Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Żyrandole wielu osobom kojarzą się z okazałymi konstrukcjami mosiężnymi, z licznymi ozdobami, w tym kryształkami odbijającymi światło. Choć tego typu produkty wciąż da się znaleźć na rynku, nie jest to jedyna opcja dla osób pragnących ciekawie oświetlić swoje wnętrza. Alternatywą bywają wiszące lampy minimalistyczne.
Tego typu oprawy charakteryzuje mocno uproszczona forma, często oparta na podstawowych bryłach geometrycznych. Unika się nadmiernej dekoracyjności, mnogości elementów czy mocnych kontrastów barwnych. Kluczem do sukcesu jest prostota, sięgająca jednak niekiedy po nieregularne bryły, w których uzyskaniu pomocne potrafią okazać się zintegrowane źródła światła LED. Postawienie na fabrycznie wbudowane moduły oświetleniowe daje projektantom znacznie większą swobodę w tworzeniu oryginalnych rozwiązań, które przyciągają niejedno spojrzenie. W wielu przypadkach lampy minimalistyczne opierają się też na stonowanych kolorach – królują biele, szarości i czerni, co ułatwia wprowadzenie takich produktów do wielu aranżacji.
Żyrandole to zazwyczaj dość duże oprawy oświetleniowe, które wymagają przestrzeni, by spełniać powierzone im role i nie przytłaczać swoimi rozmiarami. Ze względu na formę i walory dekoracyjne (nawet w wydaniu minimalistycznym!) zazwyczaj stosuje się je w pomieszczeniach o charakterze rekreacyjno-reprezentacyjnym. Pojawiają się zatem nad stołem do rodzinnych posiłków w jadalni, wyspą kuchenną w kuchnio-salonie czy zestawem mebli wypoczynkowych w salonie. Niekiedy montuje się je także nad łóżkiem w sypialni, a nawet w pobliżu wanny w łazience (jeśli tylko postawi się na model o wysokim współczynniku ochrony IP).
Co ciekawsze, modne oprawy minimalistyczne da się wykorzystać tak naprawdę nie tylko w pomieszczeniach urządzonych dokładnie w tym nurcie. Równie dobrze potrafią sprawdzić się w niektórych wnętrzach nowoczesnych, loftowych, skandynawskich czy klasycznych. Wystarczy postawić na odpowiedni model, do znalezienia choćby na stronie AZzardo.
W przypadku produktów oświetleniowych nowoczesność przejawia się nie tylko w kwestii designu, ale także zastosowanych technologii, które zwiększają funkcjonalność rozwiązania. Dobrym tego przykładem jest choćby postawienie na energooszczędne źródła światła LED (zintegrowane lub wymienne). Zapewniają optymalne warunki oświetleniowe, zużywając znacznie mniej energii niż klasyczne żarówki.
To jednak wciąż nie wszystko. Coraz częściej montuje się w domach inteligentne lampy, wpisujące się w system Smart Home. W tym przypadku łączy się je w sieć za pośrednictwem domowego WiFi. Dzięki temu nie tylko urządzenia komunikują się ze sobą, ale też użytkownicy otrzymują szansę sterowania nimi zdalnie, na przykład za pośrednictwem pilota, aplikacji mobilnej czy komend głosowych. Co istotne, da się w ten sposób nie tylko włączać i wyłączać punkty świetlne (pojedyncze lub grupy). Zyskuje się szansę na regulację kluczowych parametrów, zapisywanie ulubionych ustawień na przyszłość czy tworzenie harmonogramów oświetleniowych. A to wszystko przekłada się na większy komfort i bezpieczeństwo oraz niższe rachunki za prąd.
Dobrej jakości lampy minimalistyczne to połączenie funkcjonalności nowoczesnych technologii ze wzornictwem, które przyciąga wzrok nie dzięki nadmiarowi ozdób, ale wprost przeciwnie – za sprawą prostoty i przemyślanej formy. Co więcej, są to propozycje ponadczasowe i uniwersalne, które łatwo wpisać w rozmaite wnętrza, style i upodobania korzystających z nich osób.