Trudno wyobrazić sobie smażenie bez oleju czy przygotowanie ulubionej sałatki bez dodatku oliwy z oliwek. Na co dzień jednak nie zastanawiamy się, jak powinna wyglądać prawidłowa utylizacja oleju i nieświadomie wylewamy go do zlewu, co jest szkodliwą praktyką.
Tłuszcze stanowią grupę składników niezbędnych w naszej diecie. Najchętniej sięgamy po oliwę z oliwek oraz olej rzepakowy i słonecznikowy. Codzienne zużycie oleju jest bardzo wysokie i to nie tylko w gospodarstwach domowych, lecz także w różnego rodzaju lokalach gastronomicznych. Z tego względu powinniśmy wiedzieć, jak należy go utylizować.
Najczęściej – z powodu niewiedzy lub lenistwa – stary bądź zużyty olej wylewamy do zlewu czy toalety, a to najgorsze, co możemy zrobić. Tłuszcz nie rozpuszcza się w wodzie, więc wlany do odpływu tworzy niebezpieczny osad na rurach kanalizacyjnych i odpływowych. Zbierający się osad prowadzi do zapchania rur, co może skończyć się poważną awarią. Należy więc pamiętać, aby oleju nie wylewać ani do zlewu, ani do toalety. Jak w takim razie powinna wyglądać jego prawidłowa i bezpieczna utylizacja?
Najprostszym sposobem na pozbycie się oleju po smażeniu jest zebranie go papierowym ręcznikiem z powierzchni patelni lub garnka i wyrzucenie papieru do śmietnika. Ta metoda jednak sprawdzi się tylko, gdy tłuszczu nie ma zbyt wiele. Co zrobić, gdy zostanie go znacznie więcej, na przykład po usmażeniu frytek albo pączków? W takiej sytuacji pozostały olej najlepiej przelać do słoika, butelki czy innego opakowania, zakręcić i wyrzucić do śmietnika, do odpadów zmieszanych. Można także wymieszać go ze żwirkiem lub piaskiem, dzięki czemu nie będzie już miał płynnej formy, i wyrzucić (również do odpadów zmieszanych).
Dobrym pomysłem jest oddawanie starego lub zużytego oleju do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Można oddawać tam wszystkie kłopotliwe odpady. Jeśli do PSZOK-u jest nam nie po drodze, warto śledzić informacje o Mobilnym Punkcie Odbioru Odpadów lub skontaktować się z jedną ze specjalistycznych firm, które zajmują się odbiorem niepotrzebnego już oleju i innych tłuszczów, a następnie ich recyklingiem. Jest to szczególnie wygodne (i ekologiczne) rozwiązanie w przypadku prowadzenia lokalu gastronomicznego, w którym zużywa się naprawdę wiele oleju.
Innym zaskakującym i nie mniej ekologicznym sposobem wykorzystania zużytego oleju jest zrobienie z niego mydła czy lampek olejnych. Do wykonania domowego mydła, które nada się do prania w pralce, najlepiej użyć oleju rzepakowego. Proste tutoriale można znaleźć w internecie, między innymi na YouTubie.
Naszym rurom szkodzi nie tylko tłuszcz. Należy pamiętać, aby do odpływów – w zlewie, umywalce, wannie i toalecie – nie wlewać i nie wyrzucać takich produktów jak:
Powyższe odpady mogą szybko doprowadzić do zatkania rur. Jeśli w wyniku pośpiechu zapomnisz o powyższych zasadach i do odpływu w Twoim mieszkaniu trafi coś, czego nie powinno tam być, postaraj się jak najszybciej dokładnie oczyścić syfon.
Zdj. główne: jonathan ocampo/unsplash.com