Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Posadzenie nasion szczawiu w przydomowym ogrodzie to dobry pomysł, gdy jesteśmy amatorami zupy szczawiowej i nie tylko. Szczaw posiada wiele właściwości odżywczych i prozdrowotnych, dlatego warto mieć go zawsze pod ręką. Co powinniśmy wiedzieć przed posadzeniem tej rośliny? Jak wygląda uprawa szczawiu?
Szczaw to nazwa nawet 200 gatunków jednorocznych i dwuletnich roślin wchodzących w skład rodziny rdestowatych. Można go obecnie spotkać na całym świecie, a w szczególności w krajach o klimacie umiarkowanym. W naturalnych warunkach możemy spotkać szczaw nad brzegami stawów, rzek, a także na łąkach. W Polsce popularny jest między innymi szczaw zwyczajny Belwilski będący wieloletnią rośliną osiągającą do 100 centymetrów wysokości. Roślina posiada duże liście o jajowato-podługowatym kształcie, mięsisty, palowy i długi korzeń, a także kwiaty męskie i żeńskie. Okres kwitnienia szczawiu rozpoczyna się w czerwcu i trwa do lipca. Nasiona Szczawiu rozsiewane są przez wiatr. Szczaw znajduje zastosowanie w kuchni, gdzie dodaje się go między innymi do zup, sałatek i sosów. Wykorzystuje się go również w lecznictwie – posiada między innymi właściwości przyspieszające gojenie się ran.
Zaletą szczawiu jest zawartość składników odżywczych. Za jego intensywny zielony kolor odpowiada chlorofil. Roślina zawiera sporo błonnika, garbniki, witaminę A, beta-karoten, potas, wapń, witaminę C, duże ilości przeciwutleniaczy, związki fenolowe, flawonoidy.
Należy zdawać sobie sprawę, że w szczawiu zawarty jest też kwas szczawiowy będący substancją antyodżywczą. Ze względu na jego zawartość konieczne jest spożywanie szczawiu z umiarem.
Szczaw spożywany w umiarkowanych ilościach może mieć bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Dzięki zawartości chlorofilu roślina pomaga oczyszczać organizm z toksyn. Błonnik reguluje pracę jelit, pomaga w usuwaniu toksycznych substancji, wspomaga również odchudzanie (między innymi dlatego, że zapewnia uczucie sytości).
Spożywanie szczawiu to dobry sposób na wsparcie układu immunologicznego i sercowo-naczyniowego. Roślina jest też bogata w karotenoidy i witaminę A, dzięki czemu wpływa ochronnie na nasze oczy.
Szczaw rośnie dziko w wielu regionach Polski. Niektórzy zbierają go na łąkach. Problem z dziko rosnącym szczawiem jest taki, że nie mamy pewności czy nie jest on zanieczyszczony metalami ciężkimi i innymi toksycznymi substancjami, które mogłyby być zagrożeniem dla naszego zdrowia. Jeżeli chcemy mieć pewność, że spożywamy szczaw wysokiej jakości, warto jest posadzić go samodzielnie, najlepiej z nasion pozyskiwanych z kontrolowanych, ekologicznych upraw.
Decydując się na posadzenie nasion szczawiu w swoim ogrodzie musimy być świadomi, że roślina ta ma tendencję do intensywnego rozrastania się (jej nasiona rozsiewane są przez wiatr).
Odpowiedni czas na wysiew nasion szczawiu to przełom marca i kwietnia. Zaleca się przesadzanie rośliny co 4 lata, gdyż z czasem rośnie ona mniej intensywnie niż na początku.
Uprawa szczawiu jest prosta – nie będą mieć z nią problemów nawet początkujący ogrodnicy. Jego wielką zaletą jest znaczna odporność na choroby roślin i szkodniki.
Szczaw dobrze czuje się na stanowiskach słonecznych, jednak będzie rósł także w cieniu. Idealna gleba dla tej rośliny jest wilgotna, żyzna (idealnie gdyby zawierała większe ilości żelaza), przepuszczalna i lekka.
Zabiegi pielęgnacyjne, o których należy pamiętać to odchwaszczanie, nawożenie, a także usuwanie kwiatostanów (ich swobodny wzrost powoduje twardnienie liści).
Fot.: materiał prasowy Klienta.