Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Stara boazeria – co z nią zrobić? Czym pomalować?

Minimalistyczny dom/Urządzanie
Karina Strzelińska
Stara boazeria – co z nią zrobić? Czym pomalować?

W wielu domach i mieszkaniach na ścianie wciąż możemy spotkać boazerię. W swojej klasycznej postaci nie zdobi jednak już wnętrz. Jest kilka rozwiązań, które sprawią, że stara boazeria ponownie będzie zachwycać!

Drewniana boazeria sprawiająca wrażenie smutnej i monotonnej, niestety wciąż dekoruje wnętrza wielu mieszkań. Część osób decyduje się więc na jej usunięcie. Jest to jednak zabieg czasochłonny i pracochłonny, a często też kosztowny, gdyż stan ściany, na której jest zamocowana, może pozostawiać wiele do życzenia. Warto więc poznać kilka sposobów na przywrócenie zniszczonej i nudnej boazerii do stanu ponownej świetności. 

>> Zobacz też: Jak urządzić kuchnię w stylu minimalistycznym?

Malowanie boazerii – co warto wiedzieć? 

  1. Malowanie farbą

Jeżeli zdecydujemy się na malowanie naszej boazerii, zdecydowanie najważniejszy będzie wybór farby. Dzięki idealnie kryjącej i dobrej gatunkowo farbie nasza boazeria zyska świeży i oryginalny wygląd. Wybór farby powinien skupić się przede wszystkim na świetnej jakości emalii, najlepiej akrylowej. Dobrze byłoby, gdyby jej podstawowym przeznaczeniem było wykańczanie powierzchni drewnianych lub metalowych. 

Emalia to farba, która rozcieńcza się w wodzie, nie ma też zapachu, więc jej wykorzystanie nie będzie szkodliwe dla naszego zdrowia. Jakość to ważna kwestia przy jej wyborze. Dobra emalia, która została wyprodukowana przez producenta stawiającego na dobre krycie i szybkie schnięcie produktu producenta zapewni nam, że uzyskamy pożądany efekt. Co ważne, zanim zaczniemy malowanie, należy odpowiednio przystosować powierzchnię, którą chcemy pomalować. Dzięki temu zwiększymy szanse na idealne pokrycie kolorem boazerii nawet już po pierwszym jej malowaniu.

Zwróćmy też uwagę na to czy nasza boazeria nie była lakierowana lub malowana już wcześniej. Musimy usunąć i lakier, i farbę z wierzchniej warstwy boazerii. Jeżeli pominiemy tę czynność, efekt może pozostawiać wiele do życzenia. 

  1. Alternatywne rozwiązania 

Naszą starą boazerię możemy odnowić niemalże każdym dostępnym na rynku produktem przeznaczonym do pokrycia drewna. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, możemy zdecydować się na wykorzystanie lakieru, oleju albo nawet wosku. Powłoka, która uwydatni kolor i strukturę drewna, z którego stworzona jest nasza boazeria, z pewnością sprawi, że nabierze ona świeżego wyglądu. Co ważne, takie rozwiązanie może też w pewien sposób stanowić świetną ochronę przed przyszłymi zniszczeniami boazerii. 

  1. Szlifowanie

Świeżości naszej boazerii może nadać szlifowanie. Dzięki użyciu farby kredowej nie będziemy musieli poświęcać na to zbyt wiele czasu i pracy. Koszty produktu są wysokie, ale dzięki jego wykorzystaniu będziemy mogli otrzymać pożądany efekt taki jak na przykład cieniowanie czy przetarcie. Cechą charakterystyczną farby kredowej jest jej wyjątkowo szybkie schnięcie. Sprawia to, że praca staje się efektywna i nie zabiera nam zbyt wiele czasu, który przecież z chęcią wykorzystamy w inny sposób. Farby kredowe to rozwiązanie ekspresowe. Dzięki niemu pomijamy kilka etapów przygotowywania całej powierzchni boazerii do wykonywania na niej prac. 

  1. Kolor

Podejmując decyzję o zakupie konkretnego koloru do malowania naszej boazerii, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych szczegółów. Kolor biały sprawi, że boazeria nabiera estetycznego i jednocześnie eleganckiego wyglądu. Niestety wiele osób, które zrealizowało taki pomysł, dziś nie zrobiłoby tego ponownie. Szczególną uwagę warto zwrócić na to, gdzie znajduje się nasza boazeria, czyli jakie jest konkretne przeznaczenie danego pomieszczenia. Często boazeria pomalowana na biało w przedpokoju brudzi się i wygląda odrobinę niechlujnie. Warto więc wybrać kolor, który będzie nie tylko estetyczny, ale i praktyczny. 

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Z porad jakich specjalistów korzystać przy budowie domu?
Z porad jakich specjalistów korzystać przy budowie domu?
Budujesz dom i chcesz, aby wszystko było idealne i dopięte na ostatni guzik? Zobacz, w jakich sprawach przy budowie warto poradzić się specjalistów.
Ostatnie wpisy