Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pranie ubranek dla noworodka – wszystko, co musisz wiedzieć

Minimalistyczny dom/Patenty
Agata Dobosz
Pranie ubranek dla noworodka – wszystko, co musisz wiedzieć

Tuż po przyjściu dziecka na świat świeżo upieczeni rodzice mają przed sobą szereg zadań do wykonania. Wątpliwości często budzi odpowiednie pranie ubranek dla noworodka. Wskazujemy, jakich zasad należy przestrzegać.

Jeszcze przed przybyciem noworodka do domu powinno się wyprać całą wyprawkę maluszka: nie tylko jego ubranka, ale również pościel, kocyki, pieluchy tetrowe, zabawki, ręczniki, śliniaczki, ściereczki oraz pozostałe tekstylia, z których zamierzamy korzystać. 

Nieważne, czy wymienione rzeczy są nowe, czy dostaliśmy je w prezencie lub pochodzą z tzw. drugiej ręki – nigdy nie mamy pewności, kto ich dotykał i z jakimi bakteriami miały one styczność. Odpowiednie przygotowanie wyprawki jest konieczne ze względu na bezpieczeństwo dziecka, ponieważ wrażliwy system odpornościowy noworodka dopiero się rozwija i nie ma wytworzonych istotnych mechanizmów obronnych.

Jak dbać o ubranka noworodka – najważniejsze zasady

Tak naprawdę odpowiednia pielęgnacja ubranek maluszka nie jest skomplikowana. Wystarczy przestrzegać kilku istotnych zasad. Pamiętajmy, aby:

  • dziecięce tekstylia prać w co najmniej 60 stopniach, a najlepiej w 90 – dzięki wyższym temperaturom mamy pewność, że wszelkie bakterie, zanieczyszczenia i grzyby zostały usunięte. Delikatniejsze tkaniny można prać w niższych temperaturach, ale wówczas warto wybrać dłuższy cykl prania;
  • ubranek noworodka nie łączyć z ubraniami dorosłych i prać je osobno – ułatwi to zachowanie zasad higieny;
  • do prania używać płynów hipoalergicznych i przeznaczonych dla noworodków – zwróćmy uwagę, aby w ich składzie nie znajdowały się aromaty zapachowe, barwniki czy inne uczulające składniki, ponieważ mogą one podrażnić delikatną skórę maluszka. Produkty powinny mieć atesty dermatologiczne i alergologiczne, które wydaje Instytut Matki i Dziecka. Wówczas wiemy, że środki piorące spełniają najostrzejsze kryteria i są bezpieczne dla dziecka.

Według oficjalnych rekomendacji Instytutu Matki i Dziecka ubranka dla noworodka należy prać według powyższych zasad do ukończenia przez malucha pierwszego roku życia. Niektórzy lekarze uważają jednak, że wystarczy stosować się do tych reguł tylko przez pierwsze pół roku. Pozostaje to kwestią indywidualną. 

Najważniejsze jest, aby obserwować skórę dziecka – jeśli po sześciu miesiącach nie zauważymy podrażnień, możemy prać dziecięce rzeczy przy użyciu płynów i proszków dla dorosłych, przy czym lepiej używać produktów z jak najlepszym składem. Jeżeli niemowlak jest alergikiem albo jego skóra odznacza się szczególną wrażliwością, dłużej korzystajmy z hipoalergicznych i delikatnych środków piorących.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Poza odpowiednim praniem zaleca się jeszcze, by tekstylia przeznaczone dla noworodka, nie tylko ubranka, prasować – szczególnie do trzeciego miesiąca życia dziecka. Wysoka temperatura wytwarzana przez żelazko pomaga usunąć te bakterie, grzyby oraz roztocza, które nie zostały usunięte podczas prania.

Ponadto prasowanie wygładza tkaniny, dzięki czemu są one gładsze i bardziej miękkie w dotyku, a co za tym idzie, nie wywołują podrażnień na skórze malucha. Jeżeli brakuje nam czasu na prasowanie, możemy zaopatrzyć się w parownicę albo stację parową.

Zdj. główne: Jordan Nix/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak w praktyce wygląda proces projektowania wnętrz?
Jak w praktyce wygląda proces projektowania wnętrz?
Dzięki możliwości zatrudnienia doświadczonego projektanta wnętrz można urządzić swoje mieszkanie nowocześnie i z klasą nawet w przypadku, kiedy nie mamy zupełnie do tego głowy ani też czasu na to, aby się zająć tym tematem.
Ostatnie wpisy