Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Olejki eteryczne czy olejki zapachowe? Które wybrać?

Domowe spa
Anna Dobrut
Olejki eteryczne czy olejki zapachowe? Które wybrać?

Obecnie modna jest aromaterapia oraz medycyna naturalna, która może wspomóc leczenie farmakologiczne wielu schorzeń. W sklepach zielarskich można kupić olejki eteryczne, jednak różnią się znacznie swoją ceną, w porównaniu do olejków zapachowych. Sprawdź, czy warto przepłacać i jaki produkt wybrać: olejek zapachowy czy eteryczny?

Olejki eteryczne a olejki zapachowe

Olejek eteryczny jest mylnie nazywany olejkiem, który ma określony zapach. Jest to duży błąd. Olejki eteryczne to naturalne substancje zapachowe, które uzyskiwane są metodą destylacji z różnych części roślin. Są zawarte w roślinach, dając im niepowtarzalną woń oraz smak. Oddziałują na nasze zmysły, ale również pozytywnie wpływają na nasz organizm. W naturalnych procesach uzyskujemy je z korzeni, kwiatów lub liści, jak w przypadku rozmarynu. W olejki eteryczne bardzo bogate są m.in. drzewa iglaste – cydr, sosna. W obecnej chwili produkuje się olejki eteryczne z ponad 200 rodzajów roślin.

Olejki eteryczne są w pełni naturalne i mogą wpływać pozytywnie na nasz organizm. W przeciwieństwie do olejków zapachowych są ekologiczne i nie mają żadnych dodatkowych składników. Olejki zapachowe mogą być mieszanką olejków eterycznych i syntetycznych substancji pozyskanych sztucznie w laboratorium. Nie są w pełni naturalne i w niektórych przypadkach mogą podrażniać skórę. Często dodawane są do środków myjących lub kosmetyków. Nie używaj ich do aromaterapii, ponieważ mogą powodować duszność lub alergie.

Do aromaterapii odpowiednie są jedynie naturalne olejki eteryczne, pochodzące z wiadomych i sprawdzonych źródeł. Takie możesz kupić m.in. w sklepach ze zdrową żywnością lub od producentów. Olejki eteryczne znacznie różnią się ceną od olejków zapachowych. Koszt 100 ml naturalnego olejku eterycznego może sięgać nawet 100 zł. Olejek eteryczny o tej samej pojemności to koszt rzędu 20-30 zł.

O czym należy pamiętać, kupując olejki eteryczne?

Przed zakupem olejku eterycznego należy sprawdzić:

 • czy ma krótki skład,
 • czy ma odpowiedni certyfikat,
 • z jakich źródeł pochodzi,
 • czy nie zawiera dodatkowych, sztucznych substancji i wypełniaczy,
 • jakie jest jego przeznaczenie.

Nie stosuj olejków eterycznych bez odpowiedniej fachowej pomocy. Należy stosować olejki zapachowe jedynie do użytku zewnętrznego. Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, skonsultuj się z lekarzem przed użyciem danego olejku zapachowego.

Niektóre schorzenia takie jak astma oskrzelowa, katar sienny, problem z oddychaniem, częste migrenowe bóle głowy uniemożliwiają korzystanie z aromaterapii. Zanim zaczniesz używać olejków do kominków, poradź się lekarza, czy taka terapia jest dla ciebie odpowiednia.

Nie wolno stosować olejków eterycznych w postaci nierozcieńczonej bezpośrednio na skórę. Wyjątkiem są olejek z drzewa herbacianego oraz olejek lawendowy. Zanim zaczniesz się nimi smarować, zrób test alergiczny – posmaruj olejkiem niewielką partię skóry i odczekaj około 10 minut. Jeśli nie pojawi się w tym miejscu odczyn zapalny, skóra nie będzie zaczerwieniona i swędząca to znak, że możesz użyć olejku na większą partię ciała.

Jeśli zależy ci na używaniu olejku eterycznego lub zapachowego bezpośrednio na skórę, sprawdź, czy ma wpis do Rejestru Wyrobów Kosmetycznych Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi. Takie kosmetyki lub olejki zapachowe mają ocenę aplikacyjno-użytkową, co gwarantuje bezpieczeństwo produktu.

Jak używać olejków eterycznych?

Naturalne olejki eteryczne, można używać do:

 • inhalacji,
 • kąpieli i masażu,
 • sauny fińskiej,
 • kosmetyków własnej produkcji,
 • nawilżaczy powietrza,
 • kominków zapachowych,
 • dyfuzorów zapachowych.

Olejki zapachowe z certyfikatem będą odpowiednie do kosmetyków własnej produkcji, kominków zapachowych, dyfuzorów powietrza oraz nawilżaczy powietrza. Nie są wskazane do masażu, sauny, kąpieli czy aromaterapii.

Działanie olejków eterycznych

Każdy olejek eteryczny ma swoje niepowtarzalne działanie. Można używać ich do celów prozdrowotnych, np. są odpowiednie jako dopełnienie inhalacji czy aromaterapii. Oto działanie niektórych z nich:

 • olejek z drzewa herbacianego – jest odpowiedni do inhalacji oraz masażu, dedykowany dla osób chorych na przeziębienie lub grypę, działa uspokajająco i przeciwwirusowo;
 • olejek lawendowy – walczy z bezsennością oraz jest odpowiedni przy nerwicy czy dla osób przemęczonych, można stosować go do kąpieli – idealnie łagodzi bóle mięśni i stawów, zwalcza również stany zapalne skóry, jest przeciwgrzybiczy oraz przeciwbakteryjny;
 • olejek różany – dość rzadki, o nasyconym zapachu, używany do perfum i wody toaletowej, wspaniale sprawdzi się w przypadku podrażnionej skóry, oparzeń oraz ran, może być stosowany w kąpieli;
 • olejek eukaliptusowy – dedykowany do aromaterapii oraz nawilżaczy powietrza, zwłaszcza dla osób, które mają problem z oddychaniem oraz astmą, łagodzi stany zapalne układu oddechowego, idealny na zapalenie oskrzeli oraz płuc jako dodatek do inhalacji, jest intensywny, więc należy go używać w niewielkich ilościach.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak stworzyć przytulny salon?
Jak stworzyć przytulny salon?
Zastanawiasz się, jak możesz stworzyć przytulny i elegancki salon? Przedstawiamy kilka naszych sprawdzonych pomysłów!
Ostatnie wpisy