Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Co mogą jeść konie?

Inne
Magdalena Gawior
Co mogą jeść konie?

Artykuł sponsorowany

Konie to wyjątkowe zwierzęta – charakteryzują się pięknem i elegancją, ale również siłą i niezwykłą energią. Jeżeli jesteś ich hodowcą, z pewnością wiesz, że do cech tych szlachetnych zwierząt należy również stosunkowo delikatny żołądek i pewne ograniczenia i wymagania żywieniowe.

Pasze dla koni

Konie są roślinożercami. Oznacza to, że mają długi przewód pokarmowy, zbudowany zupełnie inaczej niż układ trawienny człowieka czy drapieżników, takich jak psy i koty. Z tej odmienności w budowie anatomicznej wynika między innymi konieczność spożywania przez konie dużej ilości błonnika, wydłużony okres trawienia czy chociażby przystosowanie do jedzenia wielu małych posiłków zamiast kilku dużych. Ciekawostką może być fakt, że przez tak specyficzny sposób odżywiania się, konie w istocie spędzają na jedzeniu większość swojego czasu (i nie są w tym odosobnione, ponieważ podobne zachowania możesz zaobserwować na przykład u krów). 

Oczywiście, konie są z człowiekiem od setek lat i ich naturalna dieta od zawsze opierała się na „skubaniu” pastwiska – w szczególności delikatnych roślin oraz ziół. Warto jednak brać pod uwagę, że tereny zielone nie są dostępne przez cały rok, a siano może nie zapewniać koniom wszystkich niezbędnych składników oodżywczych. W tej sytuacji warto zainteresować się paszami dla koni, dostępnymi na przykład tutaj: https://eggersmann.com.pl/52-pasze-podstawowe. Pasze dla koni są przygotowywane w taki sposób, by mogły odpowiedzieć na zapotrzebowanie energetyczne Twojego podopiecznego. Sugeruje się, że około 80% końskiej diety powinna stanowić pasza objętościowa, a na pozostałe 20% mogą składać się dodatki skoncentrowane. Warto jednak skonsultować to z weterynarzem, który uzależni dobór diety od stanu zdrowotnego i wieku zwierząt.

Niewskazane przysmaki dla koni

Poza podstawową paszą, warto zadbać o przysmaki dla koni, które mogą stanowić nagrody lub przekąski. Naturalnie, nie należy z nimi przesadzać. Musisz też wiedzieć, co będzie dobre dla Twojego podopiecznego, a co zupełnie się nie sprawdzi. Niektóre informacje na ten temat mogą Cię zaskoczyć. Powszechne jest przekonanie, że konie nie powinny jeść czekolady – jest to zgodne z prawdą. Czekolada (a właściwie zawarte w niej związki chemiczne nazywane alkaloidami) mogą być śmiertelne dla wielu rodzajów zwierząt, w tym koni. Czy jednak wiesz, że podobnym w budowie związkiem jest kofeina i dlatego również kawa, herbata czy napoje energetyczne nie są odpowiednie dla koni? Warto o tym pamiętać, by przez pomyłkę nie doprowadzić do nieszczęścia. Niewskazane jest również dokarmianie koni mięsem, choć niektóre osobniki wydają się je lubić. Konie mają przewód pokarmowy i organizm przystosowane do diety roślinnej, dlatego włączanie do ich posiłków mięsa może być tragiczne w skutkach. Unikać należy również dokarmiania koni nabiałem czy chlebem – zwierzęta te nie mają odpowiednich enzymów i mechanizmów trawiennych, które pozwoliłyby im rozłożyć zawarte w mleku i produktach mlecznych cukry oraz wysoko przetworzone produkty, takie jak chleb. Koni nie powinno się również dokarmiać kapusta, brokułami i kalafiorem (ze względu na występujący w nich cukier mogący powodować problemy trawienne u zwierząt) a także pomidorami, które są dla koni toksyczne. Do produktów znajdujących się na czarnej liście należą także cebula i czosnek, rabarbar, ziemniaki oraz awokado.

Fot.: Annie Spratt/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Akcesoria dla niemowląt prosto z IKEA
Akcesoria dla niemowląt prosto z IKEA
Kompletujesz wyprawkę dla niemowlaka? Nie chcesz wydawać na nią majątku oraz odwiedzać niezliczonej ilości sklepów? Z pomocą przyjdzie IKEA! Oto kilka akcesoriów niemowlęcych z tej popularnej sieci!
Ostatnie wpisy