Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czym jest ozonowanie mieszkania? Kiedy warto?

Minimalistyczny dom/Patenty
Paula Kowalczyk
Czym jest ozonowanie mieszkania? Kiedy warto?

Ozonowanie budynku mieszkalnego jest metodą, która polega na dogłębnym oczyszczeniu mieszkania, przy użyciu środków dezynfekujących. To skuteczna procedura w walce z nieprzyjemnymi zapachami, grzybem i pleśnią. Kiedy warto się na nią zdecydować?

Powietrze składa się z tlenu, który jest nam niezbędny do życia. Ozon zaś jest jego  składnikiem powstałym z trzech atomów. Ostatni z nich ma tendencję do reagowania z innymi składnikami, kreując nowe. Właściwością ozonu jest jego reaktywność, co ma swoje przełożenie w skuteczności walki z niepożądanymi zapachami.

Zabieg ozonowania 

Technika ozonowania jest wykorzystywana w walce z grzybem na ścianie, który często powstaje w łazience z powodu wilgoci. Takie sytuacje występują stosunkowo często, największą potrzebę użycia tej metody obserwuje się w kamienicach starego budownictwa. Wynajmujący mieszkanie z pewnością trafili na lokatorów, którzy palili papierosy czy nie dbali o higienę w domu. Niestety taka niedbałość o przestrzeń może skończyć się koniecznością dezynfekcji mieszkania. Ozonowanie i jego właściwości pochłaniania zapachów używane jest w obiektach dotkniętych pożarem lub inną katastrofą, która pozostawiła nieprzyjemną woń.

Zaleta tej metody to dokładność. Dociera do każdego zakamarka w domu, łącznie z rurami kanalizacyjnymi, zakamarkami starych mebli, wentylacji, niszcząc drobnoustroje. Nie ma żadnej innej metody, która byłaby tak skuteczna.

Odpowiednio przeprowadzony zabieg daje nam gwarancję pozbycia się wirusów, roztoczy i grzybów. Wysoka skuteczność ozonowania sprawia, że używa się go w ośrodkach zdrowia, pomieszczeniach, w których pracuje się z pacjentem. Ostatnio zyskała dużo większą popularność, ze względu na swoją efektywność dezynfekcji w walce z COVID-19.

Kwestia zdrowia

Stare zabudowania oprócz tego, że nie wyglądają korzystnie, wpływają źle na nasze zdrowie. Pleśń i grzyby, które utrzymują się przez wiele lat w pomieszczeniu, działają negatywnie na nasz organizm. Problemy z oddychaniem, choroby onkologiczne i alergie to tylko nieliczne choroby, jakie mogą nam zafundować toksyny unoszące się w powietrzu. Hospitalizacja jest długim i żmudnym procesem, a jedynym ratunkiem okazuje się zmiana mieszkania lub decyzja o jego ozonowaniu. Medykamenty nie przyniosą efektu, jeśli nie usuniemy przyczyny.

>> Zobacz też: Jak urządzić sypialnię, aby wprowadzała harmonię i spokój?

Technika ozonowania poradzi sobie z uporczywymi szkodnikami ubrań, czyli moli. Pozbędzie się pluskiew, karaluchów i innych szkodników, które uprzykrzają życie.

Przebieg procesu

Ozon to substancja niebezpieczna, która zabija nie tylko roztocza i grzyby. Utleniacz pogorszy jakość mebli, których nie zabezpieczysz wcześniej folią. Odpowiednia wysoka dawka ozonu musi utrzymywać się w mieszkaniu przez konkretny czas, żeby móc odpowiednio zadziałać. Niedopuszczalne jest funkcjonowanie w tym samym pomieszczeniu podczas trwania ozonowania. Osoba, która ubrana jest w specjalny mundur, zabezpieczający ciało i drogi oddechowe przed zatruciem – może podjąć się procesu ozonowania. 

Ozonowanie mieszkania jest procesem trwającym kilka godzin, podczas których pracuje generator. Po zakończeniu procesu konieczne jest sprawdzenie poziomu ozonu we wnętrzu. Koszt całego procesu wynosi do 500 zł i jest zależny od powierzchni, na której ma być wykonany.

Skuteczność metody, jest bliska 100%. Należy wziąć pod uwagę, że dezynfekcja obejmie faktyczny stan mieszkania i nie gwarantuje dożywotniej eliminacji szkodników. Należy w takich sytuacjach doraźnie zadbać o higienę mieszkania. W przypadku nieprzyjemnej woni papierosów trzeba pozbyć się źródła problemu. Często będzie to powiązanie z usunięciem starych mebli. Jeśli w naszym mieszkaniu pojawia się problem wilgoci, wówczas konieczne jest ustalenie, co jest tego przyczyną, aby temu zaradzić.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy olej można wylewać do zlewu?
Czy olej można wylewać do zlewu?
Zdarza Ci się wylać olej po smażeniu do zlewu? To nie najlepszy pomysł. Wyjaśniamy dlaczego.
Ostatnie wpisy