Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Paprocie w domu – łatwa pielęgnacja dla każdego!

W ogrodzie
Paula Kowalczyk
Paprocie w domu – łatwa pielęgnacja dla każdego!

Polski rynek florystyczny oferuje wiele gatunków roślin, które z założenia mają być uprawiane w warunkach domowych. Wybór jest ogromny – od różnych kształtów kwiatów i kolorów liści po wymyślne łodygi. Jednak to paprotka zdobywa serca wielu miłośników roślin przez stosunkowo małe wymagania w utrzymaniu. Dowiedz się, jak poprawnie pielęgnować tę roślinę!

Dlaczego warto zdecydować się na uprawę paprotki? Przede wszystkim dlatego, że świetnie odnajdzie się w każdej przestrzeni. Idealnie odnajdzie się w nowoczesnym wnętrzu, surowym industrialu, biurze czy sypialni. Wszystko zależy od dodatków, z jakimi ją skomponujemy.

Jakie wymagania stawia paproć?

Małe wymagania w uprawie dotyczą niektórych gatunków paproci. Jednak wiele z nich wymaga profesjonalnej ręki i wiedzy do jej uprawy. Zanim nabędziesz rośliny, dokładnie zbadaj, czy jesteś w stanie sprostać wymaganiom, jakie stawiają. Ten typ kwiatu nie lubi skoncentrowanego światła. Jeśli masz taką możliwość, umieść go w miejscu, w którym panuje cień. Nie wystawiaj go na bezpośrednią ekspozycję promieni słonecznych. Kiedy wydaje Ci się, że paproć ma za mało światła, wiedz, że potrzebuje go zdecydowanie mniej niż inne gatunki. Do uprawy najlepsza będzie temperatura pokojowa. Przy czym nie dopuść, by kwiat znajdował się blisko kaloryferów czy innych urządzeń termicznych. Paprocie najszybciej rozwijają się w temperaturze 20–25℃ w ciągu lata i pięciu stopni mniej zimą.

Nawadnianie paproci

Zwróć uwagę, by ziemia, w której znajduje się roślina, była delikatnie wilgotna. Podlewaj ją regularnie co 2–3 dni, nie przelewając jej. W okresie jesienno-zimowym możesz robić to znacznie rzadziej. Użyj do tego celu miękkiej wody w temperaturze pokojowej. Woda z wodociągów zawiera dużo węglanu wapnia, przez co jest za twarda. Skoncentruj się na tym, żeby nie nawodnić zbyt młodych liści paproci. Jeśli nieumyślnie przelejesz roślinę, wylej nadmiar z doniczki, tak by paproć nie stała w wodzie. Wrogiem dla tego gatunku jest suche powietrze, źle odnajduje się w przestrzeni, w której funkcjonuje centralne ogrzewanie. W takich sytuacjach zraszaj paproć wodą niezawierającą węglanu wapnia.

W pierwszym kwartale roku przesadź ją do nowego gruntu zawierającego więcej witamin i minerałów. Częstotliwość nie jest regularna, gdyż niektórzy robią to co roku, a inni miłośnicy roślin co kilka lat. Zadbaj o odpowiednie, wysokie jakościowo podłoże z dużą zawartością próchnicy.

Najbardziej znane gatunki paproci

Jednym z rodzajów najchętniej wybieranych przez miłośników upraw domowych jest zanokcica (Asplenium). Reprezentuje go aż kilkadziesiąt różnych gatunków. Ten, który znamy ze swoich domów, nosi nazwę zanokcicy gniazdowej. Ma nietuzinkowe jak na swój gatunek liście, które tworzą przedziwne kształty, i może osiągnąć wysokość nawet do 100 centymetrów! 

Obok niej niegasnącą popularnością w warunkach domowych cieszy się Platycerium, nazywane łosimi rogami ze względu na kształt młodych liści. Te paprocie idealnie się komponują w przestrzeni z wyższym sufitem ze względu na długie liście, jakimi zostały obdarzone. Minimalną temperaturą jest dla nich 15℃. Jeśli wilgotność powietrza spadnie poniżej 60%, zaczną im brązowieć liście. Przesadzenia dokonujemy, kiedy powierzchnia pokryje się korzeniami. Zaleca się unikanie środków nabłyszczających.

Kolejnym popularnym gatunkiem jest flebodium złociste. Ma nietypowe, ozdobne liście w kolorach jasnoniebieskim i zielonym. Zarodnia przybiera złociste zabarwienie, stąd pochodzi nazwa rośliny. Nie jest prosta w utrzymaniu, gdyż potrzebuje specyficznej temperatury do przeżycia. Zimą będzie to 14–16℃, taka temperatura w mieszkaniu z ogrzewaniem może być trudna do osiągnięcia. Flebodium należy zaopatrzać w nową glebę i większą donicę co roku w okresie wiosennym ze względu na szybki proces rozrostu.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Niemowlę w domu – jak przygotować mieszkanie?
Niemowlę w domu – jak przygotować mieszkanie?
Spodziewasz się dziecka? Zobacz, jak przygotować mieszkanie dla noworodka.
Ostatnie wpisy