Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak zrobić samodzielnie mydło?

Slow życie
Marta Kozłowska
Jak zrobić samodzielnie mydło?

Mydło to jeden z niezbędnych elementów w naszym życiu. Używamy go do mycia rąk i całego ciała. Pomaga w czyszczeniu, a czasem i praniu. Sklepy oferują nam wiele jego typów i zapachów. Możemy kupić mydło w kostce, a także w płynie bądź piance. 

Niestety coraz więcej osób ma problem z alergią na niektóre składniki kosmetyków dostępnych w sklepach i drogeriach. To jeden z powodów niezmiennie rosnącej popularności kosmetyków naturalnych oraz robionych w domu metodą DIY. 

Ekologicznie i ekonomicznie

Samodzielna produkcja mydła to doskonały sposób na życie w duchu zero waste. Co więcej, za składniki potrzebne do stworzenia kilograma mydła zapłacisz tylko ok. 20 złotych. Jednakże największą zaletą takiego rozwiązania jest stuprocentowa pewność, co wchodzi w skład używanego przez Ciebie produktu. Eliminujesz sztuczne barwniki, konserwanty i inne zbędne substancje, które mogą uczulać. Sam dobierasz składniki, dodatki, nuty zapachowe, a także właściwości, jakie będzie mieć gotowy produkt. Domowa produkcja mydła to także świetna zabawa, do której możesz zaprosić całą rodzinę. Samodzielnie wykonane mydło to również rewelacyjny pomysł na prezent, którym możesz obdarować bliskich. 

Zdjęcie: Monstera/pexels.com

Jak samodzielnie zrobić mydło? 

Istnieje kilka sposobów na zrobienie domowego mydła. Dwie podstawowe metody to sposoby na gorąco oraz na zimno. Kiedy zdecydujemy się na pierwszą, ciepło zewnętrzne, jakie dostarczymy, przyspieszy proces zmydlania. Jest to szybsza opcja, gdyż produktu możemy używać wcześniej, już po dwóch czy trzech dniach. Metoda na zimno bazuje na cieple wewnętrznym, które w naturalny sposób wytwarza się podczas zmydlania. Przy jej użyciu na gotowe, stwardniałe mydło musimy czekać od czterech do sześciu tygodni. 

Aby zrobić samodzielnie mydło, potrzebujemy bazy kwasowej w postaci tłuszczu oraz zasadowej, czyli ługu (najczęściej jest to wodorotlenek sodu, który kupisz w hurtowniach chemicznych), a także kilku przydatnych przyrządów, takich jak blender ręczny, dokładna waga kuchenna czy termometr. Pamiętaj również o odpowiednim ubraniu, rękawicach gumowych i okularach ochronnych. 

Przepis na naturalne mydło kokosowe 

Do przygotowania oliwkowego mydła kokosowego będziesz potrzebować: 

  • 280 g oliwy z oliwek,
  • 200 g oleju kokosowego,
  • 250 g wody destylowanej,
  • 100 g wodorotlenku sodu,
  • 200 g masła shea,
  • wiórek kokosowych,
  • eterycznego olejku kokosowego.

Wykonanie

Na początku załóż rękawiczki i okulary ochronne. Odmierz na wadze wszystkie składniki. Następnie do szklanego naczynia z wodą dodaj powoli wodorotlenek sodu (nigdy w odwrotnej kolejności) i wymieszaj za pomocą drewnianej lub silikonowej łyżki. Monitoruj temperaturę cieczy, do dalszych kroków powinna ona wynosić ok. 45℃. 

W kąpieli wodnej rozpuść masło shea, olej kokosowy oraz oliwę z oliwek. Ich temperatura również powinna wynosić ok. 45℃. 

Teraz połącz składniki. Delikatnie, cienkim strumieniem wlej oleje do ługu i mieszaj do ich całkowitego połączenia. Następnie zmiksuj blenderem otrzymaną ciecz do momentu zgęstnienia, czyli przez ok. 10 minut. Powinna mieć konsystencję i kolor budyniu śmietankowego. Dodaj kilka kropli olejku eterycznego oraz wiórki kokosowe. 

Masę mydlaną przelej do foremek lub większej formy. Możesz jeszcze posypać ją wiórkami. Przykryj papierem i odstaw na 24 godziny. Po tym czasie wyjmij z formy, podziel na kawałki, ułóż na drewnianej tacy i pozostaw na 4–6 tygodni.

Zdjęcie główne: Aurélia Dubois/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Drewniane meble kuchenne – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Drewniane meble kuchenne – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Drewniane meble kuchenne nadadzą kuchni ciepły charakter, więc jest to opcja dla osób ceniących sobie przytulny klimat. Naturalny materiał jakim […]
Ostatnie wpisy