Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jakie warzywa można uprawiać zimą na parapecie

W ogrodzie
Tekst sponsorowany
Jakie warzywa można uprawiać zimą na parapecie

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wiele osób nie wyobraża sobie gotowania bez użycia świeżych warzyw, prosto z ogródka czy aromatycznych ziół. Wbrew pozorom, nie musimy z nich rezygnować nawet zimą. W warunkach domowych można z powodzeniem hodować niektóre warzywa i liczne zioła, na swoim parapecie.

Jakie warzywa można hodować zimą w domu?

Hodowanie warzyw zimą w domu jest świetną propozycją dla osób, które chcą jeść zdrowe i ekologiczne warzywa także o tej porze roku. W okresie zimowym można hodować między innymi:

  • pomidorki koktajlowe– ich małe owoce nie obciążają krzaczka, a roślina ta idealnie nadaje się na parapet. Co ważne, nie trzeba do niej używać podpórek,
  • sałatę– można ją hodować praktycznie przez cały rok, także zimą na parapecie. Warto jednak pamiętać, że sałata potrzebuje do prawidłowego wzrostu dużej dawki światła oraz temperatury wynoszącej w przedziale 16- 20 stopni. Najlepiej do jej uprawy wykorzystać pojemniki czy donice, natomiast liście ścinać stopniowo,
  • rzodkiewkę– wymaga mniejszej ilości światła, aniżeli sałata. Rośnie bardzo szybko, dzięki czemu kiełki uzyskujemy już po kilku dniach. Stanowią one świetny dodatek do kanapek czy sałatek. Rzodkiewka to cenne źródło witaminy C i licznych składników odżywczych,
  • paprykę– w warunkach domowych rośnie także papryka. Wystarczy tylko zadbać, aby była ustawiona w miejscu ciepłym z dostępem do światła. Możemy sięgnąć po paprykę słodką czy ostrą. Roślinę tą można hodować od nasionka, zrywając owoce i ciesząc się kolejnymi.

Co jeszcze może rosnąć na parapecie?

W zimie można także uprawiać inne warzywa, takie jak szczypiorek z cebuli czy pietruszkę naciowę. Rośliny te dosyć dobrze znoszą warunki panujące w mieszkaniu. Jeśli chodzi o pietruszkę, to wykorzystamy zarówno jej korzeń, jak i nać. Ciekawą propozycją jest także wysianie marchewki.

depositphotos.com

Na parapecie będzie też dobrze wschodziła rukola, która nie wymaga dużo miejsca i potrzebuje jedynie umiarkowanego nasłonecznienia. Rukola to dobry dodatek do sałatek czy dań, który zawiera w sobie wiele cennych witamin i minerałów. Jej listki można też kłaść na kanapki, wzbogacają ich smak o lekką ostrość. Na parapecie rośnie także szpinak. Wymaga on niewielkiej ilości przestrzeni i jest prosty w hodowli. Należy go jedynie umieścić w jasnym pokoju i regularnie podlewać. Szpinak to źródło witamin i minerałów, dlatego warto włączyć go do codziennej diety. Na parapecie często uprawia się także wszelkiej maści zioła, takie jak rozmaryn, szałwia, bazylia, koperek czy kolendra. Nasiona warzyw na Sklepdlaogrodu.pl dadzą Ci pewność obfitych plonów, wystarczy tylko, że będziesz odpowiednio o nie dbać.

Jak przygotować rozsadę warzyw?

Zioła do zimowej uprawy na parapecie możesz zakupić u ogrodnika czy też przygotować samodzielnie. Nasiona warzyw najlepiej zakupić w sprawdzonym i zaufanym miejscu, jak https://sklepdlaogrodu.pl/. Rozsadę przygotujmy późnym latem. Nasiona należy umieścić w niskich, szerokich skrzynkach, po czym gotowe siewki przesadzić do odpowiednich doniczek. Ziemia użyta do przygotowania rozsady powinna być przepuszczalna, lekka i żyzna.

Warto pamiętać także o odpowiedniej pielęgnacji warzyw uprawianych w domu. Trzeba zapewnić im odpowiednią ilość światła, a doniczki najlepiej ustawić w widnym miejscu na parapecie. Niezbędne jest też ich regularne podlewanie. Ciepłe i suche powietrze w ogrzewanych domach skutkuje szybkim wysychaniem ziemi w doniczkach. Właśnie dlatego niezbędne jest częste sprawdzanie wilgotności podłoża. Co ważne, ziemia nie może być mokra, gdyż skutkowałoby to gniciem korzeni.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym jest kolagen?
Czym jest kolagen?
Kolagen przez wielu nazywany jest białkiem młodości. Czy faktycznie ma on wpływ na poprawę naszego wyglądu?
Ostatnie wpisy