Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ekologiczne sposoby na umycie łazienki

Patenty
Joanna Witczak
Ekologiczne sposoby na umycie łazienki

Szkodliwe substancje zawarte w silnych detergentach do sprzątania łazienki mogą przeniknąć do organizmu poprzez drogi oddechowe, oczy lub kontakt ze skórą i wywołać różne dolegliwości. Istnieją jednak ekologiczne alternatywy, które są korzystne dla zdrowia, środowiska i portfela, a łazienka nadal będzie lśnić czystością. 

Łazienka to miejsce, które jest szczególnie podatne na rozwój szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów. Dlatego tak ważne jest, aby zachować odpowiedni poziom higieny i regularnie czyścić łazienkę. Nie oznacza to jednak, że należy zalewać łazienkę żrącymi detergentami. Czyszczenie takimi środkami odbija się nie tylko na Twoim zdrowiu czy portfelu, ale również na środowisku – toksyczne substancje mogą przedostać się do wód, a opakowania przeważnie są niezdatne do recyklingu. Warto więc sięgnąć po ekologiczne środki czystości.

Ekologiczne środki czystości ze sklepów 

Trend na naturalne kosmetyki rozszerzył się o produkcję ekologicznych środków do sprzątania, które są obecnie łatwo dostępne. Producenci oferują środki czystości zawierające wyłącznie naturalny skład. Ekologiczne produkty wykazują się taką samą skutecznością, co chemiczne detergenty, a wyselekcjonowane składniki nie powodują podrażnień i są bezpiecznie dla zdrowia, nawet dla alergików.

Środki czystości, które wykonasz w domu 

Zalet domowych środków czystości jest wiele. Składniki do sprzątania łazienki są ogólnodostępne i bardzo tanie. Wykonanie domowego środka do czyszczenia łazienki zajmuje kilka chwil, a preparat jest w pełni bezpieczny dla środowiska i zdrowia. Oprócz tego czyszczenie łazienki bez chemii jest tak samo skutecznie, jak za pomocą detergentów ze sklepu. 

Niezawodnymi bohaterami ekologicznego sprzątania w domu jest duet: soda oczyszczona i ocet. Domowe preparaty bazujące na occie są bardzo skuteczne, gdyż likwiduje on zarazki i bakterie, usuwa osad z kamienia i nieprzyjemny zapach, jest to substancja niezwykle uniwersalna i może posłużyć do sprzątania niemal każdej powierzchni w domu. Soda oczyszczona natomiast jest substancją, która czyści z różnego rodzaju zabrudzeń, ze względu na swoje właściwości żrące. W celu uzyskania przyjemnego zapachu i dodatkowych właściwości dezynfekujących warto dodawać do preparatów olejki eteryczne, na przykład z drzewa herbacianego.

Wanna

Do wyczyszczenia wanny wystarczy połączyć 200 ml wody destylowanej, 100 ml octu i dodać kilka kropli olejku z drzewa herbacianego lub eukaliptusowego, po czym wlać do pojemnika ze spryskiwaczem i energicznie potrząsnąć. Płyn nadaje się do czyszczenia nie tylko wanny, ale praktycznie każdej powierzchni, na przykład płytek ceramicznych.

Umywalka 

Umywalkę najlepiej wyczyścić pastą, która zawiera sodę i ocet. Kilka łyżek octu dodaj do szklanki sody oczyszczonej i dokładniej wymieszaj. Powstałą pastą pokryj umywalkę, odczekaj, a następnie spłucz. W przypadku baterii, na której pojawił się kamień, wystarczy przyłożyć wacik nasączony wodą, octem i sokiem z cytryny i odczekać około 20 minut. 

Toaleta 

Czystą toaletę uzyskasz po wlaniu do muszli szklanki sody z trzema łyżkami octu. Mieszankę pozostaw na pół godziny, a później wyczyść toaletę szczotką. Opcjonalnie można użyć innej mieszanki: ⅓ szklanki proszku i ¼ szklanki kwasku cytrynowego. 

Fugi 

Brudnych fug pozbędziesz się dzięki proszkowi do pieczenia. Zmocz fugi, rozprowadź proszek, odczekaj około godziny, a następnie umyj całą powierzchnię gąbką.

Zdj. główne: Annette Miller/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Akustyka w domu – jak o nią zadbać?
Akustyka w domu – jak o nią zadbać?
Budujesz dom i zastanawiasz się, w jaki sposób zapewnić sobie dobrą akustykę? A może w obecnym mieszkaniu przeszkadza Ci pogłos? Sprawdź, co powinieneś zrobić!
Ostatnie wpisy