Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czy olej można wylewać do zlewu?

Less waste
Agata Dobosz
Czy olej można wylewać do zlewu?

Trudno wyobrazić sobie smażenie bez oleju czy przygotowanie ulubionej sałatki bez dodatku oliwy z oliwek. Na co dzień jednak nie zastanawiamy się, jak powinna wyglądać prawidłowa utylizacja oleju i nieświadomie wylewamy go do zlewu, co jest szkodliwą praktyką.

Tłuszcze stanowią grupę składników niezbędnych w naszej diecie. Najchętniej sięgamy po oliwę z oliwek oraz olej rzepakowy i słonecznikowy. Codzienne zużycie oleju jest bardzo wysokie i to nie tylko w gospodarstwach domowych, lecz także w różnego rodzaju lokalach gastronomicznych. Z tego względu powinniśmy wiedzieć, jak należy go utylizować.

Najczęściej – z powodu niewiedzy lub lenistwa – stary bądź zużyty olej wylewamy do zlewu czy toalety, a to najgorsze, co możemy zrobić. Tłuszcz nie rozpuszcza się w wodzie, więc wlany do odpływu tworzy niebezpieczny osad na rurach kanalizacyjnych i odpływowych. Zbierający się osad prowadzi do zapchania rur, co może skończyć się poważną awarią. Należy więc pamiętać, aby oleju nie wylewać ani do zlewu, ani do toalety. Jak w takim razie powinna wyglądać jego prawidłowa i bezpieczna utylizacja?

Co można zrobić ze zużytym olejem?

Najprostszym sposobem na pozbycie się oleju po smażeniu jest zebranie go papierowym ręcznikiem z powierzchni patelni lub garnka i wyrzucenie papieru do śmietnika. Ta metoda jednak sprawdzi się tylko, gdy tłuszczu nie ma zbyt wiele. Co zrobić, gdy zostanie go znacznie więcej, na przykład po usmażeniu frytek albo pączków? W takiej sytuacji pozostały olej najlepiej przelać do słoika, butelki czy innego opakowania, zakręcić i wyrzucić do śmietnika, do odpadów zmieszanych. Można także wymieszać go ze żwirkiem lub piaskiem, dzięki czemu nie będzie już miał płynnej formy, i wyrzucić (również do odpadów zmieszanych).

Dobrym pomysłem jest oddawanie starego lub zużytego oleju do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Można oddawać tam wszystkie kłopotliwe odpady. Jeśli do PSZOK-u jest nam nie po drodze, warto śledzić informacje o Mobilnym Punkcie Odbioru Odpadów lub skontaktować się z jedną ze specjalistycznych firm, które zajmują się odbiorem niepotrzebnego już oleju i innych tłuszczów, a następnie ich recyklingiem. Jest to szczególnie wygodne (i ekologiczne) rozwiązanie w przypadku prowadzenia lokalu gastronomicznego, w którym zużywa się naprawdę wiele oleju.

Innym zaskakującym i nie mniej ekologicznym sposobem wykorzystania zużytego oleju jest zrobienie z niego mydła czy lampek olejnych. Do wykonania domowego mydła, które nada się do prania w pralce, najlepiej użyć oleju rzepakowego. Proste tutoriale można znaleźć w internecie, między innymi na YouTubie.

Czego jeszcze nie powinno się wylewać i wyrzucać do odpływów?

Naszym rurom szkodzi nie tylko tłuszcz. Należy pamiętać, aby do odpływów – w zlewie, umywalce, wannie i toalecie – nie wlewać i nie wyrzucać takich produktów jak:

  • środki higieniczne – chusteczki, pampersy, podpaski, tampony, waciki,
  • prezerwatywy,
  • leki,
  • skorupki po jajkach,
  • papierosy,
  • etykiety ze słoików,
  • naklejki z owoców i warzyw,
  • fusy po herbacie i kawie.

Powyższe odpady mogą szybko doprowadzić do zatkania rur. Jeśli w wyniku pośpiechu zapomnisz o powyższych zasadach i do odpływu w Twoim mieszkaniu trafi coś, czego nie powinno tam być, postaraj się jak najszybciej dokładnie oczyścić syfon.

Zdj. główne: jonathan ocampo/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Las w słoiku DIY – odrobina zieleni w naczyniu!
Las w słoiku DIY – odrobina zieleni w naczyniu!
Las w słoiku może być świetnym sposobem na samodzielne wykonanie pięknej dekoracji. Sprawdź, jak wykonać własny, fascynujący ekosystem!
Ostatnie wpisy