Prawidłowa segregacja śmieci umożliwia ich ponowne wykorzystanie. Często jednak zastanawiamy się, w którym pojemniku należy umieścić niektóre nietypowe odpady. Wątpliwości budzi na przykład utylizacja płyt CD.
Dzięki segregowaniu śmieci dbamy o środowisko naturalne, zmniejszamy ilość trudno rozkładających się odpadów, ograniczamy emisję trujących gazów i oszczędzamy energię. Zdarza się, że nie mamy pewności, gdzie powinniśmy wyrzucić zużyte opakowania, materiały, resztki jedzenia, leki czy sprzęt elektroniczny. Warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z regułami w tym zakresie, aby nie szkodzić naszej planecie i nie narażać się na ewentualne kary.
Wyróżniamy pięć pojemników do segregacji śmieci w różnych kolorach. Każdy został opatrzony stosownymi naklejkami informacyjnymi. I tak:
Pamiętajmy, że są takie śmieci, których nie można wrzucać do żadnych z wymienionych pojemników. Do nietypowych odpadów zalicza się między innymi leki (należy zanosić je do apteki) czy sprzęt elektroniczny (można oddać go do sklepu z elektroniką).
W wielu różnych punktach w mieście, na przykład w hipermarketach lub szkołach, organizuje się zbiórki nietypowych i kłopotliwych odpadów, chociażby baterii. Jeżeli nie mamy pewności, jak pozbyć się niebezpiecznych śmieci, możemy udać się lub zadzwonić do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), aby uzyskać odpowiednie informacje.
Wielu z nas zalicza płyty CD i DVD do metali oraz tworzyw sztucznych i zakłada, że można wyrzucać je do żółtych pojemników. Jest to jednak błędne przekonanie. Ze względu na budowę tych nośników kwalifikuje się je do odpadów nietypowych.
Standardowa płyta składa się z czterech warstw:
Złożona budowa płyt CD i DVD sprawia, że ulegają one bardzo długiemu rozkładowi – może on trwać od stu do trzystu lat, dlatego tak ważne jest, by utylizować je w odpowiedni sposób i nie szkodzić środowisku. W takim razie, gdzie należy wyrzucać kłopotliwe płyty? Przede wszystkim tego typu nośniki, szczególnie zniszczone i uniemożliwiające odzyskanie jakichkolwiek danych, można zanieść do punktu PSZOK.
W niektórych hipermarketach lub galeriach handlowych znajdują się pojemniki przeznaczone do segregacji tego typu odpadów, więc warto korzystać z takiej możliwości i umieszczać tam niechciane płyty.
Ponadto Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych często prowadzi mobilne zbiórki w różnych lokalizacjach, co również jest dobrą (i wygodną) okazją, by oddać niepotrzebne już przedmioty i urządzenia. Co istotne, także sklepy ze sprzętem AGD i RTV są zobligowane do tego, by przyjmować zużyte płyty CD i DVD, jeśli posiadają takowe w swojej ofercie. A jeżeli nie chcemy, by nośniki z naszymi danymi dostały się w niepowołane ręce, skorzystajmy z usług firmy zajmującej się niszczeniem dokumentów.
Zdj. główne: Manuel Sardo/unsplash.com