Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Czasem trudno jest zauważyć małego komara, który porusza się niepostrzeżenie, ale zdradza go specyficzny odgłos brzęczenia, które słychać, gdy zbliża się do swojej ofiary. Wystarczy dosłownie moment, aby przebił się przez skórę i pożywił krwią, pozostawiając po sobie ślad ukąszenia i uporczywy świąd. W niektórych ogrodach jest wręcz plaga komarów, które wlatują oknami i drzwiami do domu. Czas poznać sposoby na pozbycie się ich ze swojego otoczenia.
Komary są zawsze niemile widziane, ale nic sobie z tego nie robią i tylko szukają okazji do ukąszenia. Można wymachiwać rękami, ale ci mali krwiopijcy są bardzo wytrwali i uporczywie dążą do celu. Jeśli nie uda się zabić komara, to niestety w końcu dopnie swego i ugryzie. Potrzebuje do tego dosłownie chwili, a konsekwencje jego ukąszenia są odczuwane przez ofiarę przez długi czas. Najwięcej tych owadów jest oczywiście latem, o tej porze roku panują doskonałe warunki do intensywnego rozmnażania komarów. Letnie wieczory spędzane w okolicy zbiornika wodnego to jeden z najgorszych pomysłów, bo aż roi się tam od komarów. Co w takim razie zrobić, aby się przed nim uchronić?
Zacząć można od roślin odstraszających komary, ale trzeba się nimi dosłownie obstawić, jeśli mają być rzeczywiście skuteczne. Warto mieć jak najwięcej aksamitek, bazylii, melisy, rozmarynu, lawendy, komarzycy, bodziszka, pelargonii, żeniszka, mięty. Pomogą również olejki eteryczne, które skutecznie odstraszają komary. Nie zapewniają jednak trwałej ochrony, a po ulotnieniu zapachu stają się bezskuteczne. Trzeba wobec tego często ich używać. Zwykle mają postać sprayu, który rozpyla się na skórę. Można też używać dyfuzora, który pozwala na wypełnienie całego pomieszczenia zapachami przyjemnymi dla domowników i jednocześnie odstraszającymi owady. Preparaty na komary mogą mieć też formę żelu, maści, aerozolu czy nawet plastrów skórnych.
Sposobem na komary jest odwrócenie ich uwagi i zwabienie do śmiercionośnego dla nich urządzenia. Lampy owadobójcze emitujące promieniowanie ultrafioletowe działają jak wabik na różnego rodzaju owady. Wystarczy jednak, że wlecą one do środka, a zostaną porażone prądem. Jest to jednoznaczne z ich uśmierceniem. Takie lampy nie wydzielają żadnych trujących zapachów, są całkowicie bezpieczne w użyciu przez ludzi, nie zagrażają też zwierzętom domowym. Na ramach okiennych można zamontować moskitiery, które nie pozwolą komarom ani innych owadom przedostać się do środka. Pomieszczenia będą całkowicie wolne od tych małych krwiopijców. Jeśli doszło do inwazji komarów w ogrodzie, to warto wykonać oprysk, aby się ich skutecznie pozbyć. Opylać powinno się przede wszystkim miejsca zacienione i wilgotne, gęste drzewa i krzewy. Komarzyce składają jaja na powierzchni zbiorników wodnych, dlatego warto zastosować środki na komary typu AQUATAIN. Dla ludzi, roślin i zwierząt jest to całkowicie bezpieczny preparat, który przerywa cykl życiowy komarów. Tworzy on na powierzchni wody cienki film, który zniechęca do składania jaj, zapobiega przyczepianiu się poczwarek do powierzchni i ich rozwojowi.
Zdjęcie główne: materiał od klienta