Plastik to materiał o wielu obliczach. Nic więc dziwnego, że narosło wokół niego wiele mitów. Przyjrzeliśmy się kilku z nich.
Materiały sztuczne posiadają kilka kluczowych cech, które wyróżniają je spośród innych. Jedną z najważniejszych właściwości plastiku jest możliwość łatwego formowania. Dodatkowo cechuje się wysoką wytrzymałością i niewielką wagą, przy niskim koszcie produkcji. Mimo to nie wolno zapominać o wadach. Materiały sztuczne długo się rozkładają, co stanowi duży problem przy ich obecnej nadprodukcji. Coraz częściej można spotkać szkodliwy mikroplastik w spożywanych przez nas pokarmach.
Zastąpienie plastiku naturalnymi tworzywami nie zawsze przyniesie korzyści. Syntetyki to cenne materiały, które należy mądrze wykorzystywać. Są niezastąpione w długoterminowym przechowywaniu żywności – dzięki nim wyrzucamy mniej owoców i warzyw.
Trzeba też wspomnieć, że m.in. do produkcji plastikowej torby potrzeba kilka razy mniej energii i wody, niż do wytworzenia jej papierowego odpowiednika. Wielokrotnie użyta, nie będzie złym wyborem pod względem ekologii. Umiejętne wykorzystanie zalet plastiku i mądre zachowania konsumentów sprawią, że wszyscy na tym zyskamy. Aby jednak się to stało, musimy poszerzać naszą wiedzę i wyrabiać pożyteczne nawyki.
Ubrania z syntetycznych włókien nie gniotą się i szybko schną. Są odporne na plamy, cechuje je wytrzymałość i sprężystość. Wchłaniają mniej wody niż ich naturalne odpowiedniki, dzięki czemu sprawdzają się przede wszystkim w produkcji odzieży przeciwdeszczowej. Nie wolno też zapominać, że bez tworzyw syntetycznych nie mielibyśmy kostiumów kąpielowych. Ponadto wiele firm, takich jak Nike, decyduje się na produkcję butów z odzyskanych materiałów. W latach 2010–2018 marka przekształciła 6,4 miliarda plastikowych butelek w obuwie lub odzież z recyklingu.
Mimo wszystko miej na uwadze także ciemne strony syntetyków. Wybieraj ubrania od renomowanych firm, które korzystają z tworzyw najlepszej jakości. Słabe i delikatne będą łatwo gubić mikrowłókna, które stanowią duże zagrożenie dla planety.
Największym problemem plastiku jest jego długi czas rozkładu. Tym samym ważne jest, aby oddawać go do recyklingu. Wybór właściwego pojemnika i oddzielenie od siebie elementów z różnych materiałów ułatwi cały proces. Mimo to, nawet jeśli jako konsumenci wykonamy wszystko prawidłowo, może się okazać, że nie każdy materiał sztuczny zostanie poddany przerobowi. Jego ocena zależy m.in. od koloru, stopnia zabrudzenia, spada też wraz z każdym kolejnym przetworzeniem. Zdarza się, że ponowne przeprowadzenie procesu jest nieopłacalne.
Może Ci się wydawać, że w pojedynkę nie jesteś w stanie nic zrobić. Pamiętaj jednak, że osób, które myślą podobnie, jest znacznie więcej. Jeśli wszyscy zmienilibyśmy swoje nawyki, konsumpcja plastiku znacznie by spadła.
Gdy tylko masz okazję, staraj się edukować, dając przykład. Zwracaj uwagę, że plastikowe butelki, siatki i opakowana mogą być wielokrotnie używane. Staraj się sprzedawać i kupować używane sprzęty, dawaj im drugie życie. Segreguj odpady i oddzielaj od siebie materiały, aby ułatwić recykling. Jeśli to możliwe, pij wodę kranową zamiast butelkowanej. Możesz też zdecydować się na zakup dzbanka z filtrem.
Zdj. główne: Jonathan Chng/unsplash.com