Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak dbać o ogrzewanie domu?

Minimalistyczny dom
Aleksandra Michaliszyn
Jak dbać o ogrzewanie domu?

Artykuł sponsorowany

Dbanie o ogrzewanie w domu nabiera jeszcze większego znaczenia w sezonie grzewczym. Podpowiadamy więc, jakie instalacje grzewcze są najlepszą inwestycją dla Twojego domu oraz jak prawidłowo o nie dbać.

W swoim domu masz instalację centralnego ogrzewania, komin lub pompę ciepła? Dowiedz się, jak skutecznie o nie dbać, aby służyły Ci przez długie lata. 

Jak dbać o instalację centralnego ogrzewania?

Instalacja centralnego ogrzewania to jedna z najpopularniejszych form ogrzewania lokum. Jak jednak o nią zadbać? 

Przede wszystkim należy dbać o odpowiednią jakość wody w układzie centralnego ogrzewania. Zwróć uwagę między innymi na jej twardość, odczyn pH oraz zmineralizowanie. Zadbaj też o to, aby w obrębie jednej instalacji unikać łączenia grzejników wykonanych z różnych materiałów. Najważniejszą zasadą jest tutaj, aby nie łączyć ze sobą materiałów, które znacząco różnią się od siebie potencjałem elektrochemicznym. Ostatnią, ale niezwykle ważną zasadą dbania o instalację centralnego ogrzewania jest dbanie o to, aby maksymalna temperatura wody zasilającej instalację C.O., a także jej ciśnienie, nie mogą przekroczyć wartości granicznych dla najsłabszego pod tym względem elementu instalacji. 

Jak dbać o komin?

Jak natomiast dbać o komin? Przede wszystkim należy pamiętać o jego regularnym czyszczeniu. Sprawia to, że kocioł będzie działał znacznie lepiej, a cała instalacja będzie o wiele bardziej bezpieczna. Jak jednak wyczyścić komin?

Pierwszym krokiem jest oczywiście profilaktyka. Zwracaj uwagę na to, czym i jak palisz. Pamiętaj, że im mniej dymu, tym mniej sadzy – a co za tym idzie, mniej brudu i bezpieczniejsze działanie kotła i komina. Dodatkowo możesz posłużyć się specjalnym preparatem do usuwania zanieczyszczeń nagromadzonych w kominie. Dobrym sposobem na dbanie o komin jest również rekuperacja, czyli wentylacja przy pomocy centrali, która w sposób mechaniczny nawiewa przez odpowiednie kanały świeże powietrze, a wyciąga zużyte. Możesz też zdecydować się na wymianę takich elementów jak wkłady kominowe oraz obudowa kominka, dzięki czemu Twoja instalacja będzie działała jeszcze sprawniej. 

Jak dbać o pompę ciepła?

Jedną z popularniejszych ostatnio metod ogrzewania domu są pompy ciepła. Decydując się na nie, należy jednak pamiętać, że trzeba odpowiednio o nie zadbać?

W przypadku pompy ciepła bardzo ważne jest, aby pamiętać o regularnych przeglądach. Standardowo zaleca się, aby taki przegląd miał miejsce co najmniej raz do roku. Ponadto należy dbać o to, aby w pobliżu urządzenia nie gromadziły się liście, trawa lub śnieg, ponieważ grozi to zanieczyszczeniem powierzchni parownika oraz zapchaniem się wentylatora.

Zdjęcie główne: pexels.com/Alex Qian

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny wkład kominkowy dla twojego domu?
Jak wybrać idealny wkład kominkowy dla twojego domu?
Przeczytaj nasz przewodnik i dowiedz się, jakie kryteria wziąć pod uwagę przy wyborze wkładu kominkowego. Kreujemy komfortowe i bezpieczne przestrzenie w domu spełniając Twoje indywidualne potrzeby.
Ostatnie wpisy
Jak wybierać naczynia do serwowania kawy?
Jak wybierać naczynia do serwowania kawy?