Artykuł sponsorowany
Wiele osób mieszkających w mieście marzy o swoim kawałku ziemi, na którym powstałby ogród kwiatowy lub praktyczny warzywnik. Czasami, gdy to marzenie udaje się w końcu spełnić, okazuje się, że gleba na działce nie nadaje się do upraw albo ukochane rośliny niszczą szkodniki i chwasty.
Co zrobić w takiej sytuacji? Doskonałym i uniwersalnym rozwiązaniem problemu mogą być podwyższone grządki.
Podwyższone grządki najczęściej wykorzystywane są w regionach, które charakteryzują się krótkim latem i długimi zimami. Zimą gleba zamarza tak bardzo, że cały kwiecień, a czasem maj, potrzebny jest na jej ogrzanie. Wysokie grządki pozwalają uprawiać ciepłolubne warzywa nawet tam, gdzie klimat nie jest dla nich odpowiedni, przy tym zwiększają plon i przyspieszają zbiory. Oprócz tego zalety takie rozwiązania to:
Konstrukcję grządki można dostosować do powierzchni i stylu ogrodu, a przy umiejętnym projektowaniu zyskać dodatkową przestrzeń czy optycznie powiększyć teren. Podwyższona rabata to piękny i oryginalne akcent nudnej, płaskiej działki i praktyczne wyjście dla właścicieli ogrodów na terenach pochyłych.
Wysokie rabaty można wykonać praktycznie z każdego materiału, także pozyskanego z recyklingu – pozostałości po budowie, starych skrzynek, opon samochodowych, kostki brukowej czy cegieł.
Najprostsze, ale też najmniej wytrzymałe konstrukcje tworzy się z drewna. To materiał, który kusi naturalnym i uniwersalnym wyglądem, a także stosunkowo niską ceną. Trzeba jednak pamiętać, że drewno wymaga skrupulatnej pielęgnacji, regularnego odświeżania i impregnacji – nawet przy tym posłuży 2-3 sezony. Nie jest odporne na działanie wilgoci, zmiany temperatury i uszkodzenia spowodowane przez szkodniki.
Z kolei najbardziej solidne i wytrzymałe są grządki betonowe. To konstrukcje odporne na działanie czynników zewnętrznych, zmiany pogody i uszkodzenia mechaniczne. Połączenie bujnej roślinności z chłodnym betonem daje oryginalne i zaskakujące efekty, dzięki którym ogród wygląda elegancko i nowocześnie. Wiele osób obawia się jednak, że masywne rabaty z betonu nie będą współgrać z otoczeniem w bardziej tradycyjnym stylu. W takim wypadku warto rozważyć zakup wariantów imitujących drewno lub kamienie. W ten sposób zyskujesz piękno naturalnego materiału i solidność betonu, a same grządki bez trudu dopasujesz do stylu swojego ogrodu.
Przygotowanie podwyższonych rabat własnymi rękami wymaga odpowiednich narzędzi i materiałów, a także czasu. Nie potrzebne są jednak specjalne umiejętności, a takie podejście ma jedną niewątpliwą zaletę – sam decydujesz, jakie wymiary i kształt ma mieć konstrukcja pod uprawy. Dlatego też bez trudu zbudujesz grządkę dopasowaną do możliwości Twojej działki. Takiej elastyczności nie daje większość gotowych produktów ze sklepów ogrodniczych. Sprawdzony producent betonowych warzywników to oczywiście gwarancja jakości wykonania, a w przypadku problemów z konstrukcją możesz produkt zareklamować. Przy tym warto zwrócić uwagę na firmy oferujące nowoczesne modułowe rozwiązanie – dzięki niemu możesz kupić gotową grządkę i rozbudować ją w dowolną stronę i w dowolnym kształcie.
Zdj. główne: S O C I A L . C U T/unsplash.com