Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czym jest kolagen?

Domowe spa
Redaktor Blue Whale Press
Czym jest kolagen?

Artykuł sponsorowany

Często w reklamach suplementów diety, które mają dbać o kondycję naszej skóry, włosów oraz paznokci słyszymy o kolagenie. Z przekazów często wynika, że jest to substancja, która zapewnia nam młody i zdrowy wygląd. Czy tak jest w rzeczywistości? I czym tak w zasadzie jest ten legendarny kolagen? Zapraszamy do lektury.

Kolagen – podstawowe informacje

Kolagen to nic innego jak produkowane w naszym organizmie białko, będące składnikiem budulcowym wielu narządów – łączy komórki skóry, kości oraz ścięgna. To właśnie kolagen naturalny sprawia, że nasze tkanki są odporne na rozciąganie. Niestety wraz z wiekiem zdolność do jego produkcji spada, przez co na naszej skórze pojawiają się zmarszczki, zaczynają się kłopoty ze stawami oraz układem krążenia.

W naszym organizmie występuje wiele typów kolagenu. Każdy z nich ma inne cechy strukturalne i inną budowę oraz skład chemiczny. Wszystkie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu.

Kolagen – eliksir młodości

To właśnie to niepozorne białko, jakim jest kolagen odpowiada za nasz młody wygląd. Nie bez przyczyny przez wielu nazywany jest właśnie białkiem młodości. To właśnie ta substancja sprawia, że nasza skóra jest gładka w dotyku, jędrna, sprężysta i elastyczna. Nie pojawiają się na niej żadnego rodzaju bruzdy oraz zmarszczki, a owal twarzy jest doskonale zachowany. Kolagen jest odpowiedzialny również za brak cieni pod oczami, rozstępów, cellulitu, a także przebarwień. To dzięki niemu nasze paznokcie są mocne, a włosy gęste i lśniące.

Pozostałe zalety kolagenu

Kolagen wpływa pozytywnie nie tylko na nasz wygląd, lecz także na inne istotne kwestie zdrowotne. To dzięki niemu naczynia krwionośne zachowują swoją elastyczność, przez co krew płynie bez żadnych przeszkód. Nie borykamy się z problemem bolących stawów, wątroba sprawniej przechodzi proces regeneracji. Co ciekawe, kolagen ma także wpływ na naszą wagę. Umożliwia on przemianę glukozy w energię, dzięki czemu nasze komórki mięśniowe stają się lepiej odżywione.

Jak dostarczyć organizmowi kolagen?

Jak wspominaliśmy wcześniej, kolagen występuje w sposób naturalny w ludzkim organizmie. Można jednak zwiększać jego poziom, przyjmując go doustnie – w postaci niektórych produktów spożywczych lub suplementów.

W kolagen bogate są produkty takie jak żelatyna, kurze łapki, salceson, golonka, galaretki mięsne, ryby w galarecie, podroby oraz chrząstki. Nie są to jednak produkty, które pozytywnie wpływają na poziom cholesterolu. Należy więc spożywać je w ograniczonej ilości.

Kolagen można przyjmować również w postaci suplementów diety. W sklepie internetowym kolagen.pl znajdziemy wiele propozycji tego produktu. Preparaty mają najczęściej postać tabletek, przez co są łatwe do spożycia. Na stronie możemy również zakupić kosmetyki z kolagenem w składzie, dzięki czemu możemy suplementować białko zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz.

Fot.: KoolShooters/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Szczotkowanie i mycie zębów w duchu zero waste
Szczotkowanie i mycie zębów w duchu zero waste
Już od jakiegoś czasu zastanawiasz się, w jaki sposób ograniczyć zużycie plastiku podczas mycia zębów, ale nie do końca wiesz, jak to zrobić? Sprawdź nasze patenty na ekologiczne szczotkowanie zgodne z zasadami zero waste!
Ostatnie wpisy