Artykuł sponsorowany
Zestaw talerzy, misek, sztućców czy filiżanek to często wyposażenie, którego wybór jest wymagający. Jak skutecznie połączyć design, praktyczny aspekt i trwałość zastawy stołowej?
Przed zakupem zastawy stołowej warto zastanowić się, do czego będzie używana. Można w tym kontekście rozróżnić zestaw kawowy/deserowy, komplet użytku codziennego oraz zastawę odświętną. Każda z nich charakteryzuje się nieco innym rodzajem poszczególnym naczyń oraz ozdobami. Jeśli szukamy uniwersalnego rozwiązania w rozsądnej cenie to najlepiej zainwestować w pełen komplet naczyń ze sklepu sieciowego. Tego rodzaju produkty charakteryzują się szerokim wyborem designu, standardową liczebnością i względną trwałością w codziennym użytkowaniu. Jeśli jednak budżet pozwala na rozdzielenie funkcji zastawy stołowej, można zaszaleć nie tylko z wizualnym aspektem, ale przede wszystkim postawić na polskich producentów, którzy dają długoletnią gwarancję jakości swoich wyrobów. Z wysokiego standardu słynie między innymi porcelana polska, której niepowtarzalny wygląd i jakość są na najwyższym poziomie.
Zastawa stołowa powinna być dobrze dobrana z kilku powodów. Po pierwsze jest to wyposażenie używane w domu każdego dnia. Powinna zatem być funkcjonalna i poręczna. W tym aspekcie warto zwrócić uwagę na kształt naczyń. Kwadratowe talerze będą znacznie mniej wygodne do mycia zarówno ręcznie, jak i w zmywarce. Po drugie, częstotliwość korzystania z zastawy sprawia, że musi być ona trwała. Z tego względu warto zainwestować w materiały, które pozostaną świetnym stanie nawet po kilku latach. Wśród nich są między innymi porcelana czy glina kamionkowa. Zdecydowanie trwalsze są naczynia, które były poddane także procesowi szkliwienia. Wybierając zastawę stołową, należy pamiętać, że jest to wyposażenie, które można łatwo zniszczyć. Właśnie dlatego warto wybierać popularne modele, w naturalnych kolorach z małą ilość zdobień. Dzięki temu obędzie się bez problemów z zakupem uszkodzonych elementów zastawy.
Wszystkie naczynia wchodzące w skład zastawy stołowej powinno się zakupić od jednego producenta. Dzięki temu zestaw będzie spójny rozmiarowo oraz stylistycznie. Standardowo przyjmuje się, że zestaw obiadowy powinien być przygotowany na 12 osób. Nie może w nim zabraknąć dużych talerzy, głębokich talerzy, misek, platerów czy półmisków do serwowania jedzenia oraz przekąsek. Warto pamiętać także o elementach zastawy deserowej, w której powinny znaleźć się porcelana filiżanki, dzbanuszek do mleka, cukierniczka, podstawki, talerze deserowe oraz dzbanek do napojów. Serwis deserowy warto wzbogacić również o półmiski do podawania ciasta oraz paterę do tortu. Kompletu naczyń najlepiej szukać bezpośrednio od polskich producentów, manufaktur porcelany lub na stronach internetowych ze sprawdzonymi kompletami najwyższej jakości, na przykład https://otoporcelana.pl/category/do-herbaty-i-kawy-serwisy.
Fot.: Erol Ahmed/unsplash.com