Mimo że większość inwestorów kupujących dom lub mieszkanie, decyduje się na odbiór gotowej nieruchomości właśnie w stanie deweloperskim, wciąż wiele osób nie do końca wie, co ten termin oznacza. Warto zatem poznać szczegóły, aby uniknąć nieporozumień. Jakie zatem elementy znajdują się w mieszkaniu w stanie deweloperskim, a jakie nie?
Choć pojęcia „stan deweloperski” używa się bardzo często, wciąż jego znacznie bywa rozumiane na różne sposoby. Przyjęło się, że dom lub mieszkanie w takim stanie muszą zostać jeszcze wykończone, aby można było w nim zamieszkać. Ale co to dokładnie oznacza?
Przede wszystkim, dokładny opis nieruchomości, która zostanie przekazana kupującemu, zawsze znajduje się w umowie przedwstępnej, dlatego jeśli masz wątpliwości, zajrzyj właśnie do tego dokumentu. Zwykle przyjmuje się jednak, że stan deweloperski dotyczy mieszkania, w którym:
W przypadku domu dodatkowo mowa również o:
Stan deweloperski oznacza więc taki moment, w którym można rozpocząć prace wykończeniowe. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://rankomat.pl/nieruchomosci/stan-deweloperski-domu-i-mieszkania. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że pojęcie „stan deweloperski” nie jest regulowane prawnie, dlatego zawsze należy opierać się na ustaleniach poczynionych z wykonawcą i zapisanych w umowie.
W Polsce na nieruchomości w stanie deweloperskim decyduje się niemal 90% kupujących. Z czego wynika tak duża popularność? Przede wszystkim znaczenie ma cena, ponieważ niewykończone mieszkanie może być nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych tańsze.
Warto jednak pamiętać o tym, że koszty doprowadzenia mieszkania czy domu do stanu pod klucz i tak trzeba będzie ponieść, trzeba zatem przekalkulować, co jest bardziej opłacalne. Co jeszcze należy do zalet zakupu nieruchomości w ranie deweloperskim? Jest to:
Wymienione aspekty mogą mieć duże znaczenie dla niektórych inwestorów, warto zatem mieć ich świadomość.
Na co zwracać uwagę, chcąc ubezpieczyć nieruchomość w stanie deweloperskim? Przede wszystkim na to, że powinno się w tym przypadku wybrać polisę dotyczącą domu w budowie, czyli taką, która dotyczy:
Wykańczanie mieszkania lub domu dotyczy ostatniego z wymienionych punktów, dlatego takie ubezpieczenie będzie w tym przypadku optymalne. Jeśli chcesz wiedzieć, ile zapłacisz za taką polisę, wejdź na stronę: https://rankomat.pl/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/kalkulator i skorzystaj z wygodnego w obsłudze kalkulatora ubezpieczeniowego.
Polisę możesz rozszerzyć również o takie ryzyka, jak kradzież, rabunek, zalanie czy powódź.
Zdjęcie główne: Anastasia Shuraeva/pexels.com