Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak dbać o ogrzewanie domu?

Minimalistyczny dom
Aleksandra Michaliszyn
Jak dbać o ogrzewanie domu?

Artykuł sponsorowany

Dbanie o ogrzewanie w domu nabiera jeszcze większego znaczenia w sezonie grzewczym. Podpowiadamy więc, jakie instalacje grzewcze są najlepszą inwestycją dla Twojego domu oraz jak prawidłowo o nie dbać.

W swoim domu masz instalację centralnego ogrzewania, komin lub pompę ciepła? Dowiedz się, jak skutecznie o nie dbać, aby służyły Ci przez długie lata. 

Jak dbać o instalację centralnego ogrzewania?

Instalacja centralnego ogrzewania to jedna z najpopularniejszych form ogrzewania lokum. Jak jednak o nią zadbać? 

Przede wszystkim należy dbać o odpowiednią jakość wody w układzie centralnego ogrzewania. Zwróć uwagę między innymi na jej twardość, odczyn pH oraz zmineralizowanie. Zadbaj też o to, aby w obrębie jednej instalacji unikać łączenia grzejników wykonanych z różnych materiałów. Najważniejszą zasadą jest tutaj, aby nie łączyć ze sobą materiałów, które znacząco różnią się od siebie potencjałem elektrochemicznym. Ostatnią, ale niezwykle ważną zasadą dbania o instalację centralnego ogrzewania jest dbanie o to, aby maksymalna temperatura wody zasilającej instalację C.O., a także jej ciśnienie, nie mogą przekroczyć wartości granicznych dla najsłabszego pod tym względem elementu instalacji. 

Jak dbać o komin?

Jak natomiast dbać o komin? Przede wszystkim należy pamiętać o jego regularnym czyszczeniu. Sprawia to, że kocioł będzie działał znacznie lepiej, a cała instalacja będzie o wiele bardziej bezpieczna. Jak jednak wyczyścić komin?

Pierwszym krokiem jest oczywiście profilaktyka. Zwracaj uwagę na to, czym i jak palisz. Pamiętaj, że im mniej dymu, tym mniej sadzy – a co za tym idzie, mniej brudu i bezpieczniejsze działanie kotła i komina. Dodatkowo możesz posłużyć się specjalnym preparatem do usuwania zanieczyszczeń nagromadzonych w kominie. Dobrym sposobem na dbanie o komin jest również rekuperacja, czyli wentylacja przy pomocy centrali, która w sposób mechaniczny nawiewa przez odpowiednie kanały świeże powietrze, a wyciąga zużyte. Możesz też zdecydować się na wymianę takich elementów jak wkłady kominowe oraz obudowa kominka, dzięki czemu Twoja instalacja będzie działała jeszcze sprawniej. 

Jak dbać o pompę ciepła?

Jedną z popularniejszych ostatnio metod ogrzewania domu są pompy ciepła. Decydując się na nie, należy jednak pamiętać, że trzeba odpowiednio o nie zadbać?

W przypadku pompy ciepła bardzo ważne jest, aby pamiętać o regularnych przeglądach. Standardowo zaleca się, aby taki przegląd miał miejsce co najmniej raz do roku. Ponadto należy dbać o to, aby w pobliżu urządzenia nie gromadziły się liście, trawa lub śnieg, ponieważ grozi to zanieczyszczeniem powierzchni parownika oraz zapchaniem się wentylatora.

Zdjęcie główne: pexels.com/Alex Qian

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ekologiczne porcelanowe akcesoria kuchenne
Ekologiczne porcelanowe akcesoria kuchenne
Zastanawiasz się nad dodatkami przyjaznymi środowisku? Sprawdź, dlaczego warto sięgnąć po ekologiczne porcelanowe akcesoria kuchenne!
Ostatnie wpisy
Jak zamontować biokominek?
Jak zamontować biokominek?
Żaluzje zewnętrzne: kiedy naprawdę warto?
Żaluzje zewnętrzne: kiedy naprawdę warto?