Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak być bardziej eko?

Less waste
Tekst sponsorowany
Jak być bardziej eko?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zmiana nawyków i życie w bardziej ekologiczny sposób mogą być początkiem dużej zmiany, która będzie mieć realny wpływ na całe środowisko naturalne. Obecnie coraz więcej ludzi zwraca uwagę na swoje codzienne wybory i zachowania, które oddziałują na otaczający nasz świat. Też chcesz być bardziej eko? Dokonuj świadomych wyborów zakupowych, ogranicza wytwarzanie odpadów z tworzyw sztucznych, zacznij oszczędzać energię oraz wodę. Poznaj nasze wskazówki, dzięki którym zaczniesz żyć bardziej ekologicznie. 

Ogranicz używanie plastiku 

Tworzywa sztuczne, czyli plastik, to jedne z najbardziej problematycznych odpadów dla środowiska. Mimo wielu zalet, takich jak wodoodporność, lekkość, niski koszt wyprodukowania, ich olbrzymią wadą jest długi czas naturalnego rozkładu, który może trwać nawet kilkaset lat. W naszych gospodarstwach domowych powstaje mnóstwo plastikowych śmieci. Są to głównie butelki, różnego rodzaju opakowania czy jednorazowe reklamówki. 

Zastanawiasz się, jak skutecznie ograniczyć generowanie odpadów z tworzyw sztucznych? Zacznij dokonywać dobrych nawyków zakupowych. Nie jest to trudne! Zobacz nasze pomysły na eko zakupy:

  • pamiętaj, aby robić listę zakupów, dzięki czemu unikniesz kupowania produktów pod wpływem impulsu,
  • torba bawełniana na zakupy jest świetną alternatywą dla plastikowych jednorazówek, dlatego zawsze staraj się mieć ją przy sobie,
  • jeśli kupujesz produkty na wagę, zaopatrz się w specjalne woreczki, między innymi na warzywa i owoce. Znajdziesz je tutaj:  https://www.natura.slupsk.pl/woreczki-na-owoce,
  • wybieraj produkty w szklanych słoikach i butelkach lub w papierowych opakowaniach,
  • zrezygnuj z wody butelkowanej, zamiast niej zainwestuj w dzbanek filtrujący wodę,
  • wybieraj świeże, lokalne i sezonowe warzywa i owoce sprzedawane na wagę,
  • pieczywo kupuj luzem, możesz wykorzystać do tego bawełnianą lub lnianą torbę,
  • stawiaj na produkty wielorazowe, unikaj jednorazowych słomek, maszynek do golenia, sztućców, talerzyków itd. 

Oszczędzaj energię 

Jeśli masz taką możliwość, co zdecyduj się na korzystanie z energii wytwarzanej w sposób ekologiczny, czyli pobieranej ze środowiska. Możesz tego dokonać, poprzez zamontowanie w domu paneli fotowoltaicznych. 

Innym sposobem oszczędzania energii jest zainstalowanie w lampach żarówek LED, które cechują się długą trwałością i niskim zużyciem energii. 

Korzystaj ze sprzętów domowych, które posiadają program eko. Tego typu pralki lub zmywarki zużywają wodę o niższej temperaturze, przez co wykorzystuje mniejszą ilość prądu potrzebną do jej podgrzania. 

Zmniejsz zużycie wody 

Uważa się, że w 2025 roku brak dostępu do wody pitnej będzie dotyczył aż 1,8 miliarda ludzi. Dlatego ważne jest, aby w sposób odpowiedzialny dysponować jej zasobami. 

Pamiętaj o zakręcaniu wody podczas zmywania naczyń lub mycia zębów. Jeśli mieszkasz w domu z ogrodem, do podlewania roślin możesz wykorzystać deszczówkę. Długą kąpiel w wannie zastąp szybkim prysznicem. 

Oszczędzanie wody przyczyni się do ochrony środowiska i jednocześnie będzie generować spore oszczędności dla domowego budżetu. 

Segreguj śmieci

Segregacja śmieci to kolejny krok do bycia bardziej eko. Przyłóż się do poprawnej segregacji odpadów – pozwoli to na możliwość ponownego wykorzystania wyrzuconych przez Ciebie surowców. Recykling jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów na redukcję ilości odpadów oraz dużo mniejsza eksploatację złóż naturalnych. 

Przesiądź się na rower

Zawsze, jeśli masz do wykonania krótką i łatwą trasę, wybierz rower lub spacer. Zatroszczysz się tym samym o środowisko naturalne i Twoje zdrowie. 

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Gdzie wyrzucić styropian? Do jakiego pojemnika?
Gdzie wyrzucić styropian? Do jakiego pojemnika?
Styropian to jeden z tych rodzajów odpadów, które mogą nieco wątpliwości podczas segregacji. Co zrobić ze styropianowymi foremkami na jajka, tackami po jedzeniu, czy opakowaniem od telewizora? Sprawdź!
Ostatnie wpisy