Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Okna dachowe – to warto brać pod uwagę przy wyborze

Minimalistyczny dom/Urządzanie
Albert Einstein
Okna dachowe – to warto brać pod uwagę przy wyborze

Artykuł sponsorowany

Wybór okien dachowych to niełatwy orzech do zgryzienia. Wynika to z konieczności skutecznego doświetlenia poddasza, co przy tak skomplikowanej konstrukcji bywa wyzwaniem. Czym zatem kierować się przy wyborze okna dachowego? Sprawdźmy! 

Jeżeli obecnie przeprowadzasz remont strychu i stoisz przed wyborem okna dachowego, to trafiłeś w odpowiednie miejsce! Podpowiadamy, jakie kryteria warto uwzględnić przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupu określonego modelu. Z artykułu dowiesz się również, jakie są rodzaje okien dachowych oraz dlaczego warto zainwestować w ich lepszy model.  Zapraszamy!

Czym sugerować się przy wyborze okna dachowego? 

Determinantów wpływających na wybór dobrej jakości okna dachowego jest cały wachlarz. Wybraliśmy najważniejsze z nich i opracowaliśmy krótką listę, dzięki której zakup produktu będzie o wiele prostszy. Oto najważniejsze z nich: 

Rodzaj okna dachowego 

Okna dachowe Roto wyróżniają się różnym sposobem otwierania. Prezentujemy je wraz z ich rodzajami, dlatego zanim postawisz przysłowiową “kropkę nad i” oraz zdecydujesz się na konkretny model, zrób rozeznanie na rynku. Najważniejsze z nich to: 

  • okna uchylne – wyposażone w oś obrotu umieszczoną w górnej krawędzi ramy, która powinna znajdować się na wysokości wzroku użytkownika. Okno otwierane jest za pośrednictwem przymocowanych klamek, zlokalizowanych w dolnej części skrzydłą obrotowego; 
  • okna dachowe obrotowe – zawierają oś obrotu skrzydła, zlokalizowanego w połowie wysokości. Kolejną z cech wyróżniających tego typu okna jest odchylenie, prowadzące od górnej części do wnętrza poddasza; 
  • okna obrotowo-uchylne – posiadają dwie osie obrotu skrzydła, zlokalizowane w połowie ramy i jej górnej krawędzi;
  • okna obrotowe wysokoosiowe – oś obrotu umieszczona jest na wysokości 2/3 skrzydła. Dodatkowo wyposażone jest ono w siłowniki, dzięki czemu skrzydło nie wchodzi do wnętrza; 

Oświetlenie i wietrzenie pomieszczenia 

Argumentem przemawiającym na korzyść okien dachowych jest ich wielkość przeszklenia. Im więcej światła w pomieszczeniu, tym lepiej, szczególnie na niskich poddaszach. Niezwykle ważną kwestię stanowi ulokowanie okna dachowego oraz możliwość bezproblemowego ich otwierania, który pozwoli Ci uporać się z niepożądaną wilgocią w mieszkaniu. 

Ekologiczność 

Stale wzrastające ceny ogrzewania pozostawiają wiele do życzenia. Nieprawidłowy montaż i zły dobór okien dachowych sprzyja powstawaniu mostków termicznych, czyli przestrzeni przez które ucieka ciepło. Warto jednak zainwestować w zakup lepszej jakości produktu niż przepłacić za ogrzewanie. 

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co ma wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniu?
Co ma wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniu?
Kaszel, suchość w gardle, katar to tylko niektóre z dolegliwości, które mogą pojawić się w domu. Co ma wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniu?
Ostatnie wpisy