Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak dbać o taras zimą?

W ogrodzie
Maciej Budzyński
Jak dbać o taras zimą?

Taras jest szczególnie narażony na działanie wilgoci. Jeśli odpowiednio zadbasz o niego podczas mrozów, unikniesz wielu żmudnych prac wiosną. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę zimą.

Kilka ważnych kwestii na początek

Jeśli nie udało Ci się przeprowadzić przeglądu tarasu przed nadejściem mrozów, musisz dbać o niego ze szczególną uwagą. Woda z roztopów, po dotarciu do ubytków i pęknięć, może je pogłębić i pogorszyć trwałość materiałów. Ważne jest też, by regularnie oczyszczać powierzchnię nieimpregnowanych tarasów. Najlepiej używać do tego delikatnych, podgumowanych narzędzi, szczególnie unikając metalowych łopat i szczotek, które mogą naruszyć fakturę drewna lub płytek.

Regularnie usuwaj śnieg

Śnieg jest największym wrogiem posiadaczy tarasów. Stanowi on duże obciążenie ceramicznych płytek, narusza drewno i zostawia brudne ślady na kamieniu. Gdy stopnieje, dostanie się do szczelin w spoinach. Istnieje wtedy niebezpieczeństwo, że po zamarznięciu doprowadzi do powstania pęknięć.

Najwięcej pracy związanej z dbaniem o taras zimą mają posiadacze drewnianych konstrukcji. Opady i mrozy mogą szczególnie źle wpłynąć na ich kondycję. Należy tym samym pamiętać o impregnacji latem, a zimą o częstym usuwaniu zalegającego śniegu. Przez zmiany temperatur woda może bowiem dotrzeć do zagłębień w deskach, które w rezultacie napęcznieją i ulegną odkształceniu.

Kostka brukowa też potrzebuje uwagi

Mimo że kostka brukowa jest jednym z najtrwalszych materiałów dostępnych na rynku, ona również wymaga pielęgnacji. Jeśli chcesz, by jak najdłużej zachowała swoją świetną kondycję, musisz regularnie wymiatać z jej szczelin wszelkie zanieczyszczenia. Zwracaj przy tym szczególną uwagę na mech i chwasty.

Zimą kluczowe jest odśnieżanie. Jeśli nie wykonasz go przed roztopami, Twoja kostka brukowa pokryje się szarym osadem, który będzie wymagać żmudnego usuwania. Nie wolno też zapominać o błocie, często pojawiającym się zimą na naszych tarasach. Przed wejściem na taras staraj się dokładnie wycierać obuwie, aby unikać zostawiania go na swoim bruku. W innym wypadku wiosna będzie wiązać się z usuwaniem powstałych zabrudzeń myjką ciśnieniową.

Przeprowadź olejowanie drewna

Kiedy skończą się mrozy i taras zdąży wyschnąć w promieniach słonecznych, możesz przeprowadzić olejowanie desek. Dzięki niemu odżywisz drewno i zabezpieczysz je przed kolejną zimą. Najpierw zastanów się jednak, czy chcesz postawić na olej naturalny, czy syntetyczny. Ten pierwszy nie tworzy na deskach ochronnej powłoki, ale też nie pozbawia drewna jego pierwotnego wyglądu. Oleje syntetyczne są natomiast znacznie trwalsze, a co za tym idzie, także trudniejsze do ewentualnego usunięcia.

Kiedy już wybierzesz odpowiedni olej, przed przystąpieniem do zabezpieczania upewnij się, że Twój taras jest czysty i suchy. Postaraj się najpierw usunąć wszelkie zabrudzenia oraz narośle. Dobrze jest użyć do tego myjki ciśnieniowej i specjalnych preparatów do usuwania porośli. Po takim myciu najlepiej jest odczekać przynajmniej jeden dzień, aby mieć pewność, że wszystkie deski zdążą wyschnąć. Dopiero wtedy będzie można zacząć równomierne nanoszenie oleju ochronnego.

Zdj. główne: Vlad Bucur/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak nabyć meble do ogrodu wykonane z nowoczesnych materiałów?
Jak nabyć meble do ogrodu wykonane z nowoczesnych materiałów?
Odkryj kluczowe wskazówki jak dobierać meble do ogrodu stworzone z innowacyjnych materiałów. Dowiedz się, jak zapewnić styl i funkcjonalność swojej przestrzeni zewnętrznej.
Tagi
Ostatnie wpisy
Jakie rolety wybrać do sypialni?
Jakie rolety wybrać do sypialni?
Jak pozbyć się pluskwy domowej?
Jak pozbyć się pluskwy domowej?