Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Rośliny, które warto mieć w swoim ogrodzie

W ogrodzie
Tekst sponsorowany
Rośliny, które warto mieć w swoim ogrodzie

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ogród to miejsce, w którym bardzo chętnie spędzamy czas od wiosny do późnej jesieni. W tym czasie pragniemy otaczać się kojącą zielenią i nietuzinkowymi roślinami, takimi jak: judaszowiec, scewola lub śliwa wiśniowa. Poznaj kilka atutów tych przepięknych roślin, które w efektowny sposób podkreślą charakter każdego ogrodu za sprawą oryginalnych kwiatów. Przekonaj się, jakie rośliny warto także wybrać do ogrodu w kolorze różu i purpury.

Judaszowiec kanadyjski, czyli urzekający krzew ogrodowy

Drzewa i krzewy to rośliny, które chętnie są wybierane do przydomowych ogrodów oraz parków. Jednym z nich jest judaszowiec. To nietuzinkowy krzew, który w Polsce uprawiany jest w kilku odmianach. To między innymi: judaszowiec kanadyjski, judaszowiec południowy oraz judaszowiec chiński. Szczególną uwagę zwracają kwiaty judaszowca, które określane są jako motylkowe. Purpurowoczerwone lub różowe kwiaty zebrane są w przepiękne skupiska. Jego kwiaty pojawiają się na pędach, grubych konarach oraz pniu. Zjawisko to nazywane jest kauliflorią. Widok ten zapiera dech w piersiach, dlatego krzew ten jest coraz chętniej sadzony w ogrodach przez entuzjastów ogrodnictwa. Judaszowiec to egzotyczna roślina, która kwitnie w kwietniu. Krzew ten jest niezwykle dekoracyjny w czasie kwitnienia, ale również później. Jego zielone liście przypominają kształtem serce, natomiast jesienią przybierają żółtą barwę. Bez wątpienia to oryginalny krzew, który coraz częściej pojawia się w polskich ogrodach.

Purpurowa śliwa wiśniowa

Purpurowe liście ma śliwa wiśniowa. To drzewo, które dorasta nawet do 10 metrów wysokości. Śliwę wiśniową charakteryzuje luźny pokrój oraz białe kwiaty pojawiające się na przełomie marca i kwietnia. Z kwiatów tych powstają początkowo żółte owoce, które po dojrzeniu stają się czerwone. Śliwa wiśniowa najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku, natomiast gleba powinna być lekka i piaszczysta. Warto również podkreślić, że drzewo te świetnie radzi sobie w czasie okresowych suszy. Roślina ta jest odporna na oddziaływanie soli drogowej lub miejskich zanieczyszczeń. Dlatego też śliwa wiśniowa doskonale nadaje się do nasadzeń wzdłuż podjazdów lub dróg miejskich. Nietypowa barwa liści pięknie kontrastuje w zestawieniu z innymi gatunkami, a także jako soliter. W każdym przypadku śliwa wiśniowa wygląda okazale, dlatego chętnie wybierana jest w czasie aranżacji terenów zielonych.

Scewola – sezonowa roślina o oryginalnych kwiatach

Wybór roślin sezonowych jest ogromny, jednak uwagę zwraca scewola. To piękna roślina o bardzo dekoracyjnych, białych kwiatach. Wyróżnia się także scewole o kwiatach niebieskich, fioletowych i wielobarwnych. To jednoroczna roślina, która świetnie nadaje się do uprawy na tarasie lub balkonie. Wymaga ona słonecznego stanowiska, które jest jednocześnie ciepłe i osłonięte od wiatru. Dodatkowo optymalne warunki do wzrostu rośliny zapewni próchnicza i przepuszczalna gleba o kwaśnym odczynie. Warto podkreślić, że scewola świetnie prezentuje się w ozdobnych skrzyniach przy poręczy lub wiszących donicach. Natomiast delikatne uszczykiwanie przyspiesza jej krzewienie, dzięki czemu roślina wygląda bardzo okazale.

Rośliny, które urzekają

Purpurowe rośliny, takie jak judaszowiec kanadyjski lub śliwa wiśniowa to jedne z ciekawszych propozycji do ogrodu. Wśród roślin o podobnej barwie należy wymienić zawciąg nadmorski, który jest rośliną wieloletnią. Zawciąg wyróżnia się intensywnie czerwonymi kwiatami w czasie kwitnienia w okresie od maja do sierpnia. To świetna propozycja na rabatki, skalniaki i nie tylko. Roślina ta przepięknie wygląda zimą, ponieważ jest odporna na mróz i posiada zimozielone liście. Jeżówka purpurowa to kolejna wieloletnia bylina o purpurowych kwiatach. Jest to roślina miododajna, która pięknie prezentuje się na rabatach i jako ścięty kwiat. Kwiaty te stosunkowo długo zachowują trwałość po ścięciu, jednocześnie nadają się idealnie do zasuszania. Ciekawą rośliną z pewnością okaże się również berberys, rozchodnik lub magnolia. Drzewo to dostępna jest w wielu wariantach kolorystycznych, jeśli chodzi o te nietuzinkowe i bardzo okazałe kwiaty.

Dzisiejszy rynek ogrodniczy oferuje szereg pięknych roślin, wśród których należy wymienić między innymi gatunki: jednoroczne, dwuletnie, byliny, krzewy, krzewinki, drzewa. Rośliny te różnią się pod wieloma względami, mianowicie: pokrojem, wielkością, wymaganiami glebowymi oraz kolorem kwiatów i liści. Tak spora różnorodność sprawia, że każdy znajdzie idealną propozycję dla siebie. Dzięki temu bez problemu można zaplanować nowy ogród, a także uzupełnić już istniejący o nowe gatunki. 

Urządzając ogród warto zadbać o różnorodność gatunkową. W efekcie powstaje nietuzinkowe miejsce, w którym rośliny kwitną i owocują w różnym momencie. Dodatkowo wielu ogrodników dzieli zieleń na obszary tworząc różne zakątki, mianowicie: zimozielone, bylin, skalniaki i inne. Pozwala to uzyskać doskonałe miejsce do wypoczynku. Ogród za każdym razem zachwyca na nowo, podobnie jak judaszowiec.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Masaż twardą piłeczką – jak go poprawnie wykonać?
Masaż twardą piłeczką – jak go poprawnie wykonać?
Masaż piłeczką kauczukową może rozluźnić mięśnie i zapobiegać zakwasom. Sprawdź, jak prawidłowo go wykonywać oraz jakie partię mięśni można rozluźnić z jej pomocą.
Ostatnie wpisy
Jak wybierać naczynia do serwowania kawy?
Jak wybierać naczynia do serwowania kawy?