Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu?

Slow życie
Agata Dobosz
Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu?

Zbyt suche lub wilgotne powietrze w domu może negatywnie wpływać zarówno na nasze zdrowie i samopoczucie, jak i stan wyposażenia mieszkania czy nawet rozwój roślin. Jaka powinna być optymalna wilgotność?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest wilgotność powietrza. Najprościej ujmując, to procentowa zawartość cząstek wody w objętości powietrza. Według zaleceń specjalistów optymalna wilgotność w pomieszczeniu mieszkalnym powinna wynosić pomiędzy 40 a 60%. Taki poziom jest korzystny nie tylko dla ludzi, lecz także dla ubrań, książek, podłóg czy mebli. Z kolei prawidłowa temperatura sięga 20–22°C, a w sypialni wystarczy nawet 18°C.

Wilgotność powietrza i temperaturę można mierzyć w prosty i szybki sposób, wystarczy tylko zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenie – wilgotnościomierz, zwany także higrometrem. Aby wyniki były reprezentatywne, pomiary należy przeprowadzić w różnych pomieszczeniach w domu – sypialni, salonie, kuchni, łazience, pralni.

Konsekwencje zbyt suchego lub wilgotnego powietrza

Zarówno zbyt suche, jak i zbyt wilgotne powietrze ma negatywne skutki dla naszego zdrowia. Suche powietrze powoduje takie objawy, jak:

  • wysuszenie śluzówki nosa i oczu,
  • uczucie drapania w gardle,
  • trudności w oddychaniu,
  • podatność na infekcje,
  • problemy skórne: swędzenie, atopia, stany zapalne, alergie skórne.

W suchym powietrzu unosi się znacznie więcej kurzu i drobnoustrojów, co jest szczególnie szkodliwe dla alergików i małych dzieci. Suche powietrze może również powodować zniszczenia przedmiotów wykonanych z papieru, drewna, porcelany lub wosku. Z powodu nieodpowiednich warunków mogą one pękać, kurczyć się, wykrzywiać czy rozrywać.

Natomiast do negatywnych konsekwencji zbyt wilgotnego powietrza zalicza się:

  • częste infekcje dróg oddechowych,
  • zmęczenie,
  • duszności,
  • rozwój grzyba i pleśni,
  • nieprzyjemny zapach stęchlizny,
  • odklejanie się tapet,
  • łuszczenie się farby na ścianach,
  • niszczenie mebli, zwłaszcza drewnianych – puchnięcie, rozklejanie się.

Jednym z pierwszych objawów wysokiego poziomu wilgotności powietrza w mieszkaniu jest skraplanie się pary wodnej na szybach czy wyczuwanie wilgoci, np. na ścianach i ubraniach.

<iframe src=”https://assets.pinterest.com/ext/embed.html?id=200762095879570650″ height=”445″ width=”345″ frameborder=”0″ scrolling=”no” ></iframe>

Jak zadbać o prawidłową jakość powietrza w domu?

Istnieje kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, aby móc cieszyć się zdrowym powietrzem w naszym mieszkaniu.

Wietrzenie

Każde pomieszczenie mieszkalne powinno wietrzyć się kilka razy dziennie, również zimą. Szczególnie podczas gotowania pamiętaj, aby otworzyć okno w kuchni, ponieważ okapy nie zawsze są w stanie wchłonąć wszystkie opary.

System wentylacji w domu

Bez odpowiedniej wentylacji trudno zadbać o optymalną temperaturę czy prawidłowe nawilżenie powietrza. Warto poprosić odpowiedniego fachowca, by sprawdził działanie systemu wentylacji. Czasami konieczne jest oczyszczenie zapchanych kanałów wentylacyjnych.

Nawiewniki

Okna zalicza się do systemu wentylacyjnego, a więc powinny one zapewniać przepływ powietrza także wtedy, gdy są zamknięte. W tym celu muszą być zaopatrzone w specjalne otwory lub nawiewniki.

Odpowiednie urządzenia

Warto zainwestować w urządzenia, które pomogą utrzymać prawidłową wilgotność, np. klimatyzator, pochłaniacz wilgoci, nawilżacz powietrza. To najprostszy sposób na poprawę jakości powietrza w domu.

Zdj. główne: Intan Yuhanis/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ponadczasowe trendy wnętrzarskie
Ponadczasowe trendy wnętrzarskie
Jeśli nie masz ochoty na częstą zmianę mebli i dekoracji, dobrym pomysłem będzie urządzenie pomieszczeń w sposób, dzięki któremu będą zachwycać nawet po wielu latach.
Ostatnie wpisy