem zgodnym z filozofią eko. Warto zastanowić się, czy podążanie za wszystkimi trendami jest niezbędne? Nie chodzi oczywiście o to, żeby zaprzestać kupowania ubrań. Nie ma nic złego w tym, że chcemy dobrze wyglądać. Jest jednak wiele sposób na zracjonalizowanie swoich zakupów i sprawienie, że staną się one również bardziej przyjazne dla środowiska. Po pierwsze, warto inwestować w ubrania wysokiej jakości, o ponadczasowym designie, które będą stanowić bazę dla wielu stylizacji. Elegancka marynarka lub skórzane sztyblety będą służyć nam przez co najmniej kilka lat, nie wychodząc z mody. Jeśli jednak kupimy neonowe szpilki, może się okazać, że założymy je tylko raz.

Zmniejszaj zużycie papieru i ślad węglowy

Wiele sklepów internetowych pozwala na rezygnację z opakowań, papierowych faktur, a także przekazuje informacje dotyczącą śladu węglowego generowanego przez poszczególne towary. Kupując online, zmniejszamy szkodliwy wpływ konsumpcjonizmu na środowisko.

Dla dobra swojego oraz otaczającego nas środowiska warto zdobyć się czasem na chwilę refleksji. Może warto zrezygnować z zakupu kilku kolejnych przedmiotów, które właściwie nie są nam potrzebne? A może uda się wygospodarować czas na spacer, zamiast wszędzie dojeżdżać samochodem? Warto próbować, pamiętając, że indywidualne działania poszczególnych ludzi sumują się, mają więc wpływ na stan środowiska.

Fot.: materiał Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Produkty zero waste w Twoim prysznicu – sprawdź, które kosmetyki warto wymienić na ich eko zamienniki!
Produkty zero waste w Twoim prysznicu – sprawdź, które kosmetyki warto wymienić na ich eko zamienniki!
Chcesz, aby w Twojej łazience zagościły produkty zero waste? Dowiedz się, po jakie kosmetyki warto sięgnąć.
Ostatnie wpisy
Jakie rolety wybrać do sypialni?
Jakie rolety wybrać do sypialni?