Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Łazienka w stylu industrialnym – jak ją zaaranżować?

Minimalistyczny dom/Patenty
Klaudia Kostyra
Łazienka w stylu industrialnym – jak ją zaaranżować?

Styl industrialny jest jednym z najmodniejszych, a jednocześnie najbardziej praktycznych stylów w projektowaniu wnętrz. Powstał w fabrykach przemysłowych i zakładach, a obecnie jest stosowany w aranżacji domów i mieszkań. 

Industrialna łazienka to bardzo nowoczesne i stylowe rozwiązanie. Ograniczoną kolorystykę wynagradza tu mnogość tekstur, które w połączeniu z prostymi formami pozwalają osiągnąć zachwycające efekty.

Cechy stylu industrialnego

Głównymi cechami stylu industrialnego są inspiracje czerpane z pomieszczeń fabrycznych, a więc:

  • przestronne i funkcjonalne wnętrza z wysokimi sufitami i oknami;
  • surowy i minimalistyczny wystrój;
  • elementy z metalu, drewna, betonu i cegły, np.: stalowe belki, kolumny, widoczne elementy konstrukcyjne, surowe drewno, połączenie błyszczących i matowych przedmiotów metalowych, szorstki mur z cegieł lub kamienia naturalnego;
  • dominująca kolorystyka to neutralne, jasne, podstawowe kolory, często mieszane z odcieniami czerni lub szarości.

Neutralnym i ciemnym kolorom ciepła nadaje odpowiednie oświetlenie, które w stylu industrialnym gra szczególnie ważną rolę. Styl industrialny to minimalizm i surowość, więc planując łazienkę, postaw na kilka konkretnych akcentów, które pomogą Ci osiągnąć pożądany efekt.

Mała łazienka w stylu industrialnym – postaw na detal

Nawet jeśli projektowane pomieszczenie nie jest dość przestronne, możesz w łatwy sposób zaaranżować w nim swoją wymarzoną łazienkę w stylu industrialnym. Jak to zrobić? Skorzystaj z elementów typowych dla tego stylu – ściany i podłogę pokryj betonem malarskim, wybierz armaturę i wieszaki z czarnego, matowego metalu i białe meble. Całość dopełnią akcesoria w odcieniach beżu, np. zasłona prysznicowa czy dywanik na podłodze. Główny punkt niech stanowi duża przemysłowa lampa lub kilka sporych żarówek z widocznym okablowaniem.

Projekt 1 – drewno, metal i błyszcząca miedź

Połączenie drewna i metalu w industrialnych wnętrzach to ponadczasowy klasyk. Zimna, przemysłowa stal idealnie współgra z naturalnym i żywym drewnem w dowolnych odcieniach, jednak najlepiej wypada kontrastujące zestawienie jasnych elementów drewnianych z ciemnym metalem. Właśnie te materiały zastosuj w wyposażeniu i akcesoriach, a w roli detalu postaw na wyróżniającą się miedź – na widocznych rurach i kaloryferach, kloszach lamp, ramach luster, wieszakach. 

Projekt 2 – ceglany akcent z drewnem

Surowa, podniszczona cegła jest absolutnym faworytem projektantów, ponieważ w łatwy sposób pozwala wprowadzić do wnętrza industrialnego ducha. Najbardziej odsłoniętą ze ścian pokryj płytkami imitującymi cegły, a na pozostałe wybierz jednolity, naturalny kolor. Podłoga może być drewniana i warto, by taki detal pojawił się też na jednej ze ścian. Dobierz stalowe oświetlenie i chromowaną armaturę oraz akcesoria z grubego szkła.

Projekt 3 – nowoczesne połączenie betonu, drewna i zieleni

Zastosowanie na ścianach betonu malarskiego to prosty i niedrogi wybór, a dodatkowo możesz nadać mu ciekawą i nieregularną fakturę, która wzbogaci wnętrze. Na podłogę wybierz grube ciemne drewno, najlepiej z widocznymi pęknięciami. Armatura powinna być czarno-biała, a meble mogą być białe z detalami z drewna i zielonym akcentem, który w tym projekcie będzie korespondował z żywą roślinnością. Rośliny pomogą harmonijnie połączyć drewno, beton i metal, ale nadają się tylko do łazienki z oknami.

Zdj. główne: Sidekix Media/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie drewno konstrukcyjne dla twojego projektu budowlanego?
Jak wybrać odpowiednie drewno konstrukcyjne dla twojego projektu budowlanego?
Przeczytaj nasz przewodnik, aby dowiedzieć się, jak wybrać najlepsze rodzaje drewna konstrukcyjnego dla twojego projektu budowlanego. Poruszymy tematy jak twardość, trwałość i koszt.
Ostatnie wpisy