Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak uporządkować szafę na jesień i zimę?

Minimalistyczny dom/Porządkowanie
Joanna Witczak
Jak uporządkować szafę na jesień i zimę?

Wstrzymujesz oddech za każdym razem, gdy musisz otworzyć szafę, ze strachu przed natarciem lawiny ubrań? Zmiana letnich sukienek na ciepłe swetry to dobry pretekst, aby wprowadzić porządki w szafie i pozbyć się niepotrzebnych ubrań. 

Pozbądź się kurzu

Pierwszym etapem sprzątania jest wyjęcie zawartości szafy i rozłożenie ubrań na łóżku lub na podłodze tak, aby wszystko było na widoku. Kiedy szafa będzie świecić pustkami, dokładnie przetrzyj ją ściereczką, nie omijając drzwiczek i wieszaków. Warto umieścić na drążkach i w szufladach odpowiednie preparaty zapachowe, takie jak saszetki i zawieszki, które odstraszają szkodniki i wypełniają szafę przyjemnym zapachem. Umycie szafy nie oznacza, że należy włożyć ubrania z powrotem do szafy. 

Segregacja 

Ograniczenie ilości rzeczy to klucz do porządku w szafie. Spośród wyłożonych ubrań wybierz te, które nosisz na co dzień i wobec których nie masz żadnych wątpliwości, że założysz je ponownie. Te rzeczy mogą wylądować z powrotem w szafie. Wyeksponuj rzeczy na sezon jesienno-zimowy tak, aby mieć do nich swobodny dostęp. Z tyłu na półce powinny znajdować się ubrania noszone rzadziej, z przodu natomiast te, które darzysz szczególnym upodobaniem. Ubrania z poza sezonu mogą spocząć w szufladach lub w plastikowych, szczelnie zamykanych pojemnikach. 

Problem pojawia się wtedy, gdy mamy tendencję do gromadzenia rzeczy i wyszukiwania wymówek, aby je przechowywać. Wtenczas warto kierować się kilkoma pytaniami i na ich podstawie dokonywać selekcji:

  • Czy dana rzecz została przeze mnie założona w tym roku?
  • Czy budzi we mnie pozytywne emocje?
  • Czy jest w dobrym rozmiarze?
  • Czy jest w dobrym stanie?

Nie daj się zwieść kategorii ubrań „po domu”, bo czy nie jest to przypadkiem wymówka, aby gromadzić starą, zniszczoną odzież, z którą trudno się rozstać? Należy sobie uświadomić, że „kiedyś” w zdaniu: „kiedyś na pewno mi się to przyda” zazwyczaj nie następuje, a wyblakła koszulka z młodości, mimo że wzbudza miłe wspomnienia, nie powinna wracać do szafy. Co zrobić z ubraniami, które zdecydujemy się oddać? Jeżeli są w dobrym stanie, można je sprzedać na przykład na Vinted, OLX lub w skupach odzieży albo oddać w ręce przyjaciółki, sąsiadki lub do jakiejś fundacji charytatywnej. Dobrym pomysłem jest organizacja wieczoru w gronie znajomych pod znakiem wymiany ubrań i wspólnie spędzonego czasu. 

Układanie w szafie 

Nadszedł etap organizacji wnętrza szafy. Odpowiednie przechowywanie ubrań nie tylko oszczędzi Ci pracy z żelazkiem, ale także wpłynie na żywotność rzeczy i ograniczy ich odkształcenia i zniszczenia. Na wieszakach powinny zawisnąć: koszule, marynarki, kurtki, sukienki, spódnice, a także spodnie z materiału. Korzystne jest, gdy między wieszakami istnieje wystarczająca przestrzeń, aby ubrania nie były za bardzo ściśnięte i narażone na zahaczenia. Bluzki, dresy, swetry i T-shirty, które umieszczone są na półkach, poukładaj w równe kostki, segregując według długości rękawów. Szufladę na bieliznę i skarpetki warto zaopatrzyć w organizer z przegródkami, który pomoże zachować porządek i będzie sprzyjał organizacji. Do przechowywania obuwia sprawdzą się plastikowe pudełka z przezroczystym okienkiem albo kartony, w których zostały zakupione. Warto wypełnić buty gazetami lub kawałkami papieru, aby się nie odkształcały.

Zdj. główne: A65 Design/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie drewno konstrukcyjne dla twojego projektu budowlanego?
Jak wybrać odpowiednie drewno konstrukcyjne dla twojego projektu budowlanego?
Przeczytaj nasz przewodnik, aby dowiedzieć się, jak wybrać najlepsze rodzaje drewna konstrukcyjnego dla twojego projektu budowlanego. Poruszymy tematy jak twardość, trwałość i koszt.
Ostatnie wpisy
Jak wybierać naczynia do serwowania kawy?
Jak wybierać naczynia do serwowania kawy?