Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Grudzień w polskim ogrodzie – czym można się zająć?

W ogrodzie
Tekst sponsorowany
Grudzień w polskim ogrodzie – czym można się zająć?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Grudzień to jeden ze spokojniejszych miesięcy w kalendarzu ogrodnika. Nie oznacza to jednak, że może on całkowicie zapomnieć o swoim ogrodzie. Nawet jeżeli jest mróz i sypie śnieg, musimy zadbać o rośliny, które zostały na zewnątrz. Jakie prace ogrodowe można wykonać w grudniu? podpowiada Plantet.pl

Zabezpieczmy rośliny przed mrozem

Jeżeli nie zajęliśmy się tym wcześniej, w grudniu powinniśmy zabezpieczyć rośliny wrażliwe na niskie temperatury. Możemy zrobić to przy pomocy agrowłókniny, słomy, gałęzi drzew iglastych. W przypadku, gdy nie mamy pewności czy dana roślina przetrwa zimę w polskich warunkach, dobrze jest ją wykopać (oczywiście pod warunkiem, że to możliwe) i przenieść do ogrzewanego pomieszczenia.

Drzewa i krzewy znajdujące się w naszym ogrodzie trzeba regularnie odśnieżać. Jest to ważne, gdyż przy dużej ilości śniegu ich gałęzie mogą się połamać.

Już w drugiej połowie grudnia można zająć się bieleniem pni i konarów drzew. Zabieg ten skutecznie zabezpiecza korę przed pękaniem. Do bielenia wykorzystujemy wodny roztwór wapnia (czyli tak zwane mleko wapienne).

Nie rezygnujmy z podlewania zimą

Niektórzy ogrodnicy zapominają o podlewaniu roślin zimozielonych podczas chłodniejszych miesięcy. Oczywiście podczas silnych mrozów roślina nie jest w stanie pobrać wody z podłoża. Jednak w momencie odwilży podlewanie jest jak najbardziej wskazane. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że wiele roślin ogrodowych zamiera wcale nie z powodu niskich temperatur zimą, a właśnie z niedoboru wody.

Sadzenie warzyw w grudniu – dlaczego nie?

W sytuacji, gdy temperatury w grudniu są dodatnie, możemy wysadzić nasiona warzyw odpornych na mrozy i wydających wczesne plony. Zaliczamy do nich między innymi marchew, koper, pietruszkę czy pasternak. Wysokiej jakości, ekologiczne nasiona kupimy między innymi w sklepie internetowym plantet.pl. Pamiętajmy, żeby przed użyciem nasion sprawdzić ich termin przydatności.

Ozdabianie ogrodu na święta

Jeżeli obchodzimy święta, dobrym pomysłem jest ozdobienie swojego ogrodu. W grudniu w sklepach ogrodniczych można kupić rozmaite świąteczne ozdoby. Możemy ozdobić światełkami choinki znajdujące się przed domem (pamiętajmy, że muszą być to specjalne lampki przeznaczone do użytkowania na zewnątrz). Ciekawym pomysłem jest także kupienie bożonarodzeniowej choinki w doniczce, a następnie przesadzenie jej do ogrodu po świętach.

Nie zapominajmy o ptakach i owadach

W sklepach ogrodniczych można kupić rozmaite karmniki dla ptaków. Są one nie tylko wyjątkową ozdobą zimowego ogrodu, ale też sposobem na zadbanie o ptaki zimą. Pamiętajmy jedynie o tym, żeby umieszczać w karmniku pokarm dla ptaków wysokiej jakości (w żadnym wypadku nie może być to pieczywo czy żywność zawierająca sól) i uzupełniać go regularnie (ptaki po pewnym czasie przyzwyczają się, że w naszym ogrodzie mogą znaleźć pożywienie i będą do niego wracać).

Jeżeli chcemy, możemy też umieścić w ogrodzie specjalny hotel dla owadów.

Zajmijmy się roślinami przechowywanymi w pomieszczeniach

Część roślin, które nie są w stanie przetrwać zimy w polskim ogrodzie przenosi się do pomieszczenia (powinno być ono chłodne, a jednocześnie temperatura musi być dodatnia). Pamiętajmy, że zimą nie powinno się ich nawozić (jest to okres ich spoczynku). Konieczne jest jedynie podlewanie co jakiś czas.

Oczko wodne w grudniu

Gdy posiadamy oczko wodne, w którym znajdują się rośliny i ryby, nie dopuszczajmy do jego zamarznięcia, gdyż uniemożliwi to dopływ tlenu do zbiornika wodnego (a tym samym śmierć znajdujących się w nim organizmów).

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Świadome oddychanie – ćwiczenia, które wykonasz w domu
Świadome oddychanie – ćwiczenia, które wykonasz w domu
Oddychanie pełną piersią nie zawsze jest proste. Jak opanować sztukę świadomego oddychania? Wystarczy, że będziesz wykonywać regularnie kilka prostych ćwiczeń, w dodatku bez wychodzenia z domu!
Ostatnie wpisy