Hodujesz pomidory w swoim ogrodzie? Pielęgnacja ich wymaga odrobiny wprawy, a jednym z regularnych zabiegów jest obrywanie liści. Ma to na celu zapobieganie chorobom. Zobacz, kiedy usuwać liście oraz jak to robić prawidłowo.
Usuwanie liści pomidorów sprawia, że do warzyw przedostaje się więcej światła. To z kolei wpływa na szybsze dojrzewanie, a co za tym idzie – możesz cieszyć się ze smacznych pomidorów w swoim domu podczas przygotowywania wielu potraw. Zabieg ten nie jest obowiązkiem, ale warto go wykonać. Usuwanie liści pomidorów zmniejsza też ryzyko powstawania chorób, szczególnie tych, które mają pochodzenie grzybicze.
Nie można jednak pozwolić na to, aby usunąć zbyt dużo liści pomidorów. Warto wiedzieć, które z nich wybrać. Pamiętaj o tym, że wszelkie rany i uszkodzenia rośliny mogą wpłynąć na szybsze przedostanie się mikroorganizmów, które zaatakują krzew.
Jakie liście pomidorów usunąć? Oberwij te, które są umieszczone poniżej zawiązanych pomidorów – nie wszystkie, zostaw te, które są blisko owocu krzewu. Nie warto też usuwać wszystkich jednocześnie, najlepiej robić to w grupach od jednego do trzech liści. Jeden liść przyda się też w miejscu nad pomidorami, w którym może zminimalizować promieniowanie słoneczne. Warto też usunąć liście pomidorów, które dotykają ziemi.
>> Zobacz też: Recykling w ogrodzie? Czemu nie! Postaw na eko aranżację
Oczywiście podczas usuwania liści pomidorów trzeba też pozbyć się wszystkich tych, które są żółte, poszarpane albo mają inne przebarwienia. Zrób to w pogodny i słoneczny dzień. Lepiej zrezygnować z zabiegów pielęgnacyjnych w momencie deszczu albo tuż po podlewaniu. Liście powinny być suche.
Po usunięciu liści pomidorów, możesz je przeznaczyć do zrobienia kompostu albo gnojówki.
Źródło zdjęcia: Designed by Freepik