Artykuł sponsorowany
Jeśli jesteś właścicielem kota, z pewnością już wiesz, jak ważne jest zapewnienie mu miejsca, w którym będzie mógł ostrzyć pazury. Brak drapaka może sprawić, że pupil z radością wykorzysta Twoje meble do realizacji swoich potrzeb – a to bardzo dobry powód, żeby uprzedzać fakty!
Przede wszystkim musisz skupić się na potrzebach swojego podopiecznego i jego upodobaniach. Pamiętaj, że koty to kapryśne zwierzęta – z niewiadomych powodów Twój pupil może uznać, że stary, skórzany fotel odpowiada mu bardziej niż nowiutki drapak. Jak zmniejszyć ryzyko takiego obrotu spraw? Obserwuj swojego kota. Jeśli wiesz, że lubi wysokości, często wspina się na szafy czy inne wysokie meble i uwielbia obserwować świat z góry – idealny będzie duży drapak dla kota. Zwróć również uwagę, czy poza typowymi przestrzeniami do drapania, zapewni on zwierzęciu przestrzeń do innych zabaw – mogą w tym pomóc podwieszone sznurki, dodatkowe półeczki czy drabinka.
Ważnym ograniczeniem jest metraż, którym dysponujesz. Jeśli wychowujesz kota w domu jednorodzinnym, z pewnością możesz pozwolić sobie na duże sprzęty, a nawet drapaki sufitowe dla kota. Taki sprzęt z pewnością może zapewnić zwierzęciu rozrywkę, a od Ciebie wcale nie będzie wymagać nabycia zdolności budowlanych. Drapak sufitowy nie obliguje Cię do wywiercenia dodatkowych dziur w suficie, a wysokość tego sprzętu jest regulowana kołkami rozporowymi.
Jeśli jednak mieszkasz w bloku i nie posiadasz dużej ilości wolnego miejsca, rozwiązaniem idealnym mogą okazać się małe drapaki dla kota. Dzięki stosunkowo dużej masie (ponad 20 kg) pupil nie będzie mógł ich łatwo zdestabilizować i wywrócić. Większość z nich ma wysokość maksymalnie 120 cm, dlatego bez problemu możesz włączyć je do aranżacji swoich pomieszczeń – a kot na pewno będzie z tego powodu wyjątkowo zadowolony.
Żeby mebel taki jak drapak był funkcjonalny, musi spełniać swoją podstawową rolę – kot ma go drapać! Zwróć uwagę na wysokość słupków do tego przeznaczonych. Twój kot powinien móc stanąć przy nich na tylnych łapkach – ich wysokość musi być dostosowana do tej pozycji pupila. Jeśli natomiast chodzi o obwód – słupki powinny być na tyle grube, by zwierzę mogło swobodnie je „obejmować” przednimi łapkami. Wszelkie przejścia, skrytki i budki również muszą być dostosowane do wielkości kota – nie będzie miał z nich żadnego pożytku, jeśli wejście do środka sprawi mu kłopot.
Żeby zachęcić kota do korzystania z drapaka, przenieś na mebel przedmioty, które lubi i których często używa pupil. To mogą być zabawki, ale również drobiazgi, które mają już jego zapach – dzięki temu nowy przedmiot wyda mu się bardziej „przyjazny”.
Zdj. główne: Shubham Sharma/unsplash.com