Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak uporządkować szafę na jesień i zimę?

Minimalistyczny dom/Porządkowanie
Joanna Witczak
Jak uporządkować szafę na jesień i zimę?

Wstrzymujesz oddech za każdym razem, gdy musisz otworzyć szafę, ze strachu przed natarciem lawiny ubrań? Zmiana letnich sukienek na ciepłe swetry to dobry pretekst, aby wprowadzić porządki w szafie i pozbyć się niepotrzebnych ubrań. 

Pozbądź się kurzu

Pierwszym etapem sprzątania jest wyjęcie zawartości szafy i rozłożenie ubrań na łóżku lub na podłodze tak, aby wszystko było na widoku. Kiedy szafa będzie świecić pustkami, dokładnie przetrzyj ją ściereczką, nie omijając drzwiczek i wieszaków. Warto umieścić na drążkach i w szufladach odpowiednie preparaty zapachowe, takie jak saszetki i zawieszki, które odstraszają szkodniki i wypełniają szafę przyjemnym zapachem. Umycie szafy nie oznacza, że należy włożyć ubrania z powrotem do szafy. 

Segregacja 

Ograniczenie ilości rzeczy to klucz do porządku w szafie. Spośród wyłożonych ubrań wybierz te, które nosisz na co dzień i wobec których nie masz żadnych wątpliwości, że założysz je ponownie. Te rzeczy mogą wylądować z powrotem w szafie. Wyeksponuj rzeczy na sezon jesienno-zimowy tak, aby mieć do nich swobodny dostęp. Z tyłu na półce powinny znajdować się ubrania noszone rzadziej, z przodu natomiast te, które darzysz szczególnym upodobaniem. Ubrania z poza sezonu mogą spocząć w szufladach lub w plastikowych, szczelnie zamykanych pojemnikach. 

Problem pojawia się wtedy, gdy mamy tendencję do gromadzenia rzeczy i wyszukiwania wymówek, aby je przechowywać. Wtenczas warto kierować się kilkoma pytaniami i na ich podstawie dokonywać selekcji:

  • Czy dana rzecz została przeze mnie założona w tym roku?
  • Czy budzi we mnie pozytywne emocje?
  • Czy jest w dobrym rozmiarze?
  • Czy jest w dobrym stanie?

Nie daj się zwieść kategorii ubrań „po domu”, bo czy nie jest to przypadkiem wymówka, aby gromadzić starą, zniszczoną odzież, z którą trudno się rozstać? Należy sobie uświadomić, że „kiedyś” w zdaniu: „kiedyś na pewno mi się to przyda” zazwyczaj nie następuje, a wyblakła koszulka z młodości, mimo że wzbudza miłe wspomnienia, nie powinna wracać do szafy. Co zrobić z ubraniami, które zdecydujemy się oddać? Jeżeli są w dobrym stanie, można je sprzedać na przykład na Vinted, OLX lub w skupach odzieży albo oddać w ręce przyjaciółki, sąsiadki lub do jakiejś fundacji charytatywnej. Dobrym pomysłem jest organizacja wieczoru w gronie znajomych pod znakiem wymiany ubrań i wspólnie spędzonego czasu. 

Układanie w szafie 

Nadszedł etap organizacji wnętrza szafy. Odpowiednie przechowywanie ubrań nie tylko oszczędzi Ci pracy z żelazkiem, ale także wpłynie na żywotność rzeczy i ograniczy ich odkształcenia i zniszczenia. Na wieszakach powinny zawisnąć: koszule, marynarki, kurtki, sukienki, spódnice, a także spodnie z materiału. Korzystne jest, gdy między wieszakami istnieje wystarczająca przestrzeń, aby ubrania nie były za bardzo ściśnięte i narażone na zahaczenia. Bluzki, dresy, swetry i T-shirty, które umieszczone są na półkach, poukładaj w równe kostki, segregując według długości rękawów. Szufladę na bieliznę i skarpetki warto zaopatrzyć w organizer z przegródkami, który pomoże zachować porządek i będzie sprzyjał organizacji. Do przechowywania obuwia sprawdzą się plastikowe pudełka z przezroczystym okienkiem albo kartony, w których zostały zakupione. Warto wypełnić buty gazetami lub kawałkami papieru, aby się nie odkształcały.

Zdj. główne: A65 Design/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Akustyka w domu – jak o nią zadbać?
Akustyka w domu – jak o nią zadbać?
Budujesz dom i zastanawiasz się, w jaki sposób zapewnić sobie dobrą akustykę? A może w obecnym mieszkaniu przeszkadza Ci pogłos? Sprawdź, co powinieneś zrobić!
Ostatnie wpisy