Dzieciaki uwielbiają hałasować. Niestety ich harce mogą przeszkadzać pozostałym domownikom. Jak więc wyciszyć ich pokój?
Najmłodsi znani są z tego, że uwielbiają robić mnóstwo hałasu. Im głośniej – tym zazwyczaj lepsza zabawa. Nawet uderzanie przedmiotami o inne przedmioty może być w tym przypadku frajdą. Niestety, mieszkanie z dziećmi może być uciążliwe, szczególnie jeśli oprócz rodziców w domu przebywają osoby starsze, czy nastolatki.
Wyciszenie ma też korzyści dla samego dziecka, szczególnie jeśli ma lekki sen. Dzięki temu w nocy będzie lepiej spało – nie będzie słyszało rozmów z innych pomieszczeń, które mogłyby je obudzić.
Jak więc wyciszyć pokój swojej pociechy, by dochodzące stamtąd dźwięki nie były dokuczliwe dla innych i odwrotnie?
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na wyciszenie pokoju są akustyczne tynki, nałożone bezpośrednio na gołe mury. Takie tynki doskonale chłoną dźwięki oraz sprawiają, że hałas ulega rozproszeniu. Im grubsza warstwa akustycznego tynku, tym lepsze wyciszenie.
Zdecydowanie prostszym sposobem, by wygłuszyć pokój jest kupienie mat akustycznych. Wystarczy nakleić je na ściany czy podłogi. Obecnie można kupić maty w wielu ciekawych wzorach np. klocków lego, dzięki czemu świetnie pasują do pomieszczenia. Nie jest to jednak zbyt tanie rozwiązanie, bo średnio metr kwadratowy takiej maty kosztuje 200 zł.
Na rynku dostępne są też tapety akustyczne, czyli wykładziny, które oprócz tego, że zdobią ścianę, to jeszcze ją wyciszają. Tapety doskonale amortyzują dźwięki, szczególnie te bardzo wysokie. Ich plusem jest także to, że idealnie maskują ewentualne niedoskonałości na ścianie. Ciekawą opcją, szczególnie do pokoju dziecięcego, są tapety z możliwością malowania. Trzeba się jednak liczyć z tym, że tapeta akustyczna będzie zdecydowanie większym wydatkiem niż popularna tapeta papierowa.
Mało kto wie, że można też kupić tkaniny pochłaniające dźwięki i wyciszające pomieszczenie. Z wyglądu niczym się nie różnią od zwykłych tkanin. Takie rozwiązanie jest najprostsze, jeśli chcemy uniknąć ewentualnego remontu. Minusem jest z pewnością cena – od kilkuset do nawet kilku tysięcy za metr kwadratowy.
To dość popularne rozwiązanie, jeśli chodzi o wyciszenie pomieszczeń. Płyty korkowe łatwo się montuje – trzeba jedynie przykleić je do ścian. Ich plusem jest też to, że pochłaniają nawet 90% dźwięków. Niestety nie każdemu wygląd korka na ścianie się podoba i to jest główny minus tego rozwiązania.
Zdjęcie główne: Victoria Borodinova/pexels.com