Artykuł sponsorowany
Wykończyłeś już dom i przyszedł czas na zadbanie o jego okolice? Ogród to nie tylko najbliższe otoczenie Twojego domostwa, ale również jego najbardziej reprezentatywna część. Warto dobrze przemyśleć wszystkie szczegóły, by przez długie lata cieszyć się doskonałym efektem.
Z praktycznego punktu widzenia najważniejszymi elementami do oświetlenia w ogrodzie są ścieżki oraz podjazd. Oczywiście, odpowiednio dobrane lampy drogowe led dodadzą Twojemu otoczeniu wartości estetycznej, ale będą przede wszystkim zapewniać bezpieczne poruszanie się po ogrodzie po zmroku i przed świtem. Warto zadbać również o odpowiednią moc oświetlenia. Do ogrodu stosuje się zazwyczaj lampy z wysokim IP – minimum 44. Pamiętaj, że umieszczenie mocnych lamp dookoła przejść jest podstawą bezpieczeństwa i zapewnieniem sobie możliwości używania ogrodu po zmroku, jednak nie powinieneś przesadzać. Chodzi również o to, żeby efekt był przyjemny dla oka i stonowany.
Jeśli zamierzasz zamontować oświetlenie zewnętrzne na ścianach domu lub garażu, warto zadbać, by znalazło się w strategicznych miejscach. Ciekawym rozwiązaniem będzie postawienie na lampy elewacyjne z czujnikiem ruchu, umieszczone na przykład nad drzwiami lub bramą wjazdową. W ten sposób lampy będą uruchamiać się automatycznie za każdym razem, kiedy wyczują ruch. Jest to doskonałe rozwiązanie, o ile nie posiadasz zwierząt, które swobodnie poruszają się po ogrodzie nocą. W tym ostatnim przypadku lepiej nie wybierać lamp z automatycznym czujnikiem ruchu, gdyż mogą być wielokrotnie uruchamiane przez pupili i stać się źródłem ich strachu lub zaniepokojenia.
Kiedy na projekt oświetlenia ogrodu naniesiesz już wszystkie niezbędne lampy, zastanów się, czy do osiągnięcia wymarzonego efekty brakuje Ci czegoś jeszcze. To może być podświetlenie zbiorników wodnych (pamiętaj, że w takim przypadku IP lamp musi być wyższe i wynosić minimum 67, a dla głębszych i większych zbiorników – nawet 68) albo świetlne girlandy ogrodowe. Zadbaj, by światło, które będą dawać wszystkie lampy było podobne – mniej-więcej tak samo silne oraz w tym samym odcieniu: żółtym, niebieskim lub białym. Jeśli zadbasz o te kwestie już na etapie projektu, z pewnością będziesz cieszyć się wspaniałym efektem finalnym po zakończeniu instalacji.
Zdjęcie główne: pexels.com/Binyamin Mellish