Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Łazienka w stylu industrialnym – jak ją zaaranżować?

Minimalistyczny dom/Patenty
Klaudia Kostyra
Łazienka w stylu industrialnym – jak ją zaaranżować?

Styl industrialny jest jednym z najmodniejszych, a jednocześnie najbardziej praktycznych stylów w projektowaniu wnętrz. Powstał w fabrykach przemysłowych i zakładach, a obecnie jest stosowany w aranżacji domów i mieszkań. 

Industrialna łazienka to bardzo nowoczesne i stylowe rozwiązanie. Ograniczoną kolorystykę wynagradza tu mnogość tekstur, które w połączeniu z prostymi formami pozwalają osiągnąć zachwycające efekty.

Cechy stylu industrialnego

Głównymi cechami stylu industrialnego są inspiracje czerpane z pomieszczeń fabrycznych, a więc:

  • przestronne i funkcjonalne wnętrza z wysokimi sufitami i oknami;
  • surowy i minimalistyczny wystrój;
  • elementy z metalu, drewna, betonu i cegły, np.: stalowe belki, kolumny, widoczne elementy konstrukcyjne, surowe drewno, połączenie błyszczących i matowych przedmiotów metalowych, szorstki mur z cegieł lub kamienia naturalnego;
  • dominująca kolorystyka to neutralne, jasne, podstawowe kolory, często mieszane z odcieniami czerni lub szarości.

Neutralnym i ciemnym kolorom ciepła nadaje odpowiednie oświetlenie, które w stylu industrialnym gra szczególnie ważną rolę. Styl industrialny to minimalizm i surowość, więc planując łazienkę, postaw na kilka konkretnych akcentów, które pomogą Ci osiągnąć pożądany efekt.

Mała łazienka w stylu industrialnym – postaw na detal

Nawet jeśli projektowane pomieszczenie nie jest dość przestronne, możesz w łatwy sposób zaaranżować w nim swoją wymarzoną łazienkę w stylu industrialnym. Jak to zrobić? Skorzystaj z elementów typowych dla tego stylu – ściany i podłogę pokryj betonem malarskim, wybierz armaturę i wieszaki z czarnego, matowego metalu i białe meble. Całość dopełnią akcesoria w odcieniach beżu, np. zasłona prysznicowa czy dywanik na podłodze. Główny punkt niech stanowi duża przemysłowa lampa lub kilka sporych żarówek z widocznym okablowaniem.

Projekt 1 – drewno, metal i błyszcząca miedź

Połączenie drewna i metalu w industrialnych wnętrzach to ponadczasowy klasyk. Zimna, przemysłowa stal idealnie współgra z naturalnym i żywym drewnem w dowolnych odcieniach, jednak najlepiej wypada kontrastujące zestawienie jasnych elementów drewnianych z ciemnym metalem. Właśnie te materiały zastosuj w wyposażeniu i akcesoriach, a w roli detalu postaw na wyróżniającą się miedź – na widocznych rurach i kaloryferach, kloszach lamp, ramach luster, wieszakach. 

Projekt 2 – ceglany akcent z drewnem

Surowa, podniszczona cegła jest absolutnym faworytem projektantów, ponieważ w łatwy sposób pozwala wprowadzić do wnętrza industrialnego ducha. Najbardziej odsłoniętą ze ścian pokryj płytkami imitującymi cegły, a na pozostałe wybierz jednolity, naturalny kolor. Podłoga może być drewniana i warto, by taki detal pojawił się też na jednej ze ścian. Dobierz stalowe oświetlenie i chromowaną armaturę oraz akcesoria z grubego szkła.

Projekt 3 – nowoczesne połączenie betonu, drewna i zieleni

Zastosowanie na ścianach betonu malarskiego to prosty i niedrogi wybór, a dodatkowo możesz nadać mu ciekawą i nieregularną fakturę, która wzbogaci wnętrze. Na podłogę wybierz grube ciemne drewno, najlepiej z widocznymi pęknięciami. Armatura powinna być czarno-biała, a meble mogą być białe z detalami z drewna i zielonym akcentem, który w tym projekcie będzie korespondował z żywą roślinnością. Rośliny pomogą harmonijnie połączyć drewno, beton i metal, ale nadają się tylko do łazienki z oknami.

Zdj. główne: Sidekix Media/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*