Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ekogroszek czy pellet?

Minimalistyczny dom
Natalia Rozmiarek
Ekogroszek czy pellet?

Artykuł sponsorowany

Ogrzewanie w domu to jedna z jego najważniejszych części. Musi ono spełniać określone normy. Zobacz, co lepiej zastosować w swoim domu — ekogroszek, czy pellet. 

Wartość opałowa

Jedną z rzeczy, na którą musisz zwrócić uwagę przy wyborze surowca do ogrzewania, jest jego wartość opałowa. Ekogroszek ma tę wartość znacznie wyższa niż pellet. Wynosi ona od 24 MJ/kg do 32 MJ/kg, a nawet więcej. Natomiast dobrej jakości pelet ma od 17 MJ/kg. Co to oznacza? Oznacza to, że aby uzyskać tę samą ilość ciepła, będziesz musiał zużyć więcej pelletu, niż jeśli użyjesz ekogroszek Sopot będzie doskonałym miejscem, w którym nabędziesz dobrej jakości paliwo grzewcze. 

Cena

Oba paliwa mają dość porównywalne ceny. Będzie ona zależała od jego jakości oraz od producenta. Zwróć jednak uwagę na to, że tańszy pellet może zawierać w sobie różne zanieczyszczenia. Spowodują one zgorzeliny czy spieki blokujące palnik. Dlatego wybieraj tylko sprawdzony, dobrej jakości pellet Kielce to miasto, w którym go znajdziesz. To samo dotyczy również ekogroszku w workach. Jeśli chcesz, aby twój piec chodził przez długie lata, wybieraj węgiel, którego cena jest adekwatna do parametrów.

Obsługa

Piec na ekogroszek może być dla ciebie bardziej kłopotliwy w użytkowaniu, dlatego że:

  • ekogroszek jest cięższy niż pellet, dlatego napełniając zbiornik, musisz przyłożyć do tego więcej siły; 
  • w procesie spalania węgla powstaje więcej popiołu, dlatego będziesz musiał go częściej wybierać; 
  • kotłownie będziesz musiał częściej sprzątać, ponieważ ekogroszek pyli i brudzi; 
  • popiół z ekogroszku trzeba utylizować, zaś ten powstały z pelletu możesz bez problemu wyrzucić na trawnik lub użyć jako nawóz, ponieważ zawiera on fosfor, wapń czy potas.

Właśnie dlatego można uznać, ze pellet jest dużo wygodniejszym paliwem niż ekogroszek Bytom to miasto, w którym go zakupisz, jeśli jednak zdecydujesz się na jego wybór. 

Miejsce przechowywania

W przypadku pelletu kotłownia lub inne miejsce musi być bardzo duże. Znacznie większe niż przy ekogroszku. Ponadto musi być w nim sucho, ponieważ wilgoć może źle wpłynąć na jakość tego paliwa. 

Ekologia

Więcej emituje do środowiska więcej szkodliwych substancji, ponieważ zawiera duże ilości chloru i siarki. Uważa się, że pellet stanowi bardziej ekologiczne źródło spalania, ponieważ powstanie przy nim również mniej popiołu. W porównaniu z węglem pellet emituje niewielką ilość zanieczyszczeń do atmosfery. Dzieje się tak również za sprawą nowoczesnych rozwiązań technologicznych. 

Co wybrać pellet czy ekogroszek

Wybór pomiędzy pelletem, a ekogroszkiem zależeć będzie od tego, jaki piec posiadasz. Do opału węglowego, kocioł przystosowany do spalania biomasy drzewnej nie będzie dobry i odwrotnie będzie to samo. Jednak jeśli budujesz dom i zastanawiasz się, co będzie lepsze, musisz zwrócić uwagę na te trzy kwestie:

  • finansową — biomasa jest mniej kaloryczna niż paliwo węglowe;
  • techniczną — oba te paliwa możesz zakupić w foliowych opakowaniach, co zapewni ci czystość w kotłowni, jednak pellet jest zdecydowanie lżejszy niż ekogroszek; 
  • środowiskową — pellet jest bardziej ekologiczny niż ekogroszek, ponieważ nie wytwarza tylu substancji szkodliwych. 

Sam zdecydować musisz po przeanalizowaniu wszystkich plusów i minusów, co będzie lepsze jako źródło ogrzewania w twoim domu.

Zdjęcie główne: pexels.com/Melike Benli

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Świadome oddychanie – ćwiczenia, które wykonasz w domu
Świadome oddychanie – ćwiczenia, które wykonasz w domu
Oddychanie pełną piersią nie zawsze jest proste. Jak opanować sztukę świadomego oddychania? Wystarczy, że będziesz wykonywać regularnie kilka prostych ćwiczeń, w dodatku bez wychodzenia z domu!
Ostatnie wpisy