Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Święta Wielkiejnocy w duchu less waste

Less waste
Monika Zysk
Święta Wielkiejnocy w duchu less waste

Minimalizm w przygotowaniach świątecznych? Tak, to możliwe. Postaw na Wielkanoc w duchu less waste. Poznaj najlepsze rozwiązania i spraw, aby te święta były wyjątkowe!

Less waste – żyj świadomie!

Czujesz niepokój w związku z kryzysem ekologicznym, chcesz żyć bardziej świadomie, choć nie czujesz się gotowa na zero waste? Chciałabyś być bardziej eko, ale nie wiesz, od czego zacząć? Less waste to odpowiedź na Twoje rozterki.

To propozycja dla osób, które chcą przyczynić się do poprawienia sytuacji środowiska i produkować mniej plastiku. Less waste to ograniczenie konsumpcjonizmu, które opiera się chociażby na przemyślanych decyzjach zakupowych. Osoby kierujące się na co dzień less waste unikają także marnowania żywności oraz starają się maksymalnie wykorzystać pozostałe resztki. Świadome życie w duchu less waste to krok w dobrym kierunku. Czy da się to ogarnąć także podczas przygotowań świątecznych? Oczywiście. Święta Wielkiejnocy w duchu less waste – zobacz, jak to się robi!

Zakupy spożywcze z głową… i z listą!

Przed świętami bardzo łatwo jest przesadzić z zakupami. Znasz to uczucie, kiedy kupisz zbyt wiele żywności, a później ją wyrzucasz? Fatalna sytuacja, a w święta o takie nadmiarowe zakupy nietrudno. Wiadomo przecież, że chcesz przygotować i to, i to… Aż zbiera się tego tak dużo, że nie wszystkie produkty wykorzystasz. A nawet jeżeli wykorzystasz i ugotujesz z nich pyszne dania, to potrzebowałabyś chyba całej armii, żeby to zjadła. Efekt jest łatwy do przewidzenia – część żywności wyrzucisz. O nie, w tym roku nie możesz do tego dopuścić, przecież ma być less waste. Krok pierwszy? Bardzo dokładnie zaplanuj posiłki, które wylądują na wielkanocnym stole. Weź pod uwagę liczbę gości i nie przesadzaj z ilościami.

Może warto wypróbować jakieś nowe przepisy? Eksperymenty w kuchni to świetna sprawa i sposób na poznanie nowych smaków. Jeżeli chcesz ograniczyć zakupy, zrób gruntowny przegląd swoich szafek kuchennych – na pewno masz tam żywność z długim terminem ważności, którą da się wykorzystać w wielkanocnych potrawach. Możesz też zaserwować gościom coś innego, niż nakazuje tradycja – bo czemu by nie? Z kolei wybierając się na zakupy, zrób listę i pamiętaj o wzięciu ze sobą wielorazowych toreb zakupowych. Plastikowe reklamówki kupowane przy okazji zakupów są bardzo nie eko!

Less waste podczas gotowania

Gdy już zrobisz zakupy i przystąpisz do przygotowywania wielkanocnych potraw, pamiętaj także o less waste w kuchni. Przede wszystkim postaraj się powstrzymać od używania folii spożywczej oraz papierowych ręczników, a także spraw sobie naturalne środki do sprzątania kuchni. Może zakupy w markecie przed świętami to dobry moment, żeby zatroszczyć się również o to?

Dekoracje wielkanocne bez plastiku

Naprawdę nie potrzebujesz kupować plastikowych dekoracji świątecznych w supermarketach. Ograniczenie konsumpcjonizmu wyjdzie Ci na dobre. Kolejny zajączek nie jest Ci potrzebny do szczęścia – serio! Stół udekoruj świeżymi kwiatami, a z malowania jajek możesz uczynić wspólną rodzinną rozrywkę. Będziecie później miło wspominać spędzone razem chwile, a efekt Cię zachwyci. Prostota, umiar – to także klucz do pięknych dekoracji. Twój wielkanocny stół będzie prezentował się szykownie i zgodnie z trendami, które mówią jasno – less waste jest cool.

Zamiast prezentów od zajączka – wspólnie spędzony czas

Czy jesteś pewna, że dzieciaki potrzebują kolejnych plastikowych zabawek, które rzucą w kąt? Choć tradycja podarunków od zajączka jest znana, może warto przełamać ją na rzecz innych zwyczajów.

Wspólnie spędzony czas w ogrodzie, a może poświąteczny wieczór z planszówką w rodzinnym gronie? Warto od najmłodszych lat uważać z uczeniem dzieci konsumpcjonizmu. Czas można spędzić odświętnie nawet bez prezentów, choć w święta łatwo wpaść w pułapkę zbędnych podarunków. Szczególnie że – nie ma co się oszukiwać – często jest to po prostu któraś z kolei lalka czy miś. I po co? Można postępować rozsądniej, mieć mniej, a tak naprawdę zyskać znacznie więcej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać najwyższej jakości kostkę węglową dla Twojego domu?
Jak wybrać najwyższej jakości kostkę węglową dla Twojego domu?
Odkryj cechy najlepszych kostek węglowych na rynku i dowiedz się, jak wybrać produkt, który spełni wszystkie Twoje wymagania i zapewni ciepło Twojemu domowi.
Ostatnie wpisy