Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Energooszczędne rozwiązania dla domu – co warto wprowadzić?

Minimalistyczny dom
Redaktor Blue Whale Press
Energooszczędne rozwiązania dla domu – co warto wprowadzić?

Artykuł sponsorowany

Istnieje wiele energooszczędnych rozwiązań, które wprowadzane są przez lokatorów do domu, celem zmniejszenia zużycia energii oraz obniżenia kosztów. Jakich? Przekonaj się już teraz. 

Społeczeństwo staje się coraz bardziej uświadomione w tematach związanych z ekologią i środowiskiem. Pojawia się więc pytanie, czy energooszczędne budynki mieszkalne to przyszłość czy idealistyczna wizja? Wszystko przemawia za tym, aby proekologiczne rozwiązania na stałe zawitały w domach. Z artykułu dowiesz się, m.in. o tym, jak zadbać o przyjazną środowisku przestrzeń. Zapraszamy do lektury!

Okna dachowe 

Pierwszoplanową rolę odgrywają parametry termoizolacyjne. Warto zadbać o to, by okna posiadały niski współczynnik przenikania ciepła (nawet poniżej 0,8 W/m²K). Ich montaż umożliwia nie tylko skuteczną izolację termiczną, lecz również akustyczną. Dobrze sprawdzają się w mieszkaniach zlokalizowanych przy ruchliwych drogach, zmniejszając hałas docierający z zewnątrz. Nie tylko zapłacisz niższe rachunki za energię cieplną, ale i również zadbasz o dobrą jakość snu. 

Jesteś w trakcie remontu? Zajrzyj na stronę WWW: https://portalokienny.pl/pol_m_okna-dachowe_Okna-dachowe-PAKIET-SZYBOWY_Okna-dachowe-4-szybowe-4175.html i sprawdź, dlaczego warto zainwestować w czteroszybowe okna dachowe. 

Rodzaj zadaszenia 

Proste rozwiązania przynoszą często najlepsze efekty. W przypadku domów energooszczędnych, warto rozważyć kształt bryły i rodzaj zadaszenia. Mniejsza ilość przegród zewnętrznych (np. balkonu) gwarantuje lepsze parametry energetyczne. Zaleca się również budowę prostych konstrukcji dachu. 

Izolacja ścian zewnętrznych 

W zimę szczególnie ważne jest zachowanie ciepła, a tym samym zapewnienie komfortu użytkowania przestrzeni mieszkalnej. W tym celu koniecznie staje się zastosowanie ścian dwuwarstwowych, złożonych z dwóch materiałów. Alternatywną opcją są systemy ścian jednowarstwowych. Posiadają one odpowiednią grubość i dodatkowo spełniają aktualne wymagania, co do izolacji lokali mieszkalnych. 

Wentylacja jako metoda ogrzewania 

Kolejnym z elementów składającym się na wyposażenie energooszczędnego domu jest wentylacja. Powinna być ona przede wszystkim skuteczna, dlatego w pierwszej kolejności powinieneś zwrócić uwagę na przebieg kanałów oraz wyliczenie ilości powietrza koniecznego do dostarczenia bądź usunięcia z poszczególnych pomieszczeń.

Na samym końcu powinieneś uwzględnić wydajność i spręż, co w największym skrócie oznacza zdolność do pokonywania oporów przepływu. 

Wisienka na torcie, czyli żarówki energooszczędne 

Najprostszym sposobem oszczędności jest wymiana żarówek tradycyjnych na energooszczędne (LED). O ich ekologicznym wymiarem świadczy fakt, że zużywają około ¼ mniej energii niż ich klasyczne odpowiedniki oraz są znacznie wytrzymalsze. 

Projekt energooszczędnego domu wymaga specjalistycznej wiedzy, dlatego nad całą budową powinien czuwać ekspert. Jego wsparcie jest nieocenione, zwłaszcza jeżeli w grę wchodzą oszczędności związane z jego urządzeniem. 

Fot.: Freepik.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie płytki łazienkowe do naszego domu?
Jak wybrać odpowiednie płytki łazienkowe do naszego domu?
Pokazujemy, jak dokonać świadomego wyboru płytek łazienkowych, które dopasują się do stylu twojego domu i będą wytrzymałe. Odkryj tajemnice doboru idealnych płytek na podłogę i ściany świadomie i z klasą.
Ostatnie wpisy