Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Gdzie wyrzucać płyty CD?

Minimalistyczny dom/Porządkowanie
Agata Dobosz
Gdzie wyrzucać płyty CD?

Prawidłowa segregacja śmieci umożliwia ich ponowne wykorzystanie. Często jednak zastanawiamy się, w którym pojemniku należy umieścić niektóre nietypowe odpady. Wątpliwości budzi na przykład utylizacja płyt CD.

Dzięki segregowaniu śmieci dbamy o środowisko naturalne, zmniejszamy ilość trudno rozkładających się odpadów, ograniczamy emisję trujących gazów i oszczędzamy energię. Zdarza się, że nie mamy pewności, gdzie powinniśmy wyrzucić zużyte opakowania, materiały, resztki jedzenia, leki czy sprzęt elektroniczny. Warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z regułami w tym zakresie, aby nie szkodzić naszej planecie i nie narażać się na ewentualne kary.

Podstawowe zasady segregacji śmieci

Wyróżniamy pięć pojemników do segregacji śmieci w różnych kolorach. Każdy został opatrzony stosownymi naklejkami informacyjnymi. I tak:

  • do niebieskich pojemników wrzucamy papier,
  • do żółtych pojemników wrzucamy metal i tworzywa sztuczne,
  • do zielonych pojemników wrzucamy szkło,
  • do brązowych pojemników wrzucamy bioodpady,
  • do czarnych pojemników wrzucamy odpady zmieszane.

Pamiętajmy, że są takie śmieci, których nie można wrzucać do żadnych z wymienionych pojemników. Do nietypowych odpadów zalicza się między innymi leki (należy zanosić je do apteki) czy sprzęt elektroniczny (można oddać go do sklepu z elektroniką).

W wielu różnych punktach w mieście, na przykład w hipermarketach lub szkołach, organizuje się zbiórki nietypowych i kłopotliwych odpadów, chociażby baterii. Jeżeli nie mamy pewności, jak pozbyć się niebezpiecznych śmieci, możemy udać się lub zadzwonić do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), aby uzyskać odpowiednie informacje.

Wyrzucanie płyt CD i DVD

Wielu z nas zalicza płyty CD i DVD do metali oraz tworzyw sztucznych i zakłada, że można wyrzucać je do żółtych pojemników. Jest to jednak błędne przekonanie. Ze względu na budowę tych nośników kwalifikuje się je do odpadów nietypowych.

Standardowa płyta składa się z czterech warstw:

  • poliwęglanowej warstwy nośnej,
  • warstwy barwnika, która stapia się podczas zapisu,
  • warstwy refleksyjnej aluminiowej albo złotej,
  • ochronnej powłoki z lakieru.

Złożona budowa płyt CD i DVD sprawia, że ulegają one bardzo długiemu rozkładowi – może on trwać od stu do trzystu lat, dlatego tak ważne jest, by utylizować je w odpowiedni sposób i nie szkodzić środowisku. W takim razie, gdzie należy wyrzucać kłopotliwe płyty? Przede wszystkim tego typu nośniki, szczególnie zniszczone i uniemożliwiające odzyskanie jakichkolwiek danych, można zanieść do punktu PSZOK

W niektórych hipermarketach lub galeriach handlowych znajdują się pojemniki przeznaczone do segregacji tego typu odpadów, więc warto korzystać z takiej możliwości i umieszczać tam niechciane płyty.

Ponadto Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych często prowadzi mobilne zbiórki w różnych lokalizacjach, co również jest dobrą (i wygodną) okazją, by oddać niepotrzebne już przedmioty i urządzenia. Co istotne, także sklepy ze sprzętem AGD i RTV są zobligowane do tego, by przyjmować zużyte płyty CD i DVD, jeśli posiadają takowe w swojej ofercie. A jeżeli nie chcemy, by nośniki z naszymi danymi dostały się w niepowołane ręce, skorzystajmy z usług firmy zajmującej się niszczeniem dokumentów.

Zdj. główne: Manuel Sardo/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie drewno konstrukcyjne dla twojego projektu budowlanego?
Jak wybrać odpowiednie drewno konstrukcyjne dla twojego projektu budowlanego?
Przeczytaj nasz przewodnik, aby dowiedzieć się, jak wybrać najlepsze rodzaje drewna konstrukcyjnego dla twojego projektu budowlanego. Poruszymy tematy jak twardość, trwałość i koszt.
Ostatnie wpisy