Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Co ma wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniu?

Slow życie
Joanna Brzykcy
Co ma wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniu?

Artykuł sponsorowany

Suche powietrze w domu ma negatywny wpływ na samopoczucie domowników, a także ich zdrowie. Dokładnie tak samo jest jego zanieczyszczeniem. Może to powodować nieprzyjemne dolegliwości. Co ma wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniu? Jak o nie dbać? Podpowiadamy!

Dlaczego czyste powietrze w domu jest ważne?

Stan powietrza w domu, czyli jego wilgotność, a także stopień zanieczyszczenia, mają wpływ na dobre samopoczucie Twoje i Twoich domowników. Niestety to częste powody takich dolegliwości jak kaszel, uczucie suchego gardła, katar, a nawet zmęczenie, ból głowy i infekcje układu oddechowego. 

W domu spędzamy wiele wolnego czasu, dlatego tak ważne jest dbanie o jakość powietrza. Ta może być nawet gorsza niż na zewnątrz, szczególnie w okresie sezonu grzewczego. W powietrzu zaczynają unosić się roztocza, kurz, a z zewnątrz docierają niebezpieczne związki chemiczne. Co dokładnie ma wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniu?

Skąd się bierze zanieczyszczone powietrze w domu?

Otwieranie okien i regularne wietrzenie to podstawa wymiany powietrza w mieszkaniu czy domu jednorodzinnym. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że na zewnątrz często jest smog i niebezpieczne związki chemiczne. Właśnie dlatego dobrym pomysłem jest śledzenie informacji na temat jakości powietrza na zewnątrz, szczególnie w sezonie smogowym, aby do naszego domu nie przedostawały się substancje, które mogą mieć wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Na jakość powietrza ma także wpływ kurz oraz roztocza. Te są szczególnie niebezpieczne dla osób uczulonych, dlatego trzeba pamiętać o regularnym sprzątaniu. Ponadto liczy się również wilgotność powietrza, a z tym parametrem jest duży problem w sezonie grzewczym. Włączone kaloryfery są oczywiście źródłem ciepła, ale także wpływają na to, że powietrze się wysusza. To źle działa nie tylko na organizm domowników, ale także ich skórę. Wilgotność powietrza w mieszkaniu powinna wynosić od 40 do 70%. Z kolei zbyt duża wilgoć w domu przekłada się na ryzyko powstawania pleśni i grzybów. 

Ponadto w domach często przebywają zwierzęta domowe, które mogą przenosić zanieczyszczenia oraz specyficzny zapach przez swoją sierść. Oczywiście na jakość powietrza ma też wpływ to czy mieszkają w domu regularni palacze. 

Doraźnie mogą się również pojawiać problemy podczas remontów w domu, renowacji starych mebli, np. poprzez unoszenie się w powietrzu impregnatów czy lakierów. 

Jak dbać o jakość powietrza w domu?

Przede wszystkim regularnie wietrz pomieszczenie, najlepiej omijając sezon smogowy. Dobrze jest zrobić to dwa razy dziennie, rano i wieczorem po 15 minut. Jeśli dom jest duży, trzeba wietrzyć pomieszczenia oddzielnie. 

Regularnie sprzątaj powierzchnie i czyść tekstylia, takie jak koce i dywany. Tam jest siedlisko kurzu i roztoczy. Jeśli w Twoim domu przebywają alergicy, dobrze jest wyposażyć się w odkurzacze z filtrami HEPA. Jesteś miłośnikiem roślin? W takim razie ustaw je na półkach, podłodze czy parapecie. Wybierz takie rodzaje, które dodatkowo oczyszczają powietrze i podwyższają wilgotność w pomieszczeniu. 

Dobrym pomysłem jest także zastosowanie domowych oczyszczaczy powietrza. Te są coraz bardziej popularne na rynku. Tego typu urządzenia nie tylko skutecznie pozbywają się szkodliwych substancji, ale także nawilżają powietrze. 

Aby w Twoim domu unosił się przyjemny zapach, możesz zastosować odświeżacze powietrza. Pamiętaj jednak, aby były one w pełni naturalne i ekologiczne, aby ich zapach nie szkodził Twoim domownikom. Tego typu produkty dostaniesz w sklepie http://vertion.pl/.

Jeśli posiadasz klimatyzację w domu lub biurze, pamiętaj o jej regularnej konserwacji i napełnianiu. Przydadzą się do tego specjalne produkty do czyszczenia klimatyzacji, np. od firmy http://airok.pl/. Dobrym sposobem jest wynajęcie specjalnej firmy, która zajmie się tym za Ciebie, np. Serwis Klimatyzacji Śląsk.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Płyty komorowe z poliwęglanu – jakie jest ich zastosowanie w budownictwie?
Płyty komorowe z poliwęglanu – jakie jest ich zastosowanie w budownictwie?
Płyty komorowe z poliwęglanu są innowacyjnym i wszechstronnym materiałem budowlanym, który znalazł szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach budownictwa.
Ostatnie wpisy
Jak dbać o przydomowy trawnik?
Jak dbać o przydomowy trawnik?