Artykuł sponsorowany
Ogrzewanie to jedna z najważniejszych instalacji w domu. Jednak jaką metodę ogrzewania wybrać podczas budowy budynku? Poznaj najpopularniejsze sposoby ogrzewania domu oraz dowiedz się, jakie są ich koszty zarówno inwestycyjne, jak i eksploatacyjne.
Jednym z najbardziej ekologicznych i najnowocześniejszych rozwiązań grzewczych do domu są pompy ciepła. Jest to urządzenie, które korzysta z naturalnych zasobów, między innymi powietrza, wody i ciepła geotermalnego. Pompy w nowatorski sposób wykorzystują naturalne zjawiska fizyczne, aby następnie przekształcić je w ciepło, lub na odwrót – w zimno. Jeśli zależy Ci na najbardziej efektywnym ogrzewaniu domu, to najlepiej działać będzie pompa gruntowa. Jej zamontowanie wiąże się jednak ze sporymi kosztami i montażem instalacji na zewnątrz budynku. Nieco tańsza jest pompa powietrza, ale warto pamiętać, że jej efektywność jest mniejsza niż pompy czerpiącej ciepło z gruntu, dlatego ogrzewanie domu nią jest droższe. Bez względu na to, który model wybierzesz, możesz mieć pewność, że pompy ciepła mają wiele zalet. Przede wszystkim obniżają produkcję CO2, a także znacząco zwiększają wartość budynku, w którym są zamontowane. Są też niezwykle proste w obsłudze.
Jedną z tańszych pod względem inwestycyjnym instalacji jest instalacja elektryczna. Taka metoda ogrzewania nie wymaga montażu centralnego ogrzewania i posiadania kotłowni. Ponadto, w przypadku takiej instalacji, możesz też zdecydować się na wygodne i praktyczne ogrzewanie podłogowe, które genialnie sprawdzi się między innymi w łazience. Mimo że eksploatacja ogrzewania elektrycznego może wydawać się droga, to w przypadku niewielkich domów, może okazać się bardziej opłacalne niż inne metody ogrzewania. Jeśli interesuje elektryczne ogrzewanie domu, to koniecznie zapoznaj się z ofertą https://www.bridom.pl/systemy-grzewcze/podgrzewacze-wody.
Dość popularną, jednak drogą metodą ogrzewania domu są kotły gazowe. Jest to bardzo wygodna metoda, jednak wiąże się ze sporymi wydatkami, zarówno w kwestii inwestycji w kotłownię, jak i późniejszej eksploatacji. Nie sprawdzą się one jednak w dużych domach, ponieważ opłaty mogą okazać się zbyt duże. Alternatywą dla kotła gazowego jest kocioł na olej opałowy. Jest to dość kłopotliwa i niezbyt wygodna instalacja, jednak koszty są znacznie niższe.
Fot.: Gerd Altmann/pixabay.com