Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

12 rzeczy, których od razu możesz się pozbyć z mieszkania

Less waste
Wiktoria Florek
12 rzeczy, których od razu możesz się pozbyć z mieszkania

W swoim mieszkaniu możesz znaleźć wszystko. Czasem łapiesz się na tym, że u Ciebie jest większy wybór niż w niektórych sklepach. Problem ze zbyt dużą ilością rzeczy ma prawie każdy. Tylko co zrobić, aby je zminimalizować?

Nowy rok, to często początek zmian i postanowień noworocznych. W tym roku planując je, nie pomijaj swojego mieszkania. W domu spędzamy teraz dużo więcej czasu, dlatego ważne, żeby czuć się w nim dobrze, a zagracone przestrzenie zdecydowanie temu nie sprzyjają. Zacznij od pozbycia się tych 12 rzeczy, a od razu poczujesz różnice i zyskasz kontrolę nad swoją przestrzenią!

Czego pozbyć się z mieszkania?

Zacznij od przeglądu swoich zapasów. Chomikowanie i kupowanie na zapas ma tę wadę, że nie jesteśmy w stanie zwykle zużyć wszystkich produktów. 

Przeterminowane leki i kosmetyki 

W pierwszej kolejności pozbądź się wszystkich przeterminowanych leków, próbek czy kosmetyków. Jeśli nie możesz znaleźć na nich daty ważności, ale wiesz, że są w Twoim domu już od dłuższego czasu, lepiej ich nie używać. Przedterminowe leki zanieś do apteki, zawartość kosmetyków wyrzuć do kosza, a opakowania do pojemników zgodnych z ich oznaczeniem. 

Kosmetyki kolorowe

Nadal masz w swojej kosmetyczne szminki sprzed 10 lat? Na pewno już dawno straciły datę ważności. Używanie takich kosmetyków może spowodować wysypkę lub inne podrażnienia skóry. Kolorowe cienie możesz wykorzystać na przykład do barwienia świeczek. Tylko zastanów się, czy masz w planach je robić. Nie odkładaj ich do pudełka na „kiedyś się przyda”. Miną kolejne lata i nadal będziesz stała przed tym dylematem. 

Zepsute jedzenie i zapasy z zamrażarki

Jeśli nadal masz w lodówce jedzenie świąteczne, bez skrupułów wyrzuć je do kosza. Ważne: nie wyrzucaj jedzenia do toalety. Jeśli w potrawach nie ma mięsa, kości czy tłuszczu, możesz je wyrzucić do pojemnika na BIO odpady. W drugim kroku zajrzyj do swojej zamrażarki. Często można znaleźć tam wiele skarbów. Jedzenie nienadające się już do spożycia, wyrzuć. Nie powinno się przechowywać jedzenia dłużej niż 9-12 miesięcy. Spróbuj w najbliższym czasie zjeść wszystkie swoje zapasy, tak aby nie przetrzymywać ich za długo. Jeśli masz za dużo jedzenia, zawieź je do najbliżej jadłodajni. Pamiętaj, żeby napisać datę przygotowania. 

Stare rachunki, wizytówki, gazetki promocyjne

Od dziś zacznij wszystkie rachunki odbierać elektronicznie. Jeśli boisz się, że przeoczysz je w gąszczu innych e-maili, załóż na nie oddzielnego maila, którego nie będziesz podawała nigdzie indziej. W ten sposób wszystkie rachunki będziesz mieć w jednym miejscu. Stare już nie są Ci potrzebne, wyrzuć je razem ze wszystkimi starymi wizytówkami i gazetkami promocyjnymi. Pamiętaj, że laminowanego papieru nie można wyrzucać do kosza na makulaturę. 

Promocyjne gadżety

Smyczki, długopisy, zakładki do książek itp.; na każdym evencie firmy wciskają takie upominki, tylko co z tym robić? Zbierz je wszystkie do jednej torby i zanieś do miejscowego przedszkola, być może tam przydadzą się na przykład do prac plastycznych. 

Stare skarpety i zapasowa bielizna

Nie chodzisz w nich, ale nadal zalegają w twojej szafce na wypadek, gdyby wszystkie inne były brudne. Leżą tuż obok niewygodnej bielizny. Prawdopodobnie nigdy ich już nie założysz. Jeśli faktycznie zdarzy się, że cała Twoja bielizna będzie brudna, możesz w każdej chwili przeprać ją i powiesić na kaloryferze. 

Ubrania „po domu”

Historia taka sama jak z bielizną. Zapakuj wszystko w jeden worek i zanieś do miejscowej fundacji, na przykład dla bezdomnych. Dla takich miejsc dodatkowa para skarpet, szczególnie zimą, jest na wagę złota. 

Stare kable, ładowarki, piloty

Nawet nie pamiętasz, do czego służą. Zrób im zdjęcia i wystaw na miejscowej śmieciarce. Może ktoś właśnie takich szuka? Być może zyskają nowe życie w projekcie artystycznym? 

Zniszczona pościel i ręczniki 

Z nimi jest podobnie jak z przechodzonymi ciuchami. Wszystko można zmieścić w jednym worku. Zapytaj w miejscowych schronisku, czy się nie przydadzą. 

Kasety i płyty DVD

Używasz tylko Netfixa? To na pewno się już nie przydadzą. 

Obtłuczone szklanki, kubki, talerze

Zazwyczaj leżą od lat w najdalszym kącie szafki. Postaw je przy śmietniku z karteczką: „Proszę śmiało brać!”. Może komuś jeszcze się przydadzą. 

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co wrzucać do pojemnika na bioodpady?
Co wrzucać do pojemnika na bioodpady?
Na Twoim podwórku stanął brązowy pojemnik na bioodpady, ale Ty nadal nie do końca wiesz, co powinno się tam znaleźć, a czego nie możesz tam wyrzucić? Podpowiadamy!
Ostatnie wpisy