Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Stworzenie odpowiednich warunków do snu w sypialni ma ogromne znaczenie dla komfortu wypoczynku, a także zdrowia całego ciała. Nic więc dziwnego, że chcemy zadbać o wysoką jakość materaca czy też pościeli. Nie mniej ważne jest jednak to, jak zacieniona będzie sypialnia i jaka panować w niej będzie temperatura. Trzeba zatem wiedzieć, że w obu tych przypadkach bardzo pomocne będą dobrej jakości rolety.
Chcąc wybrać naprawdę dobrej jakości i odpowiednio dopasowane do sypialni rolety, w pierwszej kolejności należy poznać ich najważniejsze rodzaje. Nie da się ukryć, że jedną z ciekawszych propozycji będą rolety dzień noc. Składają się one z pasów materiału o różnej przepuszczalności, co umożliwia wpuszczanie różnej ilości światła do pomieszczenia, a nawet całkowite jego zaciemnienie – podpowiada Marcin Kowalczyk – producent rolet z Łodzi. Inną ciekawą propozycją są rolety wolnowiszące. Dzięki temu, że wyposażone są w specjalne żyłki, cały czas przylegają do okna, nawet gdy jest ono całkowicie otwarte. Rozwinięciem tego pomysłu są rolety rzymskie, które bardzo często wyposażone są w dodatkowe ozdobne elementy, a także w fiszbiny, które wzmacniają konstrukcję i sprawiają, że bardzo ładnie układają się w oknie.
Z jakiego powodu właściwie wybranie roler do sypialni jest tak ważne? Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że będą one miały kolosalny wpływ na jakość snu, a więc i na codzienne samopoczucie. Jest to także dość spory wydatek, dlatego rolety kupowane są na całe lata. Warto więc, aby od razu był to zakup trafiony i spełniający wszystkie oczekiwania.
Na jaki rodzaj rolet najlepiej się zdecydować? Nie da się ukryć, że w sypialni doskonale sprawdzają się rolety dzień noc. Dzięki obecności pasm materiału istnieje możliwość dowolnego ustawiania w nich prześwitu światła. W nocy możliwe jest całkowite zaciemnienie pomieszczenia, a w ciągu dnia wpuszczenie do niego dużo światła, dzięki czemu sypialnia będzie się doskonale prezentować wizualnie. Co więcej, takie rozwiązanie zalecane jest w sytuacji, gdy sypialnia wykorzystywana jest nie tylko do snu, ale pełni także inne funkcje i np. w ciągu dnia w niej pracujemy. Na koniec wspomnieć trzeba, że rolety dzień noc mają nie tylko bardzo duże zalety od strony przystosowania sypialni do snu, lecz dodatkowo są one bardzo modne i świetnie prezentują się wizualnie. Trzeba mieć bowiem świadomość, że sypialnia jako pomieszczenie, w którym spędzamy przecież najwięcej czasu, musi być ładna i gustownie urządzona. Taki detal, jak rolety, w bardzo dużym stopniu wpływa na wygląd tego pomieszczenia.
Zastanawiając się, jaki rodzaj rolet do sypialni wybrać, nie można pominąć bardzo ważnej kwestii związanej z ich kolorystyką. Konkretna barwa rolety będzie miała pewien wpływ na jej skuteczność odbijania i zatrzymywania światła, lecz przede wszystkim wiązać się będzie z estetyką pomieszczenia. W jaki zatem sposób powinno się dobierać kolor rolety do sypialni? Na jakiej podstawie taki wybór można podjąć?
Konkretny kolor rolet powinien być wybierany przede wszystkim na podstawie wielkości pomieszczenia, lecz również kolorystyki innych obecnych w nim elementów. W największym stopniu powinno się tu zwracać uwagę na kolor ścian, podłóg, a także obecnych w sypialni dodatków Ogólnie jednak przyjmuje się, że do małych sypialni zalecane są jasne rolety, gdyż umożliwiają one wizualne powiększenie wnętrza. Ciemne rolety niewątpliwie pozytywnie wpływają na przytulność wnętrza, lecz w małych sypialniach mogą być zbyt przytłaczające. Z tego też powodu ciemne rolety zalecane są jedynie do większych sypialń.
Zdecydowanie najlepszym wyborem do sypialni będą jasne rolety dzień noc. Pozwolą one niemal dowolnie ustawić natężenie światła, dobrze wpływają na estetykę sypialni, a dodatkowo będą w stanie dodać jej wizualnie nieco metrów. Jeśli sypialnia posiada okna od nasłonecznionej strony, polecana będzie roleta z dodatkową warstwą termiczną, która chronić będzie przed nagrzewaniem się pomieszczenia poprzez silniejsze odbijanie światła.