Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

DIY: Domowy odświeżacz powietrza

Minimalistyczny dom/Patenty
Wiktoria Florek
DIY: Domowy odświeżacz powietrza

Piękny zapach w domu sprawia, że czujesz się w nim zrelaksowany i otulony domową atmosferą. Często jednak sklepowe odświeżacze powietrza zawierają wiele szkodliwych substancji, których chcemy uniknąć w codziennym życiu. Dlatego najlepiej sięgać po naturalne rozwiązania.

Pogoda nie zachęca do wietrzenia, a zapachy z kuchni czy łazienki sprawiają, że nie masz ochoty spędzać czasu we własnym domu. Opakowanie polecanego w mediach odświeżacza ostrzega jednak przed możliwymi zagrożeniami dla zdrowia i alergiami. Co zrobić, gdy mieszkanie nie pachnie tak, jakbyśmy sobie tego życzyli? 

Skórki cytryn i pomarańczy

Sprawdzonym, a jednocześnie najtańszym domowym odświeżaczem powietrza są skórki pomarańczy lub cytrusów. Możemy włożyć je do nagrzanego piekarnika, a następnie wyłączyć go i otworzyć. Cytrusowa woń przywiedzie na myśl święta i zrelaksuje wszystkich domowników. Świetnym i prostym rozwiązaniem jest również położenie skórek na kaloryferze w każdym pomieszczeniu. Zapach cytrusów może utrzymywać się przez wiele dni. Skórki jednak najlepiej zmieniać co dwa lub trzy dni. 

Elegancki odświeżacz – zrób to sam!

Dużą popularnością cieszą się dyfuzory z ratanowymi patyczkami. W sklepach z ozdobami do wnętrz potrafią jednak osiągać naprawdę spore ceny. Tymczasem taki elegancki odświeżacz możesz zrobić samodzielnie w domu. Wystarczy flakon po perfumie lub inna ozdobna buteleczka oraz ratanowe patyczki. Włóż je do buteleczki, a następnie wlej do niej kilkanaście kropel ulubionego olejku eterycznego lub mieszanki. Buteleczkę postaw blisko źródła ciepła, np. na parapecie, pod którym znajduje się grzejnik. Przyjemna woń rozniesie się po całym mieszkaniu. Dodatkowo warto wybierać olejki o działaniu relaksacyjnym, jak lawenda czy drzewo sandałowe. 

Soda oczyszczona i olejek eteryczny

Kolejnym budżetowym, lecz naturalnym i prostym w wykonaniu odświeżaczem jest taki z użyciem olejku eterycznego oraz sody oczyszczonej. Ta ostatnia jest prawdziwą królową w wielu domach, dzięki swojemu szerokiemu zastosowaniu. Aby wykonać odświeżacz z użyciem sody oczyszczonej w domu, przygotuj pojemnik, do którego wsypiesz sodę, a następnie nasącz ją ulubionym olejkiem eterycznym i postaw blisko źródła ciepła. Zapach szybko wypełni pomieszczenie i wprowadzi Cię w dobry nastrój. Jednocześnie soda dobrze pochłania nieprzyjemne zapachy. Co ważne, gdy olejek straci zapach i wywietrzeje, nie musisz wyrzucać odświeżacza. Wystarczy dosypać sody i dodać kilka kropel nowego olejku. 

Domowy spray odświeżający

Możliwe jest również stworzenie domowego sprayu, którym w dowolnym momencie możesz odświeżyć powietrze w swoim domu. Wystarczy butelka z atomizerem, która została po innym środku np. płynie do szyb. Należy ją jednak wcześniej dokładnie umyć. Do butelki wlej szklankę wody, dodaj łyżkę sody oraz kilkanaście kropel olejku eterycznego. Dokładnie wymieszaj. Rozpylaj wedle uznania. Taki odświeżacz świetnie sprawdzi się, gdy chcemy doraźnie oczyszczać powietrze w pomieszczeniu lub je odświeżyć przed przyjściem gości. 

Kolorowy żelowy odświeżacz

Do zrobienia żelowej masy potrzebna jest żelatyna, alkohol oraz barwnik spożywczy. Ilość masy zależy od ilości dodanej żelatyny. Ugotuj wodę w garnku, do gorącej wody dodaj  żelatynę i mieszaj. Następnie ściągnij garnek z gazu i gdy gęsta masa już nieco ostygnie, dodaj dwie łyżeczki alkoholu oraz barwnik. Wystudź masę. Do ciepłej żelatyny dodaj kilkanaście kropel olejku eterycznego. Masę można rozlać do małych słoiczków lub pojemniczków. Warto zrobić kilka mas, w różnych kolorach, wówczas taki odświeżacz stanie się prawdziwą ozdobą każdego, modnego pomieszczenia. 

Suszone kwiaty i owoce

Ta forma dekorowania wywodzi się z Francji. Mieszanka owoców i suszonych kwiatów nie tylko pięknie pachnie, ale również wygląda zniewalająco. Przede wszystkim jednak jest to bardzo ekologiczna i naturalna alternatywa dla sklepowych odświeżaczy. Jednocześnie przedłużamy żywotność kwiatów oraz owoców, które z pozoru straciły blask. Rośliny należy ususzyć.

Warto użyć wonnych owoców jak cytrusy, dodać do tego goździki, szyszki, cynamon, lawendę. Wszystko to suszymy w piekarniku, dodajemy olejek eteryczny, a następnie suszki zamykamy szczelnie na miesiąc w słoiku. Po miesiącu z otworzonego słoika wydobędzie się piękny zapach. 

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*